1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’de kilidi Yıldırım açtı, Özensoy-Toktaş artık rahat!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’de kilidi Yıldırım açtı, Özensoy-Toktaş artık rahat!

A+A-

Tablo biliniyor… MHP’de uzun yıllardır süregelen İsmet Büyükataman-Necati Özensoy dayanışması son seçimle birlikte rafa kalktı.

Özellikle…

Hasan Toktaş’ın il başkanı olduğu kongrede, Tevfik Topçu’yu destekleyen İsmet Büyükataman’la Necati Özensoy arasındaki ipler koptu.

Bu süreçte ise…

Büyükataman’ın eski takım arkadaşı Tevfik Topçu il başkanı adayı olmak için yola çıkarken, geçen dönem Toktaş’ı il başkanlığına taşıyan Osmangazi İlçe Başkanı Adem Dönmez’le arasındaki buzları eritip ittifak yaptı.

Herkes…

Dönmez’in desteklediği adayı Osman Gümüş’ün kazanmasını beklerken de, Bursa Milletvekili Necati Özensoy ve İl Başkanı Hasan Toktaş’ın destekledikleri Yavuz Bülbül kongreyi kazandı.

Bu sonuç stratejiyle kazanılan bir seçim olarak kabul edildi.

Ardından…

Osmangazi kongresinin kaybeden tarafı Yıldırım’da adeta yoğurdu üfleyerek yemek istedi. Bunun için de, MHP siyasetinde adı hep Büyükataman’la birlikte anılan Fevzi Zırhlıoğlu, tüm eski ilçe başkanlarını uzlaşma toplantısına çağırdı.

Ne var ki…

Toplantıda arzulanan ittifak sağlanamadığı için aday adı da dillendirilemedi.

Bu süreçte…

Yıldırım’da delege seçimleri ve kongre süreci kilitlendi. Çünkü, Osmangazi’de desteklediği aday kaybeden Tevfik Topçu’nun il kongresinde iddialı olabilmesi için hem Yıldırım’ı, hem Nilüfer’i kazanması gerekiyordu.

O nedenle…

Son hafta Ülkü Ocakları kökenli Murat Hürsever’in adaylığı, Zırhlıoğlu’nun arayışlarıyla ilişkilendirildi.

Buna karşın…

Hasan Toktaş başkanlığındaki MHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Subaşı aday olarak çıktığında tablo da anlaşıldı. Zaten Özensoy-Toktaş ekibi de Subaşı ile birlikte hareket ettiler.

İşte…

MHP Yıldırım kongresi pazar günü böyle bir atmosferde gerçekleşti. Divan başkanlığını MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın yaptığı kongreye 398 delegeden 350’si katıldı. Seçimi de 229 oy alan Erkan Subaşı kazandı. Murat Hürsever 129 oyda kalırken, 2 oy da boş çıktı.

Böylece…

Necati Özensoy-Hasan Toktaş ikilisi, Nilüfer kongresine gerek kalmadan rahatladı ve il kongresinin sonucu da şimdiden belli oldu.

Kısacası…

MHP’de kilitlenen tabloyu Yıldırım açtı.

Bu anlamda, Erkan Subaşı aday olduğu kongreyi kazanmanın yanında il kongresini de belirleyen isim haline geldi.

 

Delege listesinde Ali Yazır neden yok?

 

MHP Yıldırım kongresi öncesi Ahmet Koç veda ziyaretine geldiğinde, Nedim Yazıcı döneminde Cüneyt Karlık’ın aday olduğu seçimle birlikte Yıldırım’da en çok oy aldıkları ikinci seçimi yaşadıklarını söyledi.

Oyları getiren etkenlerin başında, MHP Yıldırım Adayı Ali Yazır’ın enerjisi ve sempatisi geliyordu. Fakat, pazar akşamı Yıldırım’da kazanan listeyi incelerken 131 kişilik il delegeleri arasında Ali Yazır’ı göremedik.

Fakat dün işin gerçeğini öğrendik:

Seçim sonrası öğretmen olarak okuluna dönen Ali Yazır şu anda devlet memuru olduğu için adı listeye yazılamadı.

 

MHP’de kimler kazandı, kimler kaybetti, kimin önü açıldı?

 

Bursa’daki tüm partilerin il kongrelerinde sonucu Osmangazi kongresi etkiliyor, Çünkü, en fazla delegeyi Osmangazi veriyor.

O bakımdan…

Osmangazi’de alınan sonuç, diğer ilçe kongrelerinin seyrini etkiliyor, il kongresi için de fikir veriyor.

MHP’deki süreçte, Osmangazi kongresini Bursa Milletvekili Necati Özensoy ve İl Başkanı Hasan Toktaş ikilisiyle birlikte hareket eden ekip kazandığında farklı yorumlar yapıldı.

Örneğin…

Özensoy- Toktaş ikilisinin yalnızca kongreyi kazanmaya yönelik strateji hazırladıkları, il delegeliğine özen göstermedikleri dillendirildi.

Fakat…

Hesaplarını buna göre yapanlar Yıldırım’da da yanıldı ve Yıldırım kongresi tabloyu ortaya koydu.

Öyle olunca da…

MHP kulislerinde pazar akşamından beri kazanan-kaybeden listeleri hazırlanıyor. Herkesin ittifakla söylediği şu:

Kazanan tarafta Necati Özensoy ve Hasan Toktaş başı çekiyorlar. Son yerel seçimde MHP’nin Büyükşehir Adayı olan Vali Kadir Koçdemir de kazanan tarafta kabul ediliyor.

Buna karşın…

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman için, divan başkanlığını da yaptığı Osmangazi ve Yıldırım kongrelerinden çıkan sonuçlar yıpranma gösteriyor.

Yanı sıra…

Yıldırım hamlesiyle Fevzi Zırhlıoğlu’nun milletvekili adaylığında devre dışı kaldığı, Tevfik Topçu’nun da il başkanlığı umudunun sona erdiği konuşuluyor.

Bununla birlikte…

Yıldırım kongresiyle umutlanan bir isme dikkat çekiliyor: Prof. Dr. Çetin Elmas.

Halen…

MHP Genel Merkezi’nde Devlet Bahçeli’nin danışman kadrosu içinde yer alan ve son iki milletvekili seçiminde aday olan Prof. Dr. Elmas’ı umutlandıran ise, Yıldırım kongresini kazanan Erkan Subaşı’nın Muşlu olması.

Yani…

Muş kökenli Prof. Dr. Çetin Elmas’ın hemşerilik bağları nedeniyle adaylık potasına girdiğini düşünenler var.

 

Hasan Toktaş il başkanlığına aday olur mu?

 

Pazar akşamı, MHP Yıldırım kongresi sonuçlarının belli olduğu saatlerde, MHP kulislerinde dikkatler il kongresine çevrilmişti bile.

Herkes, Tevfik Topçu’nun artık aday olamayacağında birleşti. Fakat İl Başkanı Hasan Toktaş için partinin deneyimli isimleri farklı yorumlar yaptı.

Örneğin…

İlk anda, Toktaş’ın il kongresini çok rahat kazanacağını söyleyenler oldu.

Kimileri de…

Osmangazi ve Yıldırım kongrelerinin ortaya çıkardığı tablodan sonra Toktaş’ın yeniden il başkanlığı düşünmeyeceği, rotasını milletvekili adaylığına çevireceği beklentilerini dile getirdiler.

 

AK Parti İl Başkanı Torun’dan Gezi ve kesilen ağaç yorumu

 

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun özellikle kongrede seçilmiş unvanı aldıktan sonra daha kendinden emin bir görüntü sergiliyor. Aynı şekilde, ifadeleri de iktidar partisi il başkanına uygun seviyede.

Nitekim…

Son 2 yıl içinde ülkede yaşanan toplumsal olaylar arasında ağaç kesilmesi eylemlerine farklı bir yaklaşım gösterdi.

Dedi ki:

Gezi Parkı eylemlerine katılanların yüzde 90’ı, başlangıçta provokatif bir eylem olduğunu anlayamadıklarını söylüyorlar. Yani, bu işin gerçekten de bir ağaç meselesi olmadığı ortada.”

Ardından…

Gezi eylemine katılanlardan yola çıkıp, iki ağaç kesilmesi olayıyla ilgili şu soruyu yöneltti:

Yalova’da 180 çınar ağacı kesildi. Var mı eylem? Yok… Nilüfer’de spor salonu yapmak için belediye 70-80 çam ağacını kesti. Nerede Gezi’ciler, eylemlere neden başlamadılar?”

Şunu da ekledi:

Taksim’de 10 ağaç için Türkiye’yi ağaya kaldıranlar, bu kadar kesilen ağaca karşı sessiz kalıyorlar. Sizce normal mi?”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.