1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. 'Mini Kütüphane'nin hazin sonu!
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

'Mini Kütüphane'nin hazin sonu!

A+A-

Bursa Valiliği ve Osmangazi Kaymakamlığı tarafından üç yıl önce gerçekleştirilen proje ile şehrin en işlek yerlerine konulan kitap dolapları ile vatandaşların daha fazla kitap okumasının sağlanması hedefleniyordu. 50-60 kitaplık mini kütüphanelerden isteyen herkes yararlanabilecek, okuduğu kitabı yerine koyup yenisini alabilecek, isteyenler buraya evindeki kitabı bırakarak başkasının da istifadesine sunacaktı.

Proje kapsamında Heykel, Kent Meydanı, Tophane, Altıparmak ve metro istasyonları gibi şehrin belli yerlerine ilk etapta 25 mini kütüphane konuldu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Mini kütüphaneler kullanılamaz, konulan kitaplar okunamaz hale getirildi. Şimdi ne kitaplardan eser var ne de dolaplarında hayır var. Kitap koyan da yok, alan da.

Burada bir başka noktaya değinmek istiyorum. Ahşap yapım olan bu dolaplar sözüm ona yağmur geçirmeyecekti Slogan da ' okumadığın kitap konacak ve okuyacağın kitap alınacak' idi. Yapılış, masraf ediliş dahil gayesine hiç hizmet etmediğini defalarca gözledim.

Kaymakamlık binası önünden geçerken sosyal gaye olarak konulan ahşap kitap dolabında kapakların açık olduğunu gördüm. Şehreküstü'ndeki dolap kapağı ise hiç açılmıyordu. Bu ve diğerleri için kimbilir ne kadar masraf edildi. Buna rağmen hiç birinde kapak muhafaza materyali konmamış. Her birinde kapaklar hafif yamulmuş, alt kısımda çıtalar ayrılmış. Teslim alınırken dikkat ve kontrol edilmediği düşüncesindeyim.

Bu kitaplıklar daha muhafazalı bir yere konsaydı, güneş, yağmur ve rüzgardan etkilenmeyecekti. Farklı malzemeden daha kullanışlı yapılsaydı, kapaklarının açılmaması için materyal konsaydı bugünkü durumdan farklı olabilirdi.

Kemal BAŞEREN

 

Oto pazarında yer sıkıntısı

 

Beşevler' de K. Sanayi bitişiği ile Demirci Köyü girişindeki alanda pazar günleri Açık Oto Pazarı hizmet vermekte. Yıllardır Bursa'nın en çok tercih edilen ikinci el oto pazarı niteliğinde. Burada yaz ve kış hareketlilik eksik olmaz. Her pazar binlerce otomobil meraklısının akınına uğramakta. Bu güzellik ve olumlu tablonun tek olumsuz yanından söz etmek istiyorum. Kimi galericilerin daha cumartesi akşamından 20-30 aracı getirmesi vatandaşlara aracına yer arama hatta bulamama sıkıntısı yaşatıyor. Bu durum vatandaşlarla bazı galericiler arasında zaman zaman tartışmalara yol açmakta. Tatsız bir durum yaşanmasını kimse arzu etmez. Biz burası için ücret ödüyorsak niye yer sıkıntısı çekiyoruz? Araç sahibi bir vatandaş olarak ilgililerin bilgisine ve dikkatine sunuyorum.

M. ATEŞ

 

Lambalar gündüz yanıyor

 

Hamitler Mahallesi Albayrak Caddesi'nde geceleri yanmayan sokak lambaları gündüz surekli yanıyor. Lambalar gece ile gündüzü karıştırdı galiba. Sebep ne olursa olsun bu durumu gece için sıkıntı gündüzleri ise israfla izah etmek mümkün. Umarım bu konuda görevli arkadaşlar bu yazıyı gören amirleri tarafından ikaz edilirler.

Müjdat BARLAS

----

BUTTİM bölgesinden Bursa' ya baknca, bugünlerde aksam 17.00' den önce sokak lambaları yanmış oluyor. Sabahları da bazen geç saatlere kadar yanan sokak lambaları var. İnsan 'yoksa elektrik fazla mı geldi' diye sormadan edemiyor. Bunun bedelini kim öderse ödesin her şeyden önce israf. Bu israf vatandaşa bedel olarak indirekt de olsa yansımasın.

Hayati ATA 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.