1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP teşkilatı Bahçeli’den adaylar için temayül istedi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP teşkilatı Bahçeli’den adaylar için temayül istedi

A+A-

 

Hafta sonu… Yani cumartesi ve pazar günleri Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde MHP’nin artık geleneksel hale getirdiği il başkanları kampı vardı.

Kampa…

Çiçeği burnunda MHP Bursa İl Başkanı Yüksel Yılmaz da katıldı.

Toplantıda…

Öncelikle 21 Mart’ta yapılacak MHP Kurultayı ile ilgili hazırlıklar ele alındı ve teşkilatlara kurultay hazırlıkları hakkında bilgi verildi.

Ardından…

7 Haziran seçimine yönelik sandığa sahip çıkma yollarıyla ilgili teşkilat bilgilendirmesi yapıldı.

Bunu…

Yine 7 Haziran seçimine ilişkin olarak toplumsal şeffaflık bağlamında strateji geliştirmek üzere teşkilatla görüş alışverişi izledi.

Sonra da…

Seçimlerde MHP’nin aday listelerini oluşturma yöntemi ile ilgili olarak teşkilat görüşleri dinlendi.

Sözü önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aldı ve seçime girecek MHP adaylarını belirleme yöntemiyle ilgili kırmızı çizgilerini anlattı.

Sıra…

Teşkilat görüşlerinin dinlenmesine geldiğinde söz alanlardan biri MHP Bursa İl Başkanı Yüksel Yılmaz oldu.

Konuşmasında…

Bursa’da ilçe ve il kongrelerini yeni tamamladıklarına dikkat çeken Yılmaz şuna vurgu yaptı:

İlçe kongrelerimiz süresince ve il kongremizde teşkilatlardan gelen arzu ve talebi gördük. Teşkilatlar adayların mümkün olan en geniş şekilde tabana yayılmış temayül yoklamasıyla belirlenmesini arzu ediyor.”

Düşüncesi şu:

Mümkün olsa da tüm üyelerin katılımıyla temayül yoklaması yapılabilse. Fakat Yargıtay’dan gelen üye listeler sorunlu. O nedenle, teşkilat bazında temayül olabilir.”

2 günlük değerlendirme toplantısı sonrası Bursa’ya dönen MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz’a izlenimlerini sorduk.

Şu cevabı verdi:

Kızılcahamam Kampı’nda Bursa İl Başkanı olarak söz alıp teşkilatların temayül arzu ettiğini aktardım. Fakat Genel Merkez henüz net karar vermedi.”

Beklentisi şu:

Benim anladığım kadarıyla temayülü düşünüyorlar. Ama bu da MYK’da alınacak bir karar.”

 

Teşkilat temayülünün yapısı ve tarihi

 

MHP’nin Kızılcahamam Kampı’nda gündeme gelen ve Genel Merkez tarafından da düşünülen temayül yoklamasına katılacaklar belli.

Buna göre…

İl ve ilçe yönetim kurullarıyla il delegeleri, il-ilçe kadın kolları yönetimleri ve Ülkü Ocakları temayül yoklamasında oy kullanabiliyorlar.

MHP Genel Merkezi’nin yarın yapacağı MYK toplantısında olmasa bile 18 Mart toplantısında yöntemle ilgili karar alması, temayüle karar verilirse de mart ayının son haftasında tamamlaması bekleniyor.

 

Bursa’yı Avrupa’ya açacak yeni kimlik: Kültür Başkenti!

 

Dr. Gürsel Dönmez’in farklı ve özel bir öyküsü var. Daha 5 yaşındayken ailesi Bulgaristan Kırcaali’den göçüp Bursa’ya yerleşti. Ailesi, akrabalarının büyük bölümü Bursa’da yaşıyor.

1982 yılında Sakarya’daki Arifiye Öğretmen Lisesi’nde okumak için Bursa’dan ayrıldı. Sonra Ankara’da Siyasal bitirdi, Viyana’da ekonomi okudu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Metodoloji Araştırma Görevlisi olarak çalıştı, Yeni Şafak’ta dış politika yazıları yazdı.

Sonra…

Avrupa ülkelerindeki Türklerle ilgili çalışmalara katıldı. 2009-2015 döneminde Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkan Yardımcısı olarak önemli bir görev üstlendi.

Şimdi…

AK Parti Aday Adayı olarak döndüğü Bursa’da kahve içerken sohbet ettik. Balkanlar ve Avrupa’daki Türkleri tanıyıp sorunlarını iyi bilen Dr. Gürsel Dönmez hayallerinin şehri Bursa’yı Avrupa’da öne çıkaracak bir kimlik önerdi:

Bursa bir kültür başkenti olmalı. Ben de bunu yapabilmek için sorumluluk almak istiyorum.”

 

Sena Kaleli aday oldu, çekildi

 

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Sena Kaleli yeni dönem için kararını değiştirdi.

PM’den önseçim kararı çıkması sonrası gözlerin çevrildiği Kaleli cuma günü yeniden adaylık başvurusu yaparken, dün de adaylığı geri çektiğini duyurdu.

 

Perinçek’i bekleyen Vatan Partisi, iddialı adaylarla çıkacak

 

 

Genel Başkan olarak Doğu Perinçek yine görevinin başında. Fakat yılların İşçi Partisi geniş kitlelerin katılımını sağlamanın yanında uzlaşma noktası olmak amacıyla adını Vatan Partisi olarak değiştirdi.

O değişim sonrası il örgütleri yeniden yapılanıyor, seçim hazırlıklarına da iddialı bir çıkış planlanıyor.

Nitekim…

Vatan Partisi’ni önümüzdeki süreç için Bursa vitrinine çıkaracak ilk adım olarak geniş katılım programı hazırlanıyor. Perinçek’in de gelmesi beklenen törende sağ ve sol partilerin tanınmış siyasetçileriyle kimi sivil toplum örgütü yöneticilerinin Vatan Partisi’ne katılımları planlanıyor.

Bununla birlikte…

Vatan Partisi seçimlere hazırlanırken diğer partilerin adaylarına göre strateji belirleme eğiliminde.

Buna göre…

15 Mart’ta aday adaylığı başvuruları başlarken, diğer partilerde adaylık süreçlerinin tamamlanmasıyla ortaya çıkacak yapıya yönelik hazırlık yapılıyor. O nedenle…

Aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmesinden yalnızca 5 gün önce, 2 Nisan’da resmi olmayan önseçim düşünülüyor.

Yanı sıra…

Vatan Partisi’nde aday olması beklenen bazı isimler öne çıktı. Bu isimler arasında Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ile şehit babası Sezai Okay da bulunuyor.

Okay 2 hafta önce yapılan kurultayda Vatan Partisi’nin merkez yönetimine de girmişti.

Listede…

Bursa kamuoyunun çok yakından tanıdığı ve bir dönem Bursa siyasetine yön veren bazı isimlerin de yer alacağı konuşuluyor.

 

Bursa’dan Çanakkale’ye Vatan yürüyüşü

 

İşçi Partisi’nden Vatan Partisi’ne dönüşen siyasi hareket Bursa’daki ilk etkinliğini 11 Mart’ta gerçekleştiriyor.

Programa göre…

Türkiye’deki Vatan Partisi örgütleri otobüslerle Çanakkale’ye gelirken, yalnızca Bursa’dan yürüyüş düzenlendi. 11 Mart Çarşamba günü saat 11.00’de Atatürk Anıtı önünden başlayacak Vatan yürüyüşü Karacabey-Gönen-Lapseki güzergahından Çanakkale’ye ulaşıp 18 Mart günü Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen Vatan Partisi örgütleriyle buluşacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.