1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’ye son teklif: Partili cumhurbaşkanlığı modeli
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’ye son teklif: Partili cumhurbaşkanlığı modeli

A+A-

Süreç iki parti arasında gelişiyor. Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmeleriyle başlayan süreçte iki partinin yetkili isimleri arasındaki teknik çalışma dönemi tamamlandı.

Bugün de… 

İki parti anayasada değişikliği için son noktayı koymak üzere bir araya geliyorlar.

O nedenle, gözler Ankara’ya çevrildi.

Çünkü…

Hem önümüzdeki dönemin nasıl şekilleneceği, hem de siyasetin nasıl etkileneceği bugünkü görüşmeden çıkacak kararlarla anlaşılacak.

Biz de…

Görüşme öncesi Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu’nu arayıp Beştepe’nin izlenimini öğrenmeye çalıştık.

“Nasıl bir anayasa geliyor?” sorumuza şu cevabı verdi:

“Biliyorsunuz, çok geniş çaplı bir değişiklik olmayacak. 10-15 maddenin değişeceği kısmî anayasa değişikliği geliyor. Türkiye’nin mevcut sorununa çözüm getirecek bir düzenleme hedeflendi.”

Sonra da…

AK Parti tarafından son teklif olarak MHP’ye sunulan ve bugün de iki parti arasında ele alınacak olan anayasa değişikliğiyle nelerin değişeceğini söyledi:

Bir…

“Partili cumhurbaşkanlığı modeli geliyor. Genel başkan değil, ama partili cumhurbaşkanı olacak.”

İki…

“Başbakanlık yerine Cumhurbaşkanı Yardımcılığı geliyor.”

Üç…

“Cumhurbaşkanına Meclis’i fesih yetkisi geliyor.”

Dört…

“Yönetimde denge ve denetim adına, bunun da bir karşı adımı var. Meclis’in de cumhurbaşkanını Yüce Divan’a sevki yetkisi olacak.”

Bunu şöyle açıkladı:

“Cumhurbaşkanı yalnızca vatana ihanetten Yüce Divan’a gönderilebiliyor. Yeni anayasayla, Meclis’in üçte iki kararıyla Yüce Divan’a verilebilecek.”

Beş…

“Kanunda boşluk olması halinde cumhurbaşkanına kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi geliyor.”

Gelinen noktanın…

Yaşanan fiili durum nedeniyle Türkiye’nin bugünkü istikrarlı yönetim sorununu çözeceğini savunan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Cumhurbaşkanı 1982 anayasasında verilen yetkilerin bazılarını zaten kullanıyor. Örneğin Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bakanlar Kurulu toplantıları yapılıyor. Fiili durum artık sorun olmayacak.”
 

Bir daha uyum sorunu olmayacak!

 

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu10-15 maddelik anayasa değişikliğini yorumlarken yönetim uyumu üzerinde çok durdu.

Söylediği şu:

“Bugün Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan aynı parti kökeninden geldikleri için uyum içinde çalışıyorlar. Fakat ileride böyle olmayabilir.”

Şunu ekledi:

“Geçmişte bunun sıkıntılarını yaşadık. Cumhurbaşkanı ve başbakan gelecekte yine farklı siyasi kökenlerden gelebilir. Türkiye’nin yine önü kesilebilir, çatışmalar yaşanabilir.”

Yorumu şu:

“Yeni anayasada bu sorun olmaktan çıkacak. Bir daha da cumhurbaşkanı-başbakan uyumsuzluğu olmayacak.”
 

“Halkın öngördüğünü siyasiler göremedi”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi karizması ve yönetim anlayışı fiili durum oluşturuyor. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu da bunu vurgularken, yetkilerin kaynağını da şöyle yorumladı:

“Sizinle Olay TV’de yaptığımız programda da söylemiştim. 1982 anayasası yapılırken, o günkü darbe rejimini korumak ve o darbeyle cumhurbaşkanı olan kişiye geniş yetkiler tanımak hedeflenmişti. Sayın Cumhurbaşkanı o yetkilerin bir kısmını kullanıyor.”

Şu söylediği de çarpıcı:

“2007’de halk kendi cumhurbaşkanını seçerken bunu öngördü, fakat ne yazık ki bazı siyasiler göremedi.”
 

Bursa-Kopenhag “hukuk dostluğu” köprüsü kuruluyor

 

Ailesini tanırız… Bursa’da liseyi bitirdikten sonra hukuk öğrenimi için Ankara’ya giden Baran Güneş, üniversite öğrencisiyken CHP Gençlik Kolları’nda siyasete ilk adımı attı.

Gerçi…

CHP Ankara İl Gençlik Kolları’ndan yükselip CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı yaptı, ama bir ayağı hep Bursa’da oldu.

Üniversite sonrası genç bir avukat olarak Bursa’ya dönmesine karşın, CHP Genel Merkezi ile Gençlik Kolları Genel Merkezi arasındaki koordinasyonu Baran Güneş sürdürdü.

Hatta…

Pozisyonu olmamasına karşın, CHP’nin Avrupa Birliği ilişkileriyle, çatı örgütü olan Avrupa Sosyalistler Partisi çalıştaylarına CHP’yi temsilen katıldı.

Dahası…

Brüksel’deki son çalıştayda Kadın Hakları ve Feminizm konulu sunum yaptı.

İyi derecede İngilizce ve Danimarkaca bilen Baran Güneş, bir yandan da Bursa Barosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda çalışıyor.

İşte…

Bu görevi kapsamında, Bursa Barosu ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag Barosu arasında kardeş Baro ilişkisi kurmak üzere bugün Kopenhag’a hareket ediyor.

Bursa-Kopenhag arasında hukuk dostluğu köprüsü için yola çıkan Güneş, orada bulunduğu süre içinde Danimarka’nın en çok dinlenen radyosunda programa konuk olup Türkiye için Avrupa Birliği’nin önemini anlatacak.
 

Bursalı genç avukatlara AİHM eğitimi

 

Bursa Barosu Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Baran Güneş, genç meslektaşlarının gelişimleri için çok özel bir proje de hazırladı.

Proje…

Türkiye’deki hakim ve savcıların eğitici eğitimi aldıkları ve dönüşlerinde buradaki hakim ve savcılara eğitim verdikleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde genç avukatların da dosya inceleyebilmelerini ve elde ettikleri sonuçları buradaki genç meslektaşlarıyla paylaşabilmelerini öngörüyor.

Baran Güneş bir yandan Bursa’da avukatlık yaparken, diğer yandan Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyor.
 

Yörüklerden Antalya’da Bursa kokan duygulu buluşma

 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu bu göreve Bursa’dan gitti.

Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya mesleki yükselişini Bursa’da yaşadı, çocukları Bursa’da yaşamaya devam ediyorlar. 

Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı olarak Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu ve yönetiminin Antalya’da yolları kesişen Karaloğlu ve Uzunkaya’yı ziyaretlerinde Bursa kokan duygulu anlar yaşandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.