1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’de Bursalı kayyım Bilgiç: Geç olsun, ama hiç güç olmasın
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’de Bursalı kayyım Bilgiç: Geç olsun, ama hiç güç olmasın

A+A-

Gerçi… Siyasi literatürde bildiğimiz kayyım uygulaması var MHP’de. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, toplanan 543 imzayı inceledikten sonra MHP’de olağanüstü kurultay yapılması kararını alırken 3 kişilik çağrı heyeti atadı.

Aslında…

Bildiğimiz ve alışkın olduğumuz kayyım uygulaması, ama MHP’de modernize olup çağrı heyeti adını aldı.

İşte…

Mahkemenin görevlendirmesinden sonra toplanın kurultayın 15 Mayıs’ta yapılması kararı alan çağrı heyeti içinde Bursa’dan Mehmet Bilgiç var.

Ne var ki…

Çağrı heyetinin 15 Mayıs için delegelere davetiye göndermesiyle hızlanan süreç, Tosya ve Gemerek mahkemelerinin koydukları tedbir kararıyla kesildi.

O süreçte…

MHP Genel Merkezi’nin temyiz başvurusu yaptığı Yargıtay’dan da karar çıkmadığı gibi Yargıtay biraz da özel bir yöntem seçerek kararın bu ay içinde verileceğini duyurdu.

Böylece gözler çağrı heyeti ve adaylara çevrildi.

Bazı adaylar son süreçte “15 Mayıs’ta kurultay için salona gideceklerini” söylemeyi sürdürürken, Ankara İcra Mahkemesi’nden Ankara Valiliği’ne giden “kurultayın olmaması için önlem alınması” yazısı da gerginliği arttırdı.

Dün sabah konuştuğumuzda hem değişim isteyenlerde, hem de Genel Merkez yanında yer alanlarda gerginlikten doğan kaygı olduğunu gördük.

İki taraf da MHP’lilerin salon yolunda karşı karşıya gelmesi ile oluşabilecek görüntülerin endişesini taşıyorlardı.

Bu kaygı…

Hem Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın, Ümit Özdağ’ın yaptıkları ve 4 saat süren toplantıya, hem de çağrı heyeti toplantısına yansıdı.

Sonuçta…

Yükselen gerginliğin daha da büyümemesi, hukuki sürecin zedelenmemesi için Yargıtay kararının beklenmesi kararı alındı.

Böylece…

MHP’de yeni bir süreç ve yeni spekülasyonlar başladı. O süreci ve kararı çağrı heyeti içinde Bursa’dan yer alan Mehmet Bilgiç’le konuştuk.

Öncelikle…

Gergin ortamı yatıştırmak gerekiyordu” dedi ve ekledi:

1-2 hafta daha beklemek çok fazla şey kaybettirmez.”

Sonra da…

4 saatlik toplantıda alınan kararı değerlendirdi:

Bazen, haklı olduğun bin konu vardır, ama öyle bir yanlış adım atarsın ki o haklı olduğun bin konu kaybolup gider. Burada çok dikkatli davranmak zorundaydık ve öyle yaptık. Geç olsun, ama hiç güç olmasın.”

Görüşmemizde…

Kurulda ya da adaylar arasında ayrı görüş olup olmadığını sorduk. “Hayır, kesinlikle ayrı görüş yoktu. Karar oybirliğiyle alındı” cevabını verdi.

 

Yargıtay kararı 26 Mayıs’ta mı?

 

MHP’de değişim isteyenler 15 Mayıs’ta kurultayın yapılması için, yıl sonunda ilçe kongreleriyle yeni kurultay sürecini başlatma kararı alan MHP Genel Merkezi ise kurultayı yaptırmamak için ısrarlıydı.

Hukuki süreç tamamlanmadığı için, değişimciler 15 Mayıs ısrarından vazgeçerken Genel Merkez dün rahatladı. Eğer ekim ayına kadar kurultay yapılamazsa, kongre süreci başlayacağı için 18 Mart 2018 beklenecek.

Bu kapsamda dün kulislere “Yargıtay ön incelemenin tamamlandığını açıkladı. 15 gün içinde karar vermesi gerekiyor” dediler ve 26 Mayıs’ta kararın belli olacağı görüşünü dillendirdiler.

 

İftar sofrasında elde kaşık topu bekleyenler…

 

MHP’de kurultay isteklerinin başlamasından itibaren değişimden yana tavır alan İl Başkanı Yüksel Yılmaz’ın neredeyse 5 aydır görevden alınması bekleniyor. Buna Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ilçeleri eklendi.

Hatta…

Alınacakların yerine gelecekler de belli, ama yazı Ankara’dan gelmedi.

Geçen gün göreve gelecekler ekibinden biri, “İftar sofrasında, elde kaşık top patlamasını bekler gibiyiz” derken içinde bulundukları durumu da anlattı.

Kurultayın yapılmayacak olması görevden alma beklentisini yeniden canlandırdı, ama göreve geleceklerin de listelerini tamamlayamadıkları konuşuluyor.

 

AK Parti’de Müezzinoğlu’nu bilgilendirme toplantısı

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun en önemli özelliklerinden biri, teşkilattan geliyor olması. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı yapmış olmanın avantajıyla teşkilatın dilini iyi anlıyor, diyaloğu daha rahat koruyor.

Bursa’nın yapısına uygun siyaset tarzı da işini kolaylaştırıyor.

Bu nedenle…

Bir yandan görev alanındaki sağlık yatırımları için projeler üretirken, diğer yandan Bursa’nın genel sorunlarına yönelik yatırımları takip ediyor, ama bunları yaparken de teşkilatla ilişkisini hiç kesmiyor.

Nitekim…

Dün Karacabey’de düzenlenen toplantıda AK Parti ilçe başkanları ve belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Başkanlar Müezzinoğlu’nu bilgilendirdiler. Hem “neler yapıldığı” konuşuldu, hem “neler yapılması gerektiği” ele alındı.

Toplantıda…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun da 22 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak kurultaya Bursa olarak en yüksek katılım sağlamak için yapılan hazırlıklarla ilgili bilgi verdi.

 

Dünyanın tekstili Bursa’da 

Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde tekstilin geleceği açısından önemli bir sempozyum var.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen sempozyumda özellikle geleceğin tekstil teknolojileri üzerine önemli oturumlar gerçekleştiriliyor.

Asıl güzel olan, bu tür etkinliklerin teknik içeriği yoğun olsa bile yüksek katılım bulması, salonun dolması.

 

Muhasebecilerde Ali Abi formülü 

Bursa Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası bu yıl 3 adaylı kongre yapıyor.

Yarışan gruplardan biri olan Uludağ Meslekte Birlik Grubu ise üyelerin karşısına Ali Erdoğan liderliğindeki listeyle çıkmaya hazırlanıyor.

Oda kulislerinde “Muhasebeciler için Ali Abi formülü” olarak adlandırılan yapılanma, yönetim kurulu adaylarını bugün Gazcılar Caddesi’ndeki Tuğcu Otel’de saat 16.00’da açıklayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.