1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Milletvekili Su: 100 yıllık Türkiye’yi bölme hayali!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Milletvekili Su: 100 yıllık Türkiye’yi bölme hayali!

A+A-

Büyük çoğunluk, Pazar gecesi A Milli Futbol Takımı’mızın Hollanda maçına yoğunlaşmıştı. O nedenle Hakkari Dağlıca’daki kalleş terör saldırısı ilk anda dikkat çekmedi.

Maç bittikten sonra kötü haber öğrenilince bu kez kimse galibiyete sevinemedi.

Çünkü, hiçbir sportif başarı bir tek şehidimizden bile değerli değil ve hiçbir büyük başarı acılarımızı bastırıp dindirmiyor.

Milletçe hepimizin yüreği yanıyor. Milli duygularla hassaslaştığımız bir süreç yaşıyoruz.

Üzülmemek, kahrolmamak elde değil. Türkiye 16 evladını şehit verdi.

Herkes şehit haberlerinin gelmediği, silahların sustuğu bir ülke özlemini dile getiriyor. Herkes teröre karşı tepkili, hatta öfkeli.

Bir yandan da…

Terörün adeta bir düğmeye basılmış gibi neden azdığını konuşup tartışıyoruz.

Bu soruyu…

AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su ile sohbetimiz sırasında da sorduk.

AK Parti kurulduğu günden 2011’de milletvekili seçilinceye kadar tüm il yönetim kurullarında bulunan ve teşkilattan gelme deneyimli bir siyasetçi olan Su, farklı bir pencere açtı:

100 yıl önce Ermenilerin kurduğu, ama yarım kalan hayalleri şimdi bir başka kimlikle tamamlamak istiyorlar. Bu yaşananların özeti budur.”

Ardından…

Her bir şehit haberinde yüreklerin dağlandığını vurgulayıp, “Dağlıca’daki şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, milletimizin başı sağolsun” dedi ve ekledi:

O hayali 100 yıl sonra tamamlamak isteyenler harekete geçtiler. Ama bu hayali kuranlara karşı yapılması gereken belli. 100 yıl önce nasıl bir mücadele verildiyse, bugün de misliyle aynı mücadele veriliyor.”

Şunun altını çizdi:

Amaçları ortada: Ülkemizi bölmek, milletimizi parçalamak. Bu vatanı böldürmeyeceğiz.”

Çok net bir dille şunu söyledi:

Siyasi irade kararlı, askerimiz kararlı, güvenlik güçlerimiz kararlı. Bu kararlılıkla teröre karşı mücadele veriliyor, son terörist silahıyla birlikte ele geçinceye kadar da mücadele devam edecek.”

 

Su: Seçim güvenliği sağlanır

 

Son 1 haftadır sandık güvenliği kaygısıyla seçimin yapılıp yapılmayacağı tartışılıyor. Dağlıca’daki terör saldırısı bunu yeniden gündeme taşıdı.

AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su’ya anımsattığımızda, “Seçimi yaptırmamak için harekete geçenler olduğu ortada. Terörün de buna katıldığı görülüyor” dedi ve şunu söyledi:

Türkiye büyük ve güçlü bir devlet. Hem terörle mücadele edip yener, hem de seçim güvenliğini sağlar.”

 

CHP’de korkulan oldu, 18 kişilik aday listesi dolmadı

 

Aslında… Ortada tuhaf bir durum var. Bunu da iki aşamada ele almak gerekiyor.

Birincisi…

7 Haziran genel seçiminde önseçimle belirlenen aday listesini, TBMM çalışmadığı için aynen koruma isteği doğru ve yerinde bir karar.

Fakat…

CHP Genel Merkezi listeyi yeniden aday gösterme kararıyla doğru yaparken, insanlara da seçilme şansları olmayan bir seçimde adaylık başvurusuna davet ediyor.

7 Haziran’da seçilen ilk 5 sıra belli, onlardan vazgeçmeyiz, ama sonrası için gelin yeniden başvuru yapın” deniyor.

Öyle olunca…

Listenin sonralarında bulunanların büyük çoğunluğu 1 Kasım’da yenilenecek seçim için yeniden aday adaylığı başvurusu yapmadılar.

Örneğin…

Eski il başkanları Gürhan Akdoğan ve Metin Çelik’le, Nilüfer eski başkanı Özgür Şahin’in başvuru yapmama kararlarını bu sütunlarda dün yazdık.

Dün saat 17.00’de başvurular sona erdiğinde, listeden Necati Şahin, Erkan Dönmez, Ayşe Şahin ve Nuray Çohan gibi adayların da başvuru yapmadıkları ve 18 kişilik aday listesinin doldurulamadığı kulağımıza geldi.

Üstelik…

Bursa’dan kaç kişi yeniden aday adayı oldu?” sorumuza cevap alamadık.

İl Başkanı Zafer Yıldız sorumuza “Genel Merkez şu anda tüm yoğunluğunu terör olayına verdi, toplantılar yapılıyor” demekle yetindi.

Genel Merkez’den konuştuğumuz bir başka parti yöneticisi ise “Aday listeleri YSK’ya 18 Eylül’de teslim edilecek. Liste için daha vaktimiz var” dedi.

 

DSP’de 27 aday adayı başvurdu

 

İktidardaki eski günlerinin çok uzağında olsa da, Ecevit’i Sevenler Kulübü gibi bir vefa yapısına bürünse de, hep aynı isimler aday olsa da DSP seçimlerde adaylık sorunu yaşamıyor.

Nitekim…

1 Kasım’da yenilenecek olan seçimler için DSP’ye Bursa’dan 27 aday adaylığı başvurusu yapıldı. Yani, 18 kişilik listenin çok üstünde bir başvuruya ulaşıldı.

 

İznikli Selda Meriç’ten 2. tercih sürprizi: Diyarbakır!

 

Aile kökeni Bulgaristan göçmeni, ama Selda Meriç doğma büyüme İznikli ve tüm yaşamı da İznik’te geçiyor.

Başarılı iş yaşamı yanında AK Parti’de siyasete atıldı. İznik İlçe Kadın Kolu yönetiminde bulundu, İlçe’de Ar-Ge Başkanlığı yaptı.

Biz de…

Bahçeşehir Üniversitesi klasiği olan Siyaset Okulu’na katıldığında tanıdık.

7 Haziran seçimi için AK Parti Aday Adayı olarak yüksek performans sergiledi. Küçük bir ilçede siyaset yapmasına karşın, enerjisiyle tüm ilçelerde sempati bıraktı.

1 Kasım’da yenilecek seçim için başvurusunu yenilerken bir de sürprize imza attı:

İlk sırada Bursa’yı,ikinci tercih olarak Diyarbakır’ı işaretledi.

Dün sohbet ederken, “Doğma büyüme İznikli Selda Meriç’in Diyarbakır’la nasıl bir bağı var da tercih yaptı?” diye sorunca şunu söyledi:

Doğu ve Güneydoğu kentlerinden aday adayları Batı kentlerini tercih ediyorlar. Ben de tersini yapıp ikinci tercih olarak Diyarbakır’ı seçtim.”

Şunu da vurguladı:

Diyarbakır’ın 7 Haziran’daki siyasi tablosunu inceledim. HDP 10, AK Parti 1 milletvekili çıkarmış.”

Bunun üzerine…

İkinci tercihiniz kabul edilip Diyarbakır adayı gösterilirseniz ne yapacaksınız?” diye sorduk.

Öyle ya…

Diyarbakır’ı hiç bilmiyor, orada kimseyi tanımıyor. Şu cevabı verdi:

Ben Diyarbakır’ı samimiyetle yazdım. Oraya verirlerse gider çalışırım. Ülkem, partim ve davam için ne gerekiyorsa yaparım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.