1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Millet İttifakı düğümü çözdü: İki parti de istediklerini aldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Millet İttifakı düğümü çözdü: İki parti de istediklerini aldı!

A+A-

Son durumu… Pazartesi günü “CHP Osmangazi için hazırlık yapıyor, son karar liderlerin” başlığıyla aktardığımızda, genel gündem hala eski bilgi olan Millet İttifakı’nda Osmangazi’nin İYİ Parti’ye bırakıldığını konuşuyordu.

Hatta…

Özellikle CHP’de son günlerde örgüt baskısına dönüşen itirazlar sürüyordu.

İlginç olan şu:

CHP cephesi “Osmangazi olmazsa Büyükşehir’i kazanamayız” derken, İYİ Parti cephesi “Büyükşehir’e karşı Osmangazi” tezi yanında, Büyükşehir için üniversiteden istifa eden Prof. Dr. Emin Balkan’ı ortada bırakmak istemiyordu.

Dahası…

İYİ Parti Bursa teşkilatının son dakikaya kadar Osmangazi için bastırdığı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu tarafından da “Osmangazi’de B planımız yok” mesajının genel merkeze iletildiği biliniyor.

İşte…

Böyle bir atmosferde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in salı günü buluşup Türkiye genelinde 8 büyük ilçeyi konuşmaları planlandı, ama görüşme pazartesi akşamı gerçekleşti.

Liderler pek fazla ayrıntıya girmeden hoşgörüyle sorunu aşma yolunu seçtiler. Öğleden sonra da genel başkan yardımcıları görüştüler.

O görüşmede…

Türkiye genelinde ele alınan 8 büyük ilçe kapsamında; merkezde Nilüfer’den sonra Osmangazi ve Yıldırım’da da CHP’nin aday çıkarması ve bu adaylara İYİ Parti’nin destek vermesi kararı alındı.

Buna karşın…

İYİ Parti’nin taban bulduğu Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, İznik, Yenişehir, İnegöl, Keles, Orhaneli ilçeleri Millet İttifakı Adayı olarak İYİ Parti adaylarına bırakıldı. Kararların da açıklanmaması benimsendi.

Gelinen noktada…

Osmangazi için başından beri hassasiyet gösteren İYİ Parti teşkilatlarında sıkıntı görülüyor.

Ne var ki…

Siyasette ittifak yapılan ve uzlaşı gerektiren süreçlerde anlaşmalara tümden kazanç ya da kayıp olarak bakmak doğru değil.

Millet İttifakı aday paylaşımında Bursa örneğine bakarsak; CHP’nin istediği büyük ilçeleri alarak kendini kazanmış hissettiği, İYİ Parti’nin de iyi organize olması halinde yarışabileceği ilçeleri aldığı için kazandığı söylenebilir.

 

Siyaset Emin Hoca’yı kazanmalı

 

2.-yazi-icin-prof.-dr.-emin-balkan-ve-dr.-yahya-bahadir.jpgMeslektaşımız Selahattin Adıgüzeller’in yazısında İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun Prof. Dr. Emin Balkan’la ilgili sözlerini okurken şunu düşündük.

Emin Hoca yıllarca Bal-Göç Genel Başkanı olarak sevildi-sayıldı. Akşener’in ricasıyla Tıp Fakültesi’nden Büyükşehir Adayı olmak için istifa ederken, İYİ Parti’ye bu seviyedeki en yüksek istifayı getirdi. Büyükşehir-Osmangazi ayrımı yapmadı.

Başka bir yere adaylığı kabul eder mi bilemeyiz, ama Bursa siyasetinin Emin Hoca’yı kazanması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Sanayi bölgelerini birleştiren Bursaray hattı için MHP’den teşekkür

 

Büyükşehir Belediyesi Meclisi son oturumunda 2035 Yılı Bursa Ulaşım Ana Planı Revizyonu’nu görüşüp kabul etti. Ulaşıma yeni projelerle yol ve kavşaklar getiren, raylı sisteme yeni hatlar öneren plan kuşku yok ki Bursa’nın geleceği için önemli.

Planın kabulü sonrası…

Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grubu Sözcüsü İhsan Bilgili’den hoş bir siyasi jest geldi. Planındaki projeleri sıralayan Bilgili, 20 kilometrelik Çalı-Fatih Sultan Mehmet Bulvarı-Demirtaş raylı sistemi için şunu anımsatıyor:

“Bu hat, MHP Bursa İl teşkilatımızın 2009 seçimleri öncesi hazırladığı 2023 Yeşil Metropol Bursa Planı’nda öngörülen ve sanayi bölgelerini birleştiren raylı sistem hattıdır.”

Şunu vurguluyor:

“Büyükşehir Meclisi’nde defalarca teklif etmiş olduğum MHP projesi Bursa Ulaşım Master Planı’na girmiş oldu.”

Jesti de şu:

“Çalışmaları için Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ı tebrik eder, başarılar dilerim. Yapılanların kağıt üzerinde kalmaması ve Bursa’nın kilitlenen ulaşım sorununu bir an önce çözmesi bakımından maddi kaynağı bulunarak hayata geçirilmesi en önemli temennimiz.”

 

Bursaspor taraftarına Ülkücü teşekkürü

 

4.-yazi-icin-ulku-ocaklari-genel-baskani-sinan-ates-paylasimi-002.jpgBursaspor taraftarları Fenerbahçe maçı öncesi tribünlerde çok özel bir koreografi sergilediler. Binlerce kişi kartonlarla Türk Bayrağı figürü oluştururken, saha kenarında da bir yazı vardı:

“Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.”

Koreografi ve cümle Ülkü Ocakları Genel Başkanı olarak geçen hafta göreve başlayan MHP Milletvekili İsmet Büyükataman’ın eski danışmanı Sinan Ateş’i heyecanlandırdı.

Fotoğrafı Ülkücü camia ile paylaşırken Bursaspor taraftarına teşekkür edip kutladı.

 

Mehmet Taşkeser yeniden Çekirge Muhtar Adayı: Nerede kalmıştık?

 

5.-yazi-icin-cekirge-muhtar-adayi-mehmet-taskeser.jpgAnımsıyoruz da… 1984 yılındaki yerel seçimde Çekirge Muhtarı seçildiğinde en genç muhtar olması bir yana, üniversite mezunu ilk muhtar özelliği de taşıyordu.

1989’da, 1994’te, 1999’da, 2004’te seçimleri kazanıp 5 dönem Çekirge Muhtarlığı yaptı, 2014 seçiminde kaybedip mola verdi.

Fakat…

Açıkça söylemek gerekirse, Çekirgeliler ve Çekirge’ye gelenler onun tarzına alışık oldukları için yokluğu hep hissedildi.

Anlaşılan o ki…

Mehmet Taşkeser de bunun farkında ve “Nerede kalmıştık?” diyerek yeniden Çekirge Muhtar Adayı oldu.

Nitekim…

Yayınladığı mesajında da bu duruma işaret ediyor:

“Görevde olmadığım süre boyunca sanki hala görevdeymiş gibi mahallem ve sizler için çalışmaya devam ettim. Tarihi ve turistik özellikleriyle ön plana çıkan, Bursa’nın gözbebeği ve misafir odası olan Çekirge’nin çok daha güzel, çok daha modern bir mahalle olması için uğraş verdim.”

 

Panorama’da rekor günü

 

Müze kültürü çok gelişmiş bir toplum değiliz. O nedenle, bizdeki müze ziyareti sayısal olarak yurt dışındaki müzelerin çok gerisinde.

Fakat…

Osmangazi Belediyesi’nin kente armağanı olan Panorama 1326 Fetih Müzesi resmi açılışı yapılmamasına karşın en çok ziyaret edilen müze oldu.

Halkın ziyaretine açıldığı 1 Kasım’dan bu yana 166 bin 267 yerli ve yabancı turiste kapılarını açan Panorama’yı dün 6 bin 057 kişi ziyaret etti ve bir günde en çok ziyaretçi rekoru da kırıldı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.