1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’de, 4’ü Bursa’dan 90 eski vekil de kurultay istedi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’de, 4’ü Bursa’dan 90 eski vekil de kurultay istedi

A+A-

Gözle görünen bir şey yok elbette… Fakat, MHP’de kimle konuşsak kurultay gerginliği hemen kendini hissettiriyor.

Aslında…

MHP çarpıcı bir süreç yaşıyor. Olağanüstü kurultay için imza toplayan değişim yanlıları Genel Merkez’in yönlendirmesiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdular ve oradan da kurultayın yapılması kararı çıktı.

Bunun üzerine…

MHP Genel Merkezi temyiz hakkını kullanıp Yargıtay’a başvururken, mahkemenin atadığı 3 kişilik çağrı heyeti toplanıp 15 Mayıs’ta kurultay kararı aldı.

Tam kurultayın davetiyeleri delegelere gönderilmeye başlanmıştı ki, bu kez Tosya ve Gemerek’teki Asliye Hukuk mahkemeleri tarafından delegelerin bireysel başvuruları üzerine Yargıtay karar verene kadar kurultayın durdurulması kararı çıktı.

Gelinen nokta bugüne kadar karşılaşılmamış bir siyasi problem haline dönüştü.

Çünkü…

Kurultay kararı veren mahkemenin atadığı çağrı heyeti tarafından belirlenen kurultay tarihine yalnızca 5 gün kaldı. Temyiz dosyası Yargıtay’da. Cuma akşamına kadar Yargıtay’dan çıkacak karar kurultayın kaderini belirleyecek. Yargıtay’dan karar çıkmazsa, bu kez durdurma kararı etkili olacak ve kurultay için Yargıtay kararı beklenecek.

Bir yandan da…

MHP Genel Merkezi kurultayın yapılmaması için açık mücadele veriyor, aday olarak adı geçenlerin partiden ihracı için incelemeler yapıyor.

Buna karşın…

Bursa gibi pek çok kentteki teşkilatlarda değişim rüzgarı giderek güçlü rüzgara dönüşüyor. Bütün bunlar da MHP’de gerginliği arttırıyor.

İşte…

Böyle bir süreçte dün yeni bir sürpriz gelişme oldu.

Aralarında…

MHP Bursa Milletvekili olarak görev yapmış Hamit Homriş, Necati Özensoy, Burhan Orhan, Orhan Şen gibi isimlerin de yer aldığı 90 eski milletvekili yayınladıkları deklarasyonla kurultay yapılmasını istediler.

Açıklamada…

Kurultay kararının mahkemeye gerek kalmadan parti içinde alınması gerektiği vurgulanıp Genel Merkez yaklaşımı eleştirilirken, kurultayın genel bir beklenti haline geldiği anımsatılıyor ve ciddi bir uyarı yapılıyor:

Olağanüstü kongrenin toplanmaması halinde; kurumsal yapının, mensuplarımızın ve seçmenlerimizin çatışma ve kavgalara sürükleneceği görülmektedir. Yaşanan tartışmalara ve yaşanabilecek olumsuzluklara son vermek üzere olağanüstü kongre behemehâl toplanmalıdır.”

 

Hamit Homriş: Aklın yolu bir

 

MHP’de 90 eski milletvekilinin kurultay yapılması isteğiyle yayınladıkları deklarasyonun ardından, imza koyanlardan Hamit Homriş’i aradık.

Alparslan Türkeş’in damadı olan, uzun yıllar MHP yönetiminin en etkili isimleri arasında yer alan ve 2007-2011 döneminde MHP Bursa Milletvekili olarak görev yapan Hamit Homriş’le sohbet ederken, “Kimi destekliyorsunuz?” diye sorduk.

Şu cevabı verdi:

Elbette Meral Akşener Hanımefendiyi destekliyorum. Çünkü aklın yolu bir.”

Şunu da ekledi:

Ben şahsen bu kurultayın belirlendiği gibi 15 Mayıs’ta yapılacağını umuyorum. MHP için böylesi daha hayırlı.”

 

Bugün seçim olsa, oyunu arttıran tek parti AK Parti

 

Kamuoyu araştırmaları günümüzde çok önemli. Toplumun nabzını tutup eğilimini belirleme yanında, seçimin sonucunu milimi milimine bilebilen araştırmalar yapıldığını gördük.

Son dönemde…

Bursa firması olarak Politic’s Araştırma’nın hem merkezinin olduğu Bursa’da, hem de Türkiye genelinde sonucunu önceden görebilen araştırmalarını görüyoruz.

Nitekim…

Politic’s Araştırma’nın son çalışması olarak başkanlık sistemi ve anayasa değişikliğinin yanı sıra, siyasi parti liderlerine seçmen bakışını irdeleyen araştırmasını pazar günü bu sütunlarda yayınladık.

Bunların yanı sıra, Genel Müdürü Recep Güven önümüzde bir de Bursa için siyasi durum tablosu koydu. Orada da “Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna cevap aranmış.

İşte çıkan tablo:

AK Parti yüzde 56,77

CHP yüzde 25.90

MHP yüzde 9.70

HDP yüzde 3.40

Diğerleri yüzde 4.23

1 Kasım 2015 seçiminde AK Parti yüzde 54, CHP yüzde 26.4, MHP yüzde 12.2, HDP yüzde 4.5 olarak sandıktan çıkmıştı.

Tabloyu, 1 Kasım 2015 genel seçimi Bursa sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda öncelikle şunu görüyoruz:

6 ayda 2.77 puanlık artış gösteren AK Parti, oyunu arttıran tek parti görünümünde. Onun dışındaki partilerde oy kaybı söz konusu.

Örneğin…

CHP’nin 0.50 puanla hafif de olsa kaybı var. MHP’nin kaybı biraz daha sarsıcı. Çünkü, yüzde 2.90’a ulaşıyor. HDP’de de 1.10’luk oy kaybı görülüyor.

 

İstanbul’da Ülker AVM sattı, Bursa heyecan yaptı!

 

Pazar günü Hürriyet gazetesinin internet sitesinde Jale Özgentürk’ün para ve yatırım piyasasındaki gelişmeleri ele aldığı yazısı dikkat çekiciydi.

İş dünyası da sil baştan” başlığını taşıyan yazıda, özellikle siyasi gelişmeler doğrultusunda iş dünyasındaki hareketler ele alınırken,ağırlıklı olarak da Ülker Grubu’nun yatırımları ve Murat Ülker’in kararları üzerinde duruluyordu.

İşte…

Bu yazının son bölümünde Bursa’da heyecana yol açan bir cümle var.

Özgentürk, iş dünyasındaki el değiştirmeleri anlatırken, Ülker’in Boyner Grubu ile 2014’te ortak yatırıma girdiği Starcity projesinden çekilme kararı aldığını açıklıyor.

Üstelik…

Starcity’deki hisselerin yeni sahibinin “Tahincioğlu Grubu ile Gençoğlu Ailesi olduğunu” yazıyor.

Gençoğlu Ailesi’nin Bursa için önemi çok fazla. Uzun yıllar tütün ticareti yapan rahmetli Mümin Gençoğlu, yeni dönem koşullarına uygun bir yatırıma yöneldiğinde, oğulları Turhan Gençoğlu ve Orhan Gençoğlu ile birlikte Penguen Gıda’yı kurdu.

Konserve ve dondurulmuş gıdada Türkiye’nin en büyüklerinden olan, Avrupa pazarlarının da etkili markası haline gelen Penguen Gıda’dan sonra Gençoğlu Ailesi acaba İstanbul’da AVM yatırımına mı yöneldi?

Bunu…

Penguen Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gençoğlu’na sorduk. “Bizi de çok fazla sayıda arayan var” diye söze başladı ve şunu söyledi:

İstanbul’da alışveriş merkezi projemiz yok. Starcity adlı AVM’yi alan Gençoğlu Ailesi biz değiliz. Sanıyorum İstanbul’da bir aile. Tamamen soyadı benzerliği.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.