1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’de yüksek gerilim: Genel Sekreter’den “istifa et” uyarısı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’de yüksek gerilim: Genel Sekreter’den “istifa et” uyarısı!

A+A-

Cumartesi günü MHP İl Başkanlığı’nda gerilim dozu yüksek ve gergin bir buluşma gerçekleşti.

Daha açık söylemek gerekirse, 1 Kasım’dan beri ilk kez bir araya gelen MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz arasında sert mesajlı görüşme oldu.

Söze de…

Kurultay için imza toplanmasına karşı çıkmayan İl Başkanı Yılmaz’ı eleştiren MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman girdi.

Neler oluyor kardeşim, nedir bu basına yansıyanlar?”

Anlaşılan o ki…

İl Başkanı Yılmaz böyle bir soruya hazırlıklıydı:

1 Kasım’dan beri partiye ilk defa geliyorsunuz. Partimizin tabanında tepkiler ve beklentiler oluştu. Bu beklenti ve taleplerle göğüs göğse gelen benim, siz bunları bilemiyorsunuz.”

Bunun üzerine Büyükataman tavrını biraz daha sertleştirdi:

İmzalar toplanıyor, genel başkanımıza hakaret ediliyor ama sen bunlara karşı olmadığın gibi bir de zemin oluşturuyorsun.”

Şu uyarıyı yaptı:

Bu yanlışlar olurken sen bu koltukta oturacaksın, olmaz kardeşim.”

Gerçi…

Açıkça söylemiyor, ama “Bu koltukta oturma, istifa et” uyarısında bulunuyor.

Zaten…

Bu sözlerin ne anlama geldiğini Yılmaz da anladığı için şu cevabı verdi:

Ben partinin tüzüğüne, teamüllerine, geleneklerine aykırı bir şey yapmıyorum. Benim olduğum hiçbir ortamda Devlet Bahçeli’ye hakaret edilmedi, edilemez zaten. Böyle bir şey hiç olmadı, asla kabul etmem.”

Şöyle devam etti:

Ben bu partinin il başkanı olarak delegelerin hür iradelerini ifade edebilmeleri için meşru zemin oluşturuyorum. Ben bunu sağlıyorum.”

Şunu da ekledi:

Daha 9 ay önce kurultayda oy veren bu delegeydi. Aynı delege şimdi kurultay yapılmasını istiyorsa buna neden hayır deniyor ki?”

Yine kendi konumuna döndü:

Hiçbir adayı işaret etmiyorum. Meşru tartışmalar yapılmasını, fikir beyanı ortamı oluşmasını sağlıyorum. Adaylar adına gelip çalışıyorlar, ben de engellemiyorum.”

Her zamanki sakin duruşuyla dinleyen Büyükataman bu sözler üzerine de şunu söyledi:

Ben söyleyeceğimi söyledim…”

Bu sözden…

İstifa etmeyeceksen, görevden alırız” anlamı çıkaran İl Başkanı Yılmaz da şunu söyledi:

Taban sizin gördüğünüz gibi değil. Benim için de hiçbir sorun yok. Ben bu göreve seçimle geldim. Doğarken alnımda il başkanı yazmıyordu, ölünce de mezar taşımda yazmayacak.”

 

İmzalar teslim ediliyor, Aydın geldi

 

MHP’de 21 Mart’ta yapılan kurultayın yenilenmesi için başlayan imza kampanyası sona geldi. Genel başkan adaylığı için öne çıkan Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın taraftarlarının ortak hareketle topladıkları imzalar yarın sahiplerine teslim edilecek.

Kulağımıza gelen bilgilere göre, 47 seçilmiş kurultay delegesi olan Bursa’da geçtiğimiz hafta 40’ı bulan imza sayısı, hafta sonu değişimleriyle 37’de kaldı.

Bu arada…

Sinan Oğan’dan sonra dün akşam da Koray Aydın geldi ve Bursa delegeleri ile görüştü.

 

Yurtdışında yaşayanlar için dövizli askerlik yasası Meclis’te!

 

Aslında… Seçim öncesi vaat olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu gündeme getirdi. Vaat ederken de, yurt dışında yaşayan Türkler için 6 bin Euro olan dövizli askerlik bedelinin bin Euro’ya indirileceğini söyledi.

İşte…

Davutoğlu’nun AK Parti seçim vaadi olarak Almanya’da açıkladığı dövizli askerlikte indirim gerçek oluyor. Üstelik, seçimin üzerinden daha 2 ay bile geçmediği halde hükümet tarafından gündeme alındı.

Bu nedenle…

Bakanlar Kurulu’nun yurt dışında yaşayan Türkler için 6 bin Euro olarak belirlenen bedelli ücretini bin Euro’ya indirecek Kanun Tasarısı dün Bakanlar Kurulu teklifi olarak TBMM’de komisyonların gündemine girdi.

Kanun tasarısıyla…

Yurt dışında doğan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla yasal rüşt yaşına kadar yurt dışında yaşayanlar bu haktan yararlanabilecekler.

Halen…

TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda görüşülen kanun teklifi, burada kabul edildikten sonra TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğinde yasalaşacak.

 

CHP’de bugüne kadarki “en keskin” kongre süreci yaşanıyor

 

Gözlemimiz şu… Prof. Dr. Hasan Ertürk’ün çalışmalarına devam etmesine karşın halen il başkanlığı görevini sürdüren Zafer Yıldız ile Şadi Özdemir arasında geçeceği anlaşılan CHP İl kongresi giderek keskinleşiyor.

Aslında…

Çekişmeli kongre ilk kez olmuyor CHP’de. Geçmişte de pek çok iki adayın çekiştiği kongreler yaşandı, bunlar arasında başa baş geçip adeta foto finişle sonuçlananlar oldu.

Ama…

O kongrelerde çekişme olurdu, ama keskin cepheleşme yoktu.

Pazar günü yapılacak kongreye 4 gün kala, dışarıya pek fazla çekişme yansımamasına karşın çok keskin bir farklı blok hareketi görülüyor.

Nitekim…

Bu sütunlarda daha önce izlenim olarak aktardığımız gibi, Gürhan Akdoğan’ın aday olmayacağını aktardığı basın toplantısındaki ifadelerden de bunu gördük.

En büyük eleştiriyi de…

Örgüt seçimine müdahil olup aday belirlediğini vurguladığı Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a yaptı.

 

MESO’dan Pamukkale’ye gezi, Emir Sultan’da kandil mevlidi

 

 

Kısa adıyla MESO olarak bilinen Muhtelif Esnaflar Odası çok geniş bir kesime hitap ettiği için farklı meslek gruplarından en çok üyeye sahip.

Bu nedenle…

Farklı alanlardaki esnaf üyeleri önce birbirleriyle kaynaştırmak amacıyla MESO Başkanı Özkan İlhan ve yönetimi tarafından sürekli projeler üretiliyor.

Son olarak da…

Kalabalık bir üye topluluğunun katılımıyla Pamukkale gezisi düzenlendi. Kültür ve eğitim etkinlikleri kapsamında düzenlenen geziye büyük ilgi oldu.

Bir yandan…

Üyelere yönelik eğitim çalışmalarına hız veren MESO Başkanı Özkan İlhan dün akşam da Peygamberimizin doğumu nedeniyle kutlanan Mevlid Kandili için de Emir Sultan Camii’nde mevlid düzenledi.

Bursa’nın tanınmış hafızlarının okudukları mevlide yoğun ilgi oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.