1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’nin cemaat sırrı: 27 polis müdürünün adaylığı ayıklandı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’nin cemaat sırrı: 27 polis müdürünün adaylığı ayıklandı

A+A-

MHP’de 1 Kasım seçimi gecesi değişim isteğiyle başlayan, geride bıraktığımız cuma günü de Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararıyla hukuki sürece giren kurultay isteği var.

Toplanan imzaları kabul etmeyen MHP Genel Merkezi, mahkemenin kararı sonrası hukuki süreçleri işleteceğini açıkladı. Bu da, Yargıtay’da kararın temyizi anlamına geliyor.

Fakat…

Bir yandan hukuki süreç devam ederken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salı günü mahkeme kararına karşı çıktığı TBMM Grubu Toplantısı’nda üslubunu sertleştirip çok farklı bir ifade kullandı:

Bizim paralele teslim edilecek bir partimiz yoktur.”

Özellikle…

Günümüzün siyasi literatürüne konjonktürel bir kavram olarak giren paralel yapı ifadesi doğal olarak “Adaylar arasında cemaat mensupları mı var?” sorusunu da gündeme getirdi.

İşte…

Bu soruyu MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’a sorduk. Söze, “Bazı şeyler unutuluyor” diye başladı ve şunu söyledi:

Sayın Genel Başkanımız, paralel yapının siyasete dışarıdan müdahale ve tanzim etme çabalarına itiraz ve ikazlarını uzun zamandır hep yapıyor.”

Şunu vurguladı:

Cemaat özellikle 12 Eylül 2010 anayasa referandumu öncesinden başlayıp referandum süresince artan ‘Bu iş Bahçeli ile olmuyor’ kampanyası yaptı.”

Şöyle devam etti:

O günden bu yana çok özel gayretler ortaya kondu. 7 Haziran 2015 seçiminde de MHP’nin içine sızmaya ve tanzimine yönelik girişimler oldu.”

Ardından…

Geçen yıl yapılan 7 Haziran seçimi adaylık başvuru sürecinde yaşanan ve MHP’nin sırrı olarak kalan bir bilgiyi ilk kez açıkladı:

Yakinen bildiğim için sizinle paylaşıyorum… Cemaatin pek çok elemanı milletvekili adaylığı için MHP’ye başvurdu.”

Rakam da açıkladı:

O süreçte cemaat ilişkileri nedeniyle görevden alınan ya da kendisi ayrılan 27 emniyet müdürünün MHP’ye adaylık başvurusu oldu. Biz çok titiz davranıp ayıkladık ve başvurularını iade ettik.”

Şunu da ekledi:

Yani, cemaatin MHP’ye yönelik çabaları yeni değil, ilk kez de olmuyor.”

 

Ortada kurultay yok ki aday olsun!”
 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman kurultaya yönelik değerlendirme yaparken, “adaylar” ifadesine itiraz etti.

Söylediği şu:

MHP Genel Başkanlığı’na aday olabilmek için öncelikle bir kurultayın olması lazım. Sonra da o kurultayda asgari 40 üst kurul delegesinin Divan’a teklifte bulunması lazım. Ortada kurultay yok ki aday olsun!”

Yorumu şu:

Adı geçen arkadaşlar daha adaylık statüsüne erişmediler, bu hakkı kazanmadılar. Olsa olsa aday adayı olabilirler. Kendilerini aday olarak takdim etmeleri Ülkücü iradeye saygısızlıktır.”

 

Büyükataman: Kimsiniz de kongre tarihi belirliyorsunuz?
 

Tablo ortada… Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi toplanan 543 imzaya istinaden MHP’de kurultay yapılması kararı verdi, hazırlıkları yürütmesi için de 3 kişilik çağrı heyeti atadı.

Bu süreçte…

İmzaları birlikte toplayan ve aday olmaları beklenen Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın salı günü toplantı yapıp kurultayın 8 Mayıs’ta olması kararı aldılar.

Karara…

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’dan tepki geldi:

Siz kimsiniz de kongre tarihi belirliyorsunuz? Ne hakla ve yetkiyle, sanki hukuk süreci kesinleşmiş gibi, MHP’nin olağanüstü kurultayı şu tarihte olacak diye karar alıyorsunuz?”

Toplantıyı…

Garabet ve hukuka saygısızlık” gören Büyükataman şöyle bakıyor:

Bu arkadaşlarımız Genel Merkez için ‘Temyize gidebilirler, ama mahkeme kararını verdi, beklemeye gerek yok, olağanüstü kurultay çalışmalarını başlatacağız’ dediler. Bu doğru değil, hukuka uygun değil, üstelik iyi niyetli değil.”

Düşüncesi şu:

Camiamızda bir gerginlik yaratılmaya çalışılıyor. Ayrışmaya, kutuplaştırmaya, derinleştirmeye yönelik beyanlar bunlar. “

Uyarısı sert:

Bilerek yapıyorlarsa, endişe duyuyoruz. Değilse akıllarını başlarına almalarını tavsiye ediyoruz.”

Sert uyarıyı sürdürdü:

Oldu-bitti gayretlerine müsaade etmeyeceğiz. Hukuka saygılıyız. Hukuki yollar sonuna kadar tamamlanmadan sürecin tamamlandığını düşünmek mümkün değil. “

Şunu ekledi:

Sonucunu herkesin beklemesini ve ona göre hareket etmesini tavsiye ediyoruz.”

Kararlılığı dile getirdi::

MHP Genel Merkezi olarak, fiili dayatmalara asla müsaade etmeyeceğiz.”

 

AK Nilüfer’e genç atama
 

Aslında… Gelişmeler siyaseti izleyenler için sürpriz oldu. AK Parti Nilüfer İlçe Gençlik Kolu Başkanı olarak kamuoyunun ilgisini ve dikkatini çeken etkinliklere imza atan Gökhan Dinçer görevinden ayrıldı.

Bu kararı…

Dinçer’in kendi isteğiyle aldığını söyleyen de var, başta ana kademe olmak üzere parti kurullarının kararı olduğunu söyleyen de.

Kulağımıza…

AK Parti Gençlik Kolları Genel Merkezi dün Dinçer’in yerine AK Parti Nilüfer İlçe Gençlik Kolu Başkanı olarak Hamza Yurdaer’i atadığı haberi geldi.

Kararın bugün duyurulması bekleniyor.

 

Halkla İlişkiler’de hedef: Hem genişleme, hem meslek itibarı
 

​Serdar Ömeroğlu döneminde Türkiye’nin fark ettiği dernek haline gelen Bursa Halkla İlişkiler Derneği 28 Nisan’da ilk kez 2 adaylı kongre yapacak.

Adaylardan Bedirhan Bozali ve ekibi geçen hafta ziyarete gelmişti, dün de Yusuf Ziya Yüce ve ekibini ağırladık.

Yönetim ve denetim kurullarının yedekleriyle birlikte tek vücut çalışacağını ifade eden Yüce, görev dağılımını bile belirlemiş.

Engin Çakır, Hakan Oğuz, Arife Büyükyazı, Şeyda Bilgin, Mesut Ege Demirtaş, Süleyman Demirel, Gülşah Cebelli Öncel, Aslı Metin Sakarya, Meltem Bilmiş, Gamze Demirbaş Çelebi’ye kurucu kadrodan Ersen Yelkenkaya, Dilek Cesur, Sevgi Uyumaztürk, Ahmet Aydın ve Hakkı Turan da destek veriyor.

Yüce, 108 üyeli derneği “Nitelikli genişleme” ile büyüyeceklerini söyledi. En önemli hedefi, mesleğin itibarı olarak açıkladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.