1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’de tablo: Kongreye 2 parça girdi, 3 parça çıktı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’de tablo: Kongreye 2 parça girdi, 3 parça çıktı

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse… MHP’de ilçe kongreleri hiç bu kadar kamuoyu gündemine gelmemişti. 5 adaylı il kongresi daha önce de olmuştu, fakat sonucu bu kadar spekülasyona açık il kongresi olmamıştı.

O bakımdan…

MHP bugüne kadarki kongre süreçlerine benzemeyen bir kongre sürecini geride bıraktı.

Finalde ise…

Yani, pazar günü yapılan il kongresinde İl Başkanı Hasan Toktaş’ın destek verdiği Yüksel Yılmaz 235 oyla yeni MHP İl Başkanı seçildi.

Kongre salonunda “Biz kimseden destek ve icazet almadık” çıkışı yapan, fakat delegasyonun MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın destek verdiğine inandığı Cihangir Kalkancı 178 oy aldı.

Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Necati Özensoy’un desteklediğini açık açık söylediği Maksut Yazıcı 118 oy alırken, Selami Hacılar 73 oy, Doğan Tegin de 10 oy aldı.

Böylece…

Yüksel Yılmaz’la birlikte, milletvekili adayı olmak için il başkanlığından istifa eden Hasan Toktaş da kazanmış oldu. Çünkü, Toktaş kongrede Yılmaz için çalıştı.

Böylece…

Önceki kongrede Tevfik Topçu’ya karşı seçim kazanılırken doğan ve bu süreçte ilçe kongreleri boyunca devam eden Necati Özensoy-Hasan Toktaş ittifakı sona erdi.

Bir anlamda…

Kongreye İsmet Büyükataman ve Necati Özensoy-Hasan Toktaş ayrışmasıyla 2 parça giren MHP, kongreden 3 parça olarak çıktı.

Büyükataman, Özensoy, Toktaş’ın ayrı ayrı hareket haline geldikleri sürecin kırılma noktasını ise Yüksel Yılmaz’ın adaylığı oluşturuyor.

Bu noktada…

Toktaş’ın Yılmaz’a destek olma kararına “Yüksel’in Ülkücülüğüne sözüm yok, ama Koray Aydın’ın listesinde yer alan bir arkadaşımız. Ben bunu Devlet Beye izah edemem” diyen Özensoy itiraz etti.

Sonrasında…

Toktaş kongreye Yüksel Yılmaz’la girerken, Necati Özensoy da Maksut Yazıcı’yı destekledi. Fakat Yazıcı kongrede, Kalkancı’nın gerisinde kaldı.

Böylece…

Kongre sonucuyla birlikte MHP Bursa’da ilk kez 3 parçalı bir dönem başladı.

Tablo…

Kitle partileri için büyük sorunlara yol açmıyor. Fakat MHP kitle partisi olmayı hedeflemekle birlikte ideoloji partisi özelliğini koruyor. İdeoloji partileriyse bu tür kırılmaları çok sert yaşıyor ve sonuçları farklı oluyor.

Bakalım…

MHP bu süreci nasıl geçecek?

 

MHP 21 Mart’ta kurultay yapıyor

 

MHP kulislerinde dolaşan merak dalgasını 24 Ocak günü “MHP tartışıyor: Bahçeli baskın kurultay yapıp bırakır mı?” başlığıyla bu sütunlara taşıdık.

Söylentide, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 21 Mart’ta baskın kurultayla koltuğu devredeceği öne sürülüyordu. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise “21 Mart’ta kurultayı tartıştıklarını, ama Bahçeli’nin söz konusu olmadığını” söylemişti.

MHP’nin tartıştığı kurultay 21 Mart’ta yapılıyor. Bahçeli de tek aday.

 

Toktaş’ın adaylığına Özensoy yorumu: Beklese önü açıktı!

 

Tabloyu uzun uzun tekrarlamaya gerek yok… MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman bir taraf, Bursa Milletvekili ve MYK Üyesi Necati Özensoy ile İl Başkanı Hasan Toktaş diğer taraf olarak kongre sürecini yaşadılar.

Gerçi…

Özensoy ile Toktaş arasında kongre nedeniyle görüş ayrılığı çıktı, ama aralarına milletvekili adaylığı girdiği de görülüyor.

Bu durumu…

Necati Özensoy’a sorduğumuzda öncelikle şu değerlendirmeyi yaptı:

Benim Hasan Toktaş’la yol ayrılığım doğru değil. Fakat kongrede görüş ayrılığı olduğu doğdu.”

Ardından…

Kendisinin 3 yıl önceki kongrede Hasan Toktaş’ı destekleme kararı nedeniyle Büyükataman’la yaşadığı yol ayrılığını anımsatıp şu uyarıyı yaptı:

Bunlar siyasette olağan şeyler, ama yol ayrılığına da vesile olmamalı. Geçmişte benzerini yaşadık, o zamanki süreç yol ayrılığına dönmüştü.”

Şuna dikkat çekti:

Kongrelerde herkesin bir oyu var. Gider istediğine verir, istediğini destekler. Kongre bitince birlikte hareket edebilme becerisi gösterilmeli.”

Şunu ekledi:

Biz Hasan Toktaş’la kongrede görüş ayrılığı yaşadık, ama benim dargınlığım, kırgınlığım yok. Seçilen yönetimdekilerin hepsi benim arkadaşım, yıllarca birlikte çalıştık. İl Başkanı Yüksel Yılmaz yerine oturunca ziyaretine de giderim.”

İkinci olarak…

Toktaş’ın adaylığının kendisine sürpriz olup olmadığını sorduk. Şunu söyledi:

Milletvekili olma yeterliliğine sahip bir arkadaşım. Milletvekili olursa da, bunu çok iyi yapar.”

Şöyle devam etti:

Bakın ben gelecek dönem milletvekili adayı olmayacağımı, Büyükşehir Adayı olacağımı çok önceden deklare ettim. Hasan da eğer bekleseydi, önü açık olurdu. Üstelik Bursa için de iyi olurdu. Ama böyle uygun gördü ve aday olmaya karar verdi.”

 

MHP’de başvurular 12 Mart’ta başlıyor

 

AK Parti’de aday adaylığı başvuruları sona erdi, CHP’de devam ediyor. MHP ise aday adaylığı başvurularını 12 Mart’ta almaya başlayacak. Aday adayları, 24 Mart’a kadar başvurdu yapabilecekler.

12 günlük başvuru süresinin ardından da, henüz kesinleşmemekle birlikte aday listesi merkez yoklaması yöntemiyle Genel Merkez tarafından hazırlanacak.

 

Ağır Ceza efsanesi vefat etti

 

Gazetecilik yaşamımızda 1980 Temmuz’a kadar polis-adliye muhabirliği de var. Olayların en yoğun olduğu o dönem kamuoyunun izlediği büyük davalara bakan 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şemsettin Işık aynı zamanda Adli Encümen Başkanı olarak da görev yapıyordu.

Işık, en doğru karar için çok titiz davranırdı. Hatta, fotoğraf çekerken dikkatini dağıttığımız gerekçesiyle biz gazetecileri salondan çıkardığı olurdu.

Ama onun insancıllığından ve doğru karar için titizliğinden kimse kuşku duymazdı. Önemli bir hukuk adamı idi.

Dün Olay’da vefat ilanını görünce o günlere gittik. Hukuk camiasının başı sağolsun.

 

Şampiyon Bursaspor’dan adaylığa

 

İrfan Koç’u daha çok Bursaspor camiası tanıyor. Çünkü, Bursaspor’un şampiyonluğuna Asbaşkan olarak katkı koydu. UEFA ve Federasyon temsilcilikleri yaptı, altyapı sorumluluğu üstlendi.

Levent Kızıl’la başlayıp İbrahim Yazıcı ile devam eden 9 yıllık Bursaspor yöneticiliği süresince öne çıkan isimlerden İrfan Koç aynı zamanda BTSO Akaryakıt Komisyonu Başkanlığı göreviyle sektör sorunlarının takipçisi oldu.

Şimdi de…

Üyesi olduğu AK Parti’ye aday adaylığı başvurusu yaparak siyasete adım attı. Birikimi ve deneyimini TBMM’ye taşıyıp Bursa’ya yararlı olmak istiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.