1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP teşkilatları zor durumda: Tabanla lider arasına sıkıştılar!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP teşkilatları zor durumda: Tabanla lider arasına sıkıştılar!

A+A-

1 Kasım seçiminin ertesi günü başlayan sorgulamalar hiç kuşku yok ki MHP teşkilatlarını bugüne kadarkinden çok farklı bir noktaya getirdi.

Çünkü…

Gördüğümüz kadarıyla bu kez teşkilatlar ağır bir baskı altında kaldılar. Geçmişte MHP’de çok sert kurultay mücadeleleri yaşandı, ama böyle bir hava ile ilk kez karşılaşılıyor.

Bir yanda…

Partinin tabanı olan Ülkücü hareket var. Tabandan gelen en önemli istekse değişim olarak yansıyor.

Yani…

MHP tabanı, 1 Kasım seçiminde oy ve milletvekili kaybedilmesini, seçime gidilen süreçte de “hayırcı” tutumu nedeniyle iktidardan uzak kalınmasını ilk kez sorguluyorlar ve bu sorgulama sanılandan çok daha ciddi boyutta.

Faturayı da…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye kesiyorlar. Oysa aynı taban, daha yakın zaman öncesine kadar Bahçeli’ye yönelik her eleştiriye göğüs geriyor ve sorgulanmasına izin vermiyordu.

Şimdi bu anlayış değişti.

Dikkat çekense şu:

MHP tabanı, partinin üst yönetimini sorgularken siyasi bilinçlilik sergiliyor. Çünkü, değişim istekleri öncelikle teşkilatlara iletiliyor.

Zaten…

Bu isteklerin son günlerde ağır baskıya dönüşmesinin nedeni de bu. Teşkilat kadrolarına o kadar çok değişim sorgulaması geliyor ki, ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.

Bir yanda…

Hemen her gün ve neredeyse sabahtan akşama karşılaştıkları ağır baskı var. Diğer yandaysa Genel Başkan ve dolayısıyla Genel Merkez var.

Dahası…

Üstlendikleri görevlerde temsilcisi oldukları Genel Başkan’la ters düşmek de istemiyorlar.

O nedenle…

MHP teşkilatları tabanla lider arasına fena halde sıkıştılar.

En kötüsü ise şu:

Bahçeli ilk günden itibaren kurultay isteklerine çok sert tepki verdi ve ağır suçlamalar ortaya koydu. Sert tavrını halen sürdürüyor.

Liderin düşüncesinin bu kadar keskin olduğu bir durumda, tabandan gelen baskıya karşılık teşkilatlar da ne yapacaklarını ve bu sıkıntıyı nasıl aşacaklarını bilemiyorlar.

Parti içi sorunlara karşı ilk kez çaresizlik yaşıyorlar.

 

Delegenin tercihi Meral Akşener

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sert çıksa da, kurultay için ilk adaylık açıklaması Sinan Oğan’dan geldi. Dün Koray Aydın işaretini verdi, bugün de Meral Akşener’in adaylık açıklaması bekleniyor.

Ne var ki…

MHP bünyesine bakıldığında delegenin öncelikli tercihinin Meral Akşener olduğu izlenimi doğuyor. Delege tercihinde Sinan Oğan ikinci sırada.

En deneyimli isim olan Koray Aydın’a ise biraz mesafeli duruş var. Bunun nedeni de aday olduğu 2012 kongresi sonrası kendi konumunu korurken, destekleyen teşkilatların görevden alınmalarına sessiz kalması.

 

Recep Çohan: İçe dönük çatışma yerine hedef yerel seçim

 

CHP’de ilçe kongreleri devam ederken en büyük ilçe konumunda olan Osmangazi’deki sandık yarışı biraz daha dikkatlice izleniyor.

Bunun nedenlerinden biri, İsmet Karaca ile Recep Çohan’ın karşı karşıya gelmeleri. Karaca’nın milletvekili aday adayı olduğunda CHP Osmangazi İlçe Başkanlığı görevini Recep Çohan’a bırakmış olması bu mücadeleyi daha da ilgi çekici hale getiriyor.

Nitekim…

Dün Recep Çohan’ı arayıp adaylık düşüncesini öğrenmek istediğimizde şunu söyledi:

Aday olmamak için kendimle çok mücadele ettim. Ama arkadaşlar çok ısrarcı oldular. Birlikte siyaset yaptıklarını insan yolda bırakamıyor.”

Asıl düşüncesi şu:

Ben siyaseti bu şekliyle düşünmemiştim. Görevimi yapar, köşeme çekilirim diyordum. Ama bazen olmuyor.”

Gerçi…

Henüz resmen adaylık açıklamadı, ama delegelerle toplantılar yapıyor. Pazar günü de Kanalboyu’ndaki Elegans Düğün Salonu’nda kahvaltı verecek.

Hatta…

Kahvaltıyla ilgili farklı bir düşüncesi var:

Benim dışımda İsmet Karaca, Aydın Keleşoğlu, Recep Tek, Ahmet Özdemir de aday olmaya hazırlanıyorlar. İlçe Başkanı olarak onları da davet edeceğim.”

Ayrıca…

Seçimin kendisiyle İsmet Karaca arasında geçeceğini, hatta aday sayısının da azalacağını düşünüyor. Söylediği de şu:

Bütün partilileri kucaklayan, kimseyi dışlamayan bir yönetim oluşturmak için aday oluyorum. Kim seçilirse seçilsin, partimiz kazanacak.”

Mesajı da şu:

Ben, herkesi kucaklayacağımı söylüyorum., Diğer arkadaşların öncelikli hedefi de bu olmalı. İçe dönük çatışmalardan uzak, yerel seçimleri hedefleyen bir anlayış gelişmeli.”

 

4 il derneği başkanından destek: Türkmenler yalnız değil

 

Sınırın Suriye tarafında, Türkmendağı da denilen Kızıldağ’da Türkmen köyleri var. Köylerin dağ kesiminde yaşayanlarına Bayır, aşağıda yaşayanlarına da Bucak Türkmenleri deniyor.

Sınırın bu tarafındaysa, Bayır-Bucak Türkmenleri’nin akrabaları Gaziantep, Şanlıurfa. Kahramanmaraş, Adıyaman illerinde yaşıyorlar.

Osmanlı döneminde Halep Vilayeti’ne bağlı olan bu illerdeki Türkmen nüfusun da, Kürt nüfusun da neredeyse yarısı bugün sınırın diğer tarafında.

Bu taraftakiler…

Ağır bombardıman altında kalan, ölü ve yaralıları olan Türkmenler için kaygılılar.

Nitekim…

Gaziantepliler Derneği Başkanı Hasan Erdem, Kahramanmaraşlılar Derneği Başkanı Nuri Sert, Adıyamanlılar Derneği Başkanı İdris Berkan ve Şanlıurfalılar Derneği Başkanı Ahmet Limak dün ziyaretimize geldiklerinde kaygılarını ortak bir dille açıkladılar.

Dedikleri şu:

Suriye'de Esed rejiminin Rusya'nın da desteğiyle Lazkiye kırsalındaki Bayır-Bucak Türkmen köylerine yönelik devlet terörünü şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bilinmeli ki orada DAEŞ yok.”

Şunu da vurguluyorlar:

Şahinbey’lerin, Karayılan’ların, Sütçü İmam’ların akrabası Türkmen kardeşlerimize hükümetimizin yaptığı yardım ve destek girişimlerine şükran borçluyuz. Devletimizin her adımını gönülden destekliyoruz.”

Çağrılarıysa şu:

Tüm milletimizin de kahramanca mücadele eden Türkmenlerin bu haklı direnişine duyarlı olmalarını bekliyoruz. Kardeşlerimizin yanındayız.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.