1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’de görevden alma ve fesih yok, yenileme olabilir
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’de görevden alma ve fesih yok, yenileme olabilir

A+A-

İlginç bir süreç yaşanıyor MHP’de. Dünkülerle birlikte, feshedilen il teşkilatı sayısı 16’ya ulaştı. Trabzon, Denizli, Kilis, Bilecik, Kırklareli, Ardahan, Bayburt, Elazığ, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Nevşehir, Uşak, Çorum, Gümüşhane teşkilatları feshedildikten sonra yerlerine görevlendirme yapıldı.

Bursa ise daha imza toplama aşamasından itibaren “her an görevden alınma” haberi bekliyor.

Açıkça söylemek gerekirse, MHP’de izlenen teşkilat stratejisi siyasette sık görülen bir yol değil. O nedenle, en yetkili ağız pozisyonundaki MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’a sorduk.

Fesih yoluyla görevden almaların nedenini açıklarken “İl başkanı sorumluluğu taşıyıp da partisini mahkeme koridorlarına taşıyan arkadaşlarla ilgili bir uygulama” diyerek söze başladı ve şunu söyledi:

Kurultay isteğine imza atmak demokratik hak görülebilir. Fakat, Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verilen dilekçeye imza koyanlar var.”

Şunu vurguladı:

İl başkanı olup da, başka hiç işi yokmuş gibi konuyu ve partiyi mahkemeye taşımaları doğru da değil, etik de değil, ahlaki de değil.”

Şunu ekledi:

Önce taşıdıkları sorumluluğu bir kenara bırakmalıydılar. Mahkemede isimlerinin olmasını arzu ettiyseler, il başkanlığı görevini bırakarak bunu yapmalıydılar.”

Bakışı şu:

Ne yazık ki, hem il başkanı olup, hem de mahkeme dilekçesinde adları olanlar var. Bu garabet bir durumdur.”

Ardından…

Etik olmayan, ahlaki olmayan bu davranışın karşılığı olmalıydı” dedi ve ekledi:

Hem il başkanı olacaksın, hem partini mahkemeye vereceksin. Böyle bir garabet olabilir mi? Sizce buna müsaade edilebilir mi? Yapılan budur ve karşılıksız kalması mümkün değildir.”

Bu noktada…

Bursa’da adeta Çin işkencesine dönen beklentiyi anımsatınca, “Bursa İl Başkanı üst kurul delegesi olmadığı için imzası yok” dedi ve şunu açıkladı:

Bursa ile ilgili verilmiş bir karar yok. Fakat bütün teşkilatlar elden-gözden geçirilecek. Değiştirilmesi ya da takviye edilip güçlendirilmesi gerekenler olabilir.”

Sözlerini şöyle açtı:

Bazılarında istifalar olmuştur. Bazıları boşalmalar nedeniyle yeniden yetkilendirilme, güçlendirme istiyorlar. Geçmişte de benzeri olmuştu.”

 

Büyükataman’dan özel uyarı

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’la sohbetimizde, İl Başkanı Yüksel Yılmaz’ın bu sütunlardaki “teşkilat ne diyorsa o oluyor” başlıklı değerlendirmesine takılmış. “Medya köşelerinde gereksiz yer almış konu” olarak gördü, ama şunu da söyledi:

Teşkilatın merkezi burası. En yetkili kurul olan Merkez Yönetim Kurulu olağan kongreyi ilan etti. 9 Ekim’de ilçe kongreleri başlayacak. İrade beyanı ortada olduğu için, ‘teşkilat ne diyorsa o’ yerini bulmamış bir laf.”

Şunu da ekledi:

Daha önce de ‘anamdan il başkanı doğmadım’ sözünün yüzüme söylenmediğini açıkladım. Bu kritik süreçte MHP bu konularla meşgul edilmemeli.”

 

HDP lideri Demirtaş’a Hüseyin Şahin’den sert cevap!

 

Pazar günü TBMM’de bütçe görüşmeleri devam ederken Bursa Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Hüseyin Şahin de bir grup AK Parti milletvekiliyle birlikte basın toplantısı yaptı.

Şahin’in açıklamaları iki bölümden oluştu. İlk bölümde 28 Şubat postmodern darbesi ile ilgili düşüncelerini açıkladı.

Ardından da…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın son günlerde katıldığı toplantı ve mitinglerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yönelik suçlamalarına karşılık verdi.

Açıklamasında…

Erdoğan ve Davutoğlu’nun açılıma katkılarını anlatıp Demirtaş’a seslendi:

30 küsur yıldır devam eden terörün son bulması barışın, kardeşliğin yeniden tesisi, huzurun inşası, Türkiye’nin büyüyüp kalkınması ve bölgeler arası eşitsizliğin giderilmesi için kendini taşın altına koyan siyasi anlayışın temsilcilerine sizin dil uzatmanız hadsizliktir.”

 

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir: CHP’ye haksızlık ediliyor

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cuma akşamı Olay TV’deki Her Açıdan programında yaptığı, pazar günü de bu sütunlarda yayınlanan sözlerine CHP İl Başkanı Şadi Özdemir’den itiraz geldi.

Özellikle…

CHP’yi gensoru görüşmelerinde HDP ile birlikte hareket ettiği için eleştiren Müezzinoğlu’na cevap veren CHP İl Başkanı Özdemir şunu savundu:

Dolaylı ifadelerle de olsa, terör örgütüyle işbirliği yaptığı ima edilerek CHP’ye haksızlık ediliyor.”

Ardından…

CHP’nin teröre karşı duruşunun net olduğunu vurgulayıp şunu söyledi:

Son altı ayda bine yakın yurttaşımız şehit edildi. Demokratik bir ülkede, sorumlu İçişleri Bakanı ve ilgililerin çoktan istifa etmeleri gerekirdi. CHP’nin bununla ilgili gensoru önergelerini desteklemesi olağan.”

Devam etti:

Olağan olmayan; terör örgütüyle masaya oturup pazarlık yapanların, CHP’yi dolaylı da olsa terörün yanında göstermeye çalışmaları. CHP, her koşulda terörün karşısında durmaya devam edecek.”

Şunu da ekledi:

CHP’ye yönelik haksız suçlamalarla kamuoyunu meşgul etmek, vakit kaybından ibarettir."

 

Yakında organ nakline gerek kalmayacak, sipariş gelecek!

 

​Kuşku yok ki… Organ nakli için önce organ bağışı gerekiyor. Bu konuda da iki fark karne var. Birinde Türkiye’nin karnesi zayıf ve bağış sıralamasında çok gerilerde. İkincisinde Bursa’nın bağış oranı ülke ortalamasının üstünde ve Avrupa’yı yakalamış durumda.

Dün…

Eker Meydan Direktörü Ece Ceylan Eker’in davetiyle sağlıklı sohbetler kapsamında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ekrem Kaya’yı dinledik.

Organ bağışından vatandaşın neden uzak durduğuna yönelik araştırmadan beyin ölümü gerçekleşenlerin organlarının bağışlanması için aileleriyle yapılan görüşmelerdeki inceliğe kadar pek çok şey öğrendik.

Organ bağışıyla ilgili geniş bilgiler verdikten sonra Prof. Dr. Ekrem Kaya çarpıcı bir öngörüde bulundu:

Yakın gelecekte, örneğin 20-30 yıl sonra organ bağışına gerek kalmayacak. Çünkü bazı hayvanlardan alınan organlar laboratuvarda geliştiriliyor. Sipariş verilecek, organ hazır gelecek.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.