1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP il kongresine karar verdi, AK Parti kongreleri konuşuyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP il kongresine karar verdi, AK Parti kongreleri konuşuyor

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişi getiren anayasa değişikliği referandumunda ortak kampanya yapmadılar, ama ilk kez bir araya geldiler.

Az farkla da olsa evet çıkması, AK Parti ve MHP’yi referandumun kazanan partileri yaptı.

İki partinin siyaset çizgileri bir daha kesişir mi bilinmez, fakat şu sıralar ortak bir noktaları daha var: Kongre.

Nitekim…

Salı akşamı yapılan haftalık olağan MHP İl Yönetim Kurulu toplantısında İl Başkanı Tevfik Topçu sandık sonucunu şöyle yorumladı:

“Referandumdan yüzde 51.4 oranında evet oyu çıkması toplumun Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a güveninin devam ettiğini gösteriyor.”

Şunu da ekledi:

“Buna karşın, yüzde 48.6 oranındaki hayır oyları da toplumun Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Ayağını denk al’ mesajı anlamına geliyor.”

Bu değerlendirme sonrası ele alınan kongreler için de şunlar öne çıktı:

Bir…

“Referandum öncesi başlayan ilçe kongrelerinden Gürsu, Kestel, İznik ile 4 dağ ilçesi olan Keles, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık kaldı. Onların da en geç mayıs ayı başında bitirelim.”

İki…

“Ramazan 27 Mayıs’ta başlıyor, il kongresini de 20 Mayıs’ta yapalım.”

Diğer yandan…

Çarşamba günü Ankara’da yapılan AK Parti İl Başkanları toplantısı devam ederken Genel Merkez kadrolarından şu bilgi yayıldı:

“İlçe kongrelerimizi iki kez erteledik. Referandum geçtiğine göre, kongre sürecimizi mayıs ayında başlatabiliriz.”

Ancak…

AK Parti’de sözü edilen kongre süreci alışılmış kongre takvimi olmayabilir.

Çünkü…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta sonu AK Parti’ye üye olması bekleniyor. Sonrasında da mayıs ayı içinde olağanüstü kurultay yapılması ve Erdoğan’ın genel başkan seçilmesi hesapları var.

İşte…

AK Parti Genel Merkezi tam da bu noktada son kararı verme aşamasına geldi. Ya normal süreç işleyecek ve ilçe kongreleri başlayacak, ya da alışılanın tersi bir takvimle önce il kongreleri yapılacak.

Hanginin işleyeceğine Ankara bugünlerde karar verecek.

Hangisinin olacağına ilişkin haber şu günlerde Ankara’dan bekleniyor.

AK Parti Bursa kadrosu Ankara’da 

AK Parti Genel Merkezi, alışılmış il başkanları toplantısını referandum sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla çarşamba günü yaptı.

Ankara’daki toplantıya AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’la birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu ve İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Tarık Kaderli katıldı.

Bursa kadrosu toplantıda, Bursa Milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte oturdu.
 

MHP-AK Parti dünürlük köprüsü


Referandumda evet oyu için çalışan AK Parti ile MHP arasında bir de Bursa üzerinden dünürlük köprüsü kuruluyor.

Çünkü…

MHP’de 1999-2000 yıllarında Bursa İl Başkanı olarak görev yapan Necati Uğur Öztürk’ün kızı Bilge Öztürk ile Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın oğlu Yusuf Kaynak evleniyorlar.

Gençler için 25 Nisan Salı günü Bursa’da Gönlüferah Otel’de, 9 Mayıs Salı günü de Ankara’da Grand Ankara Otel’de düğün yapılacak.
 

Necati Şahin CHP’den ayrılırken çarpıcı bir tespit yaptı

 

Referanduma 2 gün kala evet oyu vereceğini açıklayınca, 2014 yerel seçiminde Büyükşehir Adayı olduğu CHP’deki tepkilerin odağında kalan Necati Şahin dün CHP’ye veda etti.

Şahin’in ailesine verdiği değeri bilenlerdeniz. Aday adaylığı sunumu yaparken ailesi yanındaydı. Dün de yanında oğlu-gelini, kızı-damadı ve torunları vardı. Eşiyle diğer kızının ise sağlık problemi nedeniyle İstanbul’da olduklarını söyledi.

CHP ile 1 Aralık 2013’te başlayan yol hikayesinin 18 Nisan 2017’de son bulduğunu ifade ederken, “her kesimden oy alarak merkez partisi olmasına katkı sağlamak” amacıyla geldiğini anlattı.

Bilinen sorunları dile getirdikten sonra da çarpıcı bir tespit aktardı:

“AK Parti’li ve MHP’lilerden hayır oyu istenirken sakınca görmeyenlerin, bir CHP üyesinin evet oyu vereceğini beyan etmesine aşırı tepkileri anti demokratik zihniyeti ortaya koydu.”

Kararını açıkladıktan sonra ihracının isteneceği haberleri üzerine Mudanya İlçe Seçim Kurulu’na istifasını yolladığını da ekledi.
 

Çakır Okulları çıtayı yükseltti: Bursa’nın ilk dünya lisesi! 

 

4 yıl olmuş… Meslektaşımız İlkay Balaban’ın davetiyle katıldığımız Çakır Okulları bahçesindeki toplantıda, zorlu kriterleri yerine getiren ilkokulun dünya okulu belgesi sahibi olduğunu öğrenmiştik.

O toplantıda…

Çakır Okulları Genel Müdürü Cem Çakır hedefi de açıklamıştı:

“Bünyemizde anaokulu ve ilkokul var. Şimdi lise de hedefliyoruz.”

İşte…

O hedefe ulaştıklarını da dün açıkladı. Üstelik, ilkokul gibi dünya lisesi kriterine sahip liseyi önümüzdeki eğitim yılında açacaklarını açıklayan Çakır’ın verdiği bilgiler eğitimde yüksek düzey arayanlar için çok önemli.

Örneğin…

Lisenin 1 yılı hazırlık olmak üzere 5 yıllık olacağını, akademik düzeyde İngilizce ve ileri düzeyde ikinci yabancı dil hedeflediklerini açıkladı.

Yanı sıra…

350 öğrencili Çakır Lisesi’ni ilk yıl doldurmayıp önümüzdeki yıl hazırlık sınıfı öğrencisi alacaklarını, sonra da her yıl bir üst sınıf açacaklarını ekledi.

Bursa’da eğitim markası haline gelen Çakır Okulları Genel Müdürü Cem Çakır’ı dinlerken şunu düşündük:

Hedefini doğru belirleyip o hedefe ulaşmak için gerçekçi plan yapanlar ortaya da farklı sonuçlar koyabiliyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.