1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Mitingiyle, mesajlarıyla ve söylemiyle Erdoğan farkı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Mitingiyle, mesajlarıyla ve söylemiyle Erdoğan farkı!

A+A-

Bu sütunların okurları biliyorlar… Perşembe günü “Atatürk Caddesi’nde 33 yıl sonra Erdoğan’dan miting” başlığı altında, Heykel’de son mitingi 1982 yılında Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren’in yaptığını anımsattık.

O tarihten sonra bir daha siyasi partilerin miting yapamadığı Atatürk Caddesi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı mitingde ağırladı.

İlginçtir…

33 yıl önce Heykel’de, bugün Halk Bankası’nın bulunduğu binada Yusuf Restoran’ın terasına kurulan kürsüye çıkan Evren, halkoyuna sunulacak yeni anayasa için destek istemişti.

Dün de…

Atatürk Caddesi üzerinde, tarihi Büyükşehir Belediye binası önüne kurulan platforma çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Ulucami’ye kadar caddenin her yanını dolduran kalabalıktan yeni anayasa yapmak için destek istedi.

Bu isteğe…

Başkanlık sistemini, çözüm sürecini, yeni Türkiye kurma hedefini de ekledi. Bütün bunların yapılabilmesi için 400 milletvekili isteğini ise, “İleriye yönelik düşüncelerini söylemek” olarak tanımladı.

Tamam…

Dün bunları söylerken parti adı anmadı, fakat 400 milletvekilinin hangi partiden olmasını yalnızca miting alanında olanlar değil, cümle alem anladı.

Böylece…

Erdoğan bir siyasi partinin ne kadar milletvekili çıkarması halinde ülkenin geleceğine yönelik çok önemli yapısal değişiklikler yapılabileceğini söyleyen ilk cumhurbaşkanı oldu.

Aslında…

Bu tür ifadelere şaşırmamak gerekiyor. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan farklı bir cumhurbaşkanı olacağını ve farklı davranacağını daha seçilmeden önce söyledi.

Nitekim…

Kürsüde AK Parti için 400 milletvekili isterken, muhalefet partilerinin genel başkanlarına sert sözlerle eleştiri getirdi. Bu da alışılmış cumhurbaşkanı üslubunun çok dışında.

Dahası…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugüne kadarki cumhurbaşkanları arasında miting yapan ilk cumhurbaşkanı oldu. Hem de Erdoğan’ın kişisel karizmasıyla topladığı miting kalabalığı siyasi partilerin neredeyse hepsini kıskandıracak büyüklükteydi.

Özellikle…

AK Parti’nin 7 Haziran seçimi öncesindeki Bursa mitingini şimdiden merak etmeye başladık.

Kısacası…

Bursa’da miting yapan ilk cumhurbaşkanı unvanını da otomatikman üstlenen Erdoğan her yönüyle farklı bir cumhurbaşkanı olduğunu dün çok net bir şekilde gösterdi.

Farkını da…

Mitingiyle, mesajlarıyla, işaretleriyle, söylemiyle, davranışıyla yansıtıyor. Çekindiği bir şey yok.

 

Özel kitlesi olan ilk cumhurbaşkanı

 

Atatürk Caddesi’nde dün mitingin başlamasını beklerken çevremize şöyle bir baktık. İnsanlar yalnızca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dinlemek için oraya gelmişlerdi.

Yaşlısı-genci, kadını-erkeği, kapalısı-açığı, çocuğu-büyüğü her kesimden insan miting alanını doldurdu. Ulucami’den çıkışında yakından görebilmek için Orhangazi Parkı’nda hiç kıpırdamadan uzun süre beklediler.

Gördük ki…

Halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanı özelliği yanında Erdoğan özel kitlesi olan ilk cumhurbaşkanı unvanına sahip.

Yani, karizmada değişen bir şey yok.

 

Miting yeri stratejik seçilmiş, ama…

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk Bursa gezisinde halkla buluşma noktası olan Atatürk Caddesi mitingi için öncelikle yer seçimini stratejik bulduk.

Çünkü…

Ulucami’deki cuma kalabalığı, Atatürk Caddesi’nde trafiğin kesilmesiyle oluşan yaya birikimi ile birleştiğinde ortaya büyük bir görüntü çıkıyor.

Ne var ki, Bursa’nın kalbi konumunda olan Atatürk Caddesi dün geçit vermez hale gelince bölge kilitlendi ve tepkiler oluştu. İşhanı ve pasaj girişlerinin kapatılması da işyerlerini etkiledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Faruk Çelik’i Bursa’ya takdim etti!

 

Atatürk Caddesi üstünde, tarihi Belediye Binası önünde kurulan platformun hemen yanındaki tribünde ayrılan yerine oturduğunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sol yanında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sağ yanında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yer aldı.

Çelik uzun yıllar Bursa’da siyaset yaptıktan sonra 2011 genel seçiminde Erdoğan tarafından AK Parti Şanlıurfa Milletvekilliği’ne tayin oldu.

O giderken…

Tüm siyasi yaşamını Manisa’da geçiren Arınç da yine Erdoğan’ın isteğiyle Bursa’ya geldi.

Arınç halen AK Parti Bursa Milletvekili solarak, Çelik de Şanlıurfa Milletvekili olarak siyasetin içinde.

Ne var ki…

İkisi de AK Parti tüzüğünün seçilmişliği 3 dönemle sınırlayan maddesi uyarınca 7 Haziran seçiminde milletvekili adayı olamayacaklar.

10 Ocak’ta Atatürk Spor Salonu’nda yapılan AK Parti İl kongresindeki büyük kurultay delege listesi açıklandığında bu sütunlarda “AK Parti İl kongresi, Faruk Çelik’in dönüşünü ilan etti!” başlığıyla yorum yaptık.

Dün…

Tribünde Erdoğan’ın bir yanında Çelik, diğer yanında Arınç oturunca Bursa’ya dönüş görüntüsü daha farklı bir hale büründü.

Dahası…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bir de o alıştığımız ve özlediğimiz coşkulu ses tonuyla konuşma yapınca şunu düşündük:

Faruk Çelik’i Bursa’dan Recep Tayyip Erdoğan alıp götürmüştü, şimdi de bizzat getirip Bursa’ya takdim etti.

Zaten…

Konuşması daha çok Bursa’yı selamlama özelliği taşıyordu.

Ayrıca…

Un vardı, şeker vardı, yağ vardı, ama usta sıkıntısı çekiliyordu. Un, yağ, şeker ustayla buluşunca büyük başarılar geldi. Türkiye bu büyük başarıları güven ortamıyla elde etti” derken de yeni bir dönemin başlangıcında Erdoğan’ı selamlamış oldu.

 

3 konuşmada 3 ayrı Bursa mesajı

 

Bursa’daki ilk cumhurbaşkanı mitinginde dün kürsüye önce Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe çıktı ve konuşmasında “Ruhaniyetli şehir Bursa’ya hoş geldiniz” dedi.

Ardından Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise konuşmasında “Uluşehir’e hoş geldiniz” diyerek selamlama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanımı ise “Vefa şehri Bursa” oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.