1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP merkez yoklaması kararı aldı ama temayül kapısı da açık
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP merkez yoklaması kararı aldı ama temayül kapısı da açık

A+A-

Son dönemde… Önce kongreler, şimdi de adaylık süreçleriyle ilgili MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile adeta mutad görüşme yapıyoruz.

Neredeyse iki günde bir arayıp MHP ile ilgili gelişmeleri soruyoruz, eksik olmasın Büyükataman da büyük bir sabır ve her zamanki nezaketini koruyarak en sıkışık anında bile sorularımıza cevap veriyor.

Dün de öyle oldu…

Kapısının önündeki uzun kuyruğa karşın telefonu açtı. Biz de, Merkez Yönetim Kurulu toplantısında aday belirleme yöntemi ile ilgili karar alınıp alınmadığını sorduk.

Şu cevabı verdi:

Yüksek Seçim Kurulu’na resmi olarak adaylarımızı merkez yoklaması yöntemiyle belirleyeceğimizin bildirilmesine karar aldık.”

Sonra da şu tabloyu çizdi:

Partimize aday adayı müracaatları 12-18 Mart tarihleri arasında yapılacak. Hemen arkasından, 21 Mart’ta kurultayımız var. 7 Nisan’daysa aday listeleri YSK’ya teslim ediliyor.”

Ardından…

Tablo biraz sıkışık” dedi ve devam etti:

Kurultay sonrası 7 Nisan’a kadar olan sürede Sayın Genel Başkanımızın yaptıracağı farklı bir çalışma olur mu bilemiyorum, olursa süre içinde gündeme gelecek.”

Beklentisi şu:

Daha önceki MYK’da, il başkanları toplantısında ve Başkanlık Divanı’nda bu konuları müteaddit defalar ele alıp tartıştık. Ama Genel Başkanımız aday tespiti konusunda teşkilatların kanaatlerini her zaman dikkate alır, itibar eder.”

Kesinleşmiş bir durum olmamakla birlikte tahmin yürüttü:

Zannediyorum ki, kesin olmamakla birlikte, temayül olur. Bu durumda, kimlerin iradesine müracaat edileceğiyle alakalı yöntem söz konusu olur. Hatta, Sayın Genel Başkanımız kamuoyu araştırması da yaptırabilir.”

Bu noktada…

MHP Genel Sekreteri Büyükataman beklentisini tekrarladı:

Genel Baştanımız, bu seçimin kader seçimi olduğunu ifade ederek özel bir anlam yüklüyor. Haklı olarak, MHP’nin mutlaka sonuç alması gerektiğini söylüyor. Onun için, mümkün olduğunca çok milletvekili çıkarabilmek adına hem kamuoyunun katılımı, hem de teşkilatın iradesi olan temayülü mutlaka değerlendirecektir.”

 

MHP kentsel dönüşüm masrafını sordu

 

Yıldırım Belediye Meclisi’nde anamuhalefet partisi konumunda olan MHP Grubu, verdikleri ortak önergeyle Yıldırım’da bugüne kadar kentsel dönüşüm çalışmalarına ne kadar harcama yapıldığını sordular.

50 bin konut gibi büyük hedefler konulmasına karşın yeni kentsel dönüşüm alanları açıklandığı anımsatılan önergedeki iki soru şöyle:

Bir…

Geçmişte yapılan çalışmalarda ortaya çıkan maliyetler, yapılan masrafların tümü ne kadardır?”

İki…

Yapılan bu çalışmalara harcanan maliyet bir kamu zararı oluşturuyor mu?”

 

Milletvekilliğine ara kararı veren Erdemir’den 3 mesaj!

 

Aykan Erdemir adını ilk kez 2011 genel seçimleri öncesi Cengiz Kütükçü’den duyduk. Bursa doğumlu olduğunu, ailesinin Bursa’da yaşadığını Cengiz’den öğrendik.

Geldiğinde “dışarıdan kontenjan” kabul edildiği için kolay kabullenilmedi. Fakat Aykan Erdemir kişisel çabası ve siyasi performansıyla kendini sevdirdi, özellikleriyle güven topladı.

Yeni döneme girilirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu onu kontenjan adayları arasında değerlendirmek istediyse de ilkeli bir davranış sergileyip “Böyle bir davet gelirsa kabul etmeyeceğini” dün bu sütunlardan açıkladı.

Sonra da…

Ankara’dan gelirken kahve içmeye uğradığında 3 çok özel mesaj verdi.

Bir…

Asıl olan partiye çalışmaktır. Adaylık hiç önemli değil. Olsak da, olmasak da parti ve arkadaşlarım için aynı ölçüde mücadele göstereceğim.”

Şunu da ekledi:

Ben bir akademisyenim… Üniversite hocalığım işte şimdi başlıyor.”

İki…

İlkeli duruşu Meclis’te göstermeye çalışıyorum. Örneğin şu günlerde Meclis’te devam oranı çok düştü. Ama her sabah gidip toplantıya katılıyorum. Aynı şekilde, siyaseti bıraktığını açıklayan Binnaz Toprak da her sabah Meclis’e gelip katılıyor.”

Şunu vurguladı:

Orada bir görev üstlendik, sorumluluk aldık. Son güne kadar aynı disiplinle yerine getirmek için çabalamak gerekiyor.”

Üç…

Partililik sorumluluktur. Aday olmamaya çok önce karar verdim. Örneğin 23 Şubat’ta kararım belliydi. Fakat, açıklamamı aday olacakların süreçlerini etkilemeyecek bir zamanlamayla yaptım.

 

Sloganıyla çok farklı: Dilek tut, birlikte gerçekleştirelim

 

Dilek Durak’ı tanıdığımız günden beri, her karşılaştığımızda aynı şeyi düşünüyoruz. Bitmeyen pozitif bir enerjiye sahip.

AK Parti’nin İl yönetiminde bulunduğu dönemde de ilçede görev aldığı dönemde de, iş yaşamında da daima gülen yüzü ile fark ediliyor.

Ayrıca…

Eğitime doymayan bir yanı var. Şu sıralarda da Rusya’da akademik işletme doktorası yapıyor.

Pek çok derneğin yönetimlerinde görev yapıyor, ama İpek Yolu Kadınları Derneği’ndeki başkanlık görevi bize biraz daha farklı geldi. Çünkü, aynı dili konuşan kadınlar topluluğu olarak Ortaasya’yı kapsıyor.

AK Parti Genel Merkezi’nin düzenlediği “Siyaset Kürsüsünde Ben de Varım” yarışmasında yaptığı medeniyetler ittifakı sunumu da dikkat çekici.

Bütün birikimleri ve enerjisiyle milletvekili olarak da Bursa’ya hizmet vermek istiyor.

 

İhracatın gizli neferleri: Gümrük Müşavirleri’nde seçim

 

Türkiye’de gümrük müşavirlerini çatısı altında toplayan 5 dernek var. Bu dernekler arasında 2 bini gümrük müşaviri, 5 bini müşavir yardımcısı olarak 7 bin üyeyle İstanbul en büyüğü. Diğerlerinin toplamı İstanbul’un gerisinde.

Diğer 4 dernek Bursa, Ankara, İzmir, Mersin’de kurulu. En faali ise 491’i gümrük müşaviri, 132’siu müşavir yardımcısı üyesiyle Bursa’da.

Yıllar önce Ahmet Özenalp’in kurup başkanlığını yaptığı Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği’ni şimdilerde Orhan Kattaş yönetiyor. Fakat bugün yapılacak kongrede ciddi bir rakibi var: Hidayet Sevinç.

Dün…

Hidayet Sevinç’le hem Bugümder’i, hem mesleğin sorunlarını, hem de seçilirse yapacaklarını konuştuk. Gördük ki, mesleği ve derneğinin heyecanıyla yaşıyor.

Bugünkü kongreyi kazanırsa, farklı bir Bugümder izleriz. Öyle anladık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.