Moğollar’dan Fetih Müzesi ziyareti

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Arkhangai Belediyesi Meclis Başkanı Usukhbayar Bider, meclis üyeleri ve ilçe belediye başkanlarının yer aldığı Moğolistan heyetini Fetih Müzesi’nde ağırladı.

Moğollar’dan Fetih Müzesi ziyareti
HABERİ PAYLAŞ

Moğolistan heyetine müze hakkında bilgi veren Dündar, Fetih Müzesi’nin dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olduğunu söyledi. 42 metre açıklığıyla dünyanın en büyük kubbesinin de yine Fetih Müzesi’ne ait olduğunu dile getiren Dündar, “Fetih Müzesi, iç içe geçmiş iki ayrı bina olarak inşa edildi. Kubbe kısmı 6 ayak üzerine oturtuldu. Bunlar, Bursa’da medfun 6 padişahı temsil ediyor. Kubbenin altındaki amfi sahne aynı zamanda bin kişilik gösteri merkezi olarak kullanılıyor” dedi. Dündar, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin geçtiğimiz günlerde UNESCO’da Uluslararası İdealkent Ödülü’ne layık görüldüğünü ifade etti. Usukhbayar Bider de, Fetih Müzesi’ni muhteşem bir eser olduğunu söyleyedi. Moğolistan heyeti, müzenin hediyelik eşya bölümünde bulunan hatıra sikke basma setine oturarak Osmanlı’nın ilk akçesinden bastı.

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X