1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’de delege tespiti başladı, ilçe kongreleri ise mart ayında
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’de delege tespiti başladı, ilçe kongreleri ise mart ayında

A+A-

Referanduma 52 gün kaldı… Her defasında tekrarladığımız gibi, siyasi partiler henüz kampanya açıklayıp sahaya çıkmadılar. Buna karşın, partiler adına liderler ve etkili isimler saha çalışmaları yapıyorlar.  

Bu noktada…

Her siyasi parti evet ya da hayır cephesi içinde sahaya çıkma hazırlığı yaparken, MHP iki farklı kulvara çıkıyor.

Çünkü…

Kalan 52 günlük süre içinde bir yandan referandum kapsamında teşkilatlara yönelik çalışmalar yapıp “Neden evet?” sorusunun cevabı anlatılıyor.

Bir yandan da…

Görevden almalar ve fesihlerle teşkilatlar yenilendiği için yasa gereği kongrelere hazırlanıyor.

Aslında…

Kongre sürecinin ilk adımı olan delege tespitleri başladı ve bazı ilçelerde tamamlandı bile. MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’yla dün sohbet ederken delege tespiti ile nasıl bir yöntem izlendiğini sorduk.

Şu cevabı verdi:

“İçinde bulunulan durum nedeniyle sandık koyarak delege seçimi yapmak için uygun ortam yok. Fakat biz her mahallede üyelerimizin tamamıyla istişare ederek delegelerimizi belirliyoruz.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Uyguladığımız istişare sisteminin sandıktan hiçbir farkı yok. Yine üyelerimiz ne diyorlarsa öyle oluyor.”

Bundan sonrasına ilişkin takvim için de şu bilgileri verdi:

“Önümüzdeki hafta ilçe başkanlarımızla toplanıp ilçe kongreleri takvimini belirleyeceğiz. Öyle sanıyorum ki, mart ayı içinde ilçe kongreleri bitecek.”

Bu ifadeden…

Genel Merkez kararında ilçe kongrelerinin 30 Nisan’a kadar bitirilmesinin istenmesine karşın, Bursa’da referandum öncesi kongrelerin tamamlanmasının hedeflendiği anlaşılıyor.

Ardından da…

MHP Genel Merkezi tarafından haziran-kasım ayları arasında yapılacağı duyurulan il kongrelerine sıra gelecek.

Bu arada…

MHP’nin gelenekselleştirdiği il başkanları toplantısının referandum gündemli olarak önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor.
 

MHP umutlu: Teşkilat ikna oluyor

 

Referandum hazırlığına “Neden evet oyu” kararı verildiğini teşkilata anlatarak başlayan MHP’deki eğilimi İl Başkan Yardımcıları Emin Seymen ve Mustafa Engin Kargılı’ya sorduk.

Gözlemlerini şöyle aktardılar:

“İl Başkanımız Sayın Tevfik Topçu 17 ilçeyi ziyaret edip neden evet dendiğini anlattı. Dinleyenlerin ikna olduğunu gözlemledik.”

Yanı sıra…

Ülkü Ocakları’ndan başlayıp Ülkücü kuruluşlarla bir araya gelindiğini vurgulayıp şu bilgiyi verdiler:

“Her cumartesi teşkilattan 100 kişiyle İl Başkanlığı’nda toplantı yapılıyor ve İl Başkanımız bilgi veriyor. Bize göre MHP teşkilatlarında sorun yok.”

 

CHP stratejisini AK Parti kampanyasına göre belirleyecek

 

Gerçi… Bir yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğer yandan Başbakan Binali Yıldırım sahaya çıktılar ve bazen meydanda, bazen de salon toplantılarında yaptıkları konuşmalarla referandumda neden evet oyu verilmesi gerektiğini anlatıyorlar.

Ama…

AK Parti, referandum kampanyasını sloganlarından müziklerine kadar her şeyiyle 25 Şubat’ta Ankara Arena’da düzenlenecek toplantıyla açıklayacak.

Yani…

Referandumda evet cephesinin lideri AK Parti sahaya 25 Şubat’ta çıkacak.

Bunun üzerine…

Referandumun hayır cephesinin lideri konumundaki CHP’nin stratejisini merak ettik ve CHP Genel Merkezi’nde tanıdığımız dostlara kampanyanın nasıl olacağını sorduk.

Edindiğimiz izlenime göre, CHP referandum stratejisini belirleyebilmek için AK Parti’nin kampanyasını açıklamasını bekliyor. Buna göre bir strateji geliştirileceği için henüz sloganlar ortaya çıkarılmadı.

Buna karşın…

Referandum için kampanya üslubu konusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok duyarlı davranıyor.

Kılıçdaroğlu’nun geçmiş seçimlerdeki agresif üslup yerine kucaklayıcı ve sakin bir dil kullanılmasında kesin kararlı olduğu, CHP sözcülerinden de bunu istediği anlatıldı.
 

Kompozisyon yarışması özel ödülü: Başbakan’la buluşma

 

Son dönemde… Gençlik kolları siyasetine farklı bir boyut ve hareket getiren Semih Peksert, vatani görevini bitirip AK Parti Osmangazi Gençli Kolu Başkanı olarak yeniden siyaset sahasına döndü.

Hatta…

Fırtına gibi döndüğünü ve hızlı bir başlangıç yaptığını söylemek bile mümkün.

Önce…

AK Parti Osmangazi Gençlik Kolu olarak yeni seçmenler çalışması kapsamında liselerarası kompozisyon yarışması düzenledi.

Bu yarışmada dereceye girenlere, açıklanan ödüllerin yanında bir de özel ödül vaat etti: İlk 3 dereceye girenler Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım’la buluşacaklar.

İşte…

Genç Peksert bu sözünü önceki gün tuttu.

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun desteğiyle; birinci olan Merve Türkmen, ikinci olan Şule Yüksel Topal ve üçüncü olan Aymiha Cevahir adlı yeni seçmen gençleri Başbakan Binali Yıldırım’la buluşturdu.

Çerçevelenmiş kompozisyonları Başbakan’a sunan gençler, TBMM havasını da soludular.
 

Aile şirketleri dünya kültürüyle tanışıyor

 

Kısa adı TAİDER olan Aile İşletmeleri Derneği aile şirketlerinin genç kuşak yöneticilerine dünya kültürü penceresi açıyor.

TAİDER Bursa Temsilcileri Berna Kırcı Aşıroğlu ve Dilara Korgavuş’un organizasyonuyla yarın saat 16.30’da Sheraton Otel’de gerçekleşecek etkinlikte Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ve kültürlerarası iletişim uzmanı Ferhan Alesi aile şirketlerinin dünya kültürleriyle tanışıp yeni pazarlar keşfetmeleri yolunda ilişki kurma kültürünü çözüm odaklı yaklaşımlarla anlatacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.