1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Mudanya Kavşağı’nda asfalt başladı, çarşamba alttan geçiş
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Mudanya Kavşağı’nda asfalt başladı, çarşamba alttan geçiş

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse… Ramazan ayından başlamak üzere, yaz süresince Bursa’nın batısında yaşayanlar, Mudanya Kavşağı’nın yeniden yapılmak üzere yıkılmasıyla trafik kâbusu yaşadılar.

Ne var ki…

Projenin sahibi Karayolları, müteahhit ve kontrolü üstlenen Büyükşehir Belediyesi sıkıntının farkında. O nedenle de, inşaat süresini hep öne çekmek için formüller geliştirdiler.

Buna…

Müteahhit firmanın fedakârlığı da eklenince, 9 Ağustos’ta bu sütunlardan duyurduğumuz gibi proje hedefinin 1 hafta önüne geçildi. 1 Eylül’de köprünün altından geçişlerin verilmesi, okullar açımlardan da Mudanya Kavşağı’nın bitirilip açılması hedeflenmişti.

Dün sabah kavşaktan geçerken, asfaltlama çalışmalarının başladığını görünce, son durumu merak ettik.

İlk önce…

Asfaltlama ve çizgi çalışmalarının hafta sonu tamamlanabileceği, “hiç olmazsa İzmir yönü gidişi yolunun pazartesi açılabileceği” haberiyle heyecanlandık.

Fakat…

Yol ve köprülü kavşak inşaatları bazen göründüğü kadar kolay olmuyor. Burada da yol açılabilecekmiş gibi görünmesine karşın dikkat çekmeyen ince işler söz konusu.

Özellikle de…

Kalite standardını korumak adına asfaltta son kat aşınma tabakasından önce kenar bordürlerin yapılması önemseniyor. Bu yapıldıktan sonra, yani bordür çalışmasından sonra son kat aşınma tabakası, yol çizgileri ve trafik işaretlemeleri için de 1 günlük çalışma gerekiyor.

O bakımdan..

Dün başlayan asfaltlamanın pazartesiye bitmesi mümkün görünmüyor. Bize söylenen en son bilgi şu:

Çarşamba günü hem kent merkezinden gelip İzmir yönüne, hem İzmir Yolu’ndan gelip kent merkezine giden her iki yönde de trafik işaret ve çizgi çalışmasının tamamlanmasına çalışılacak.”

Yani…

Çarşamba günü, köprünün altından yolun açılabilmesi için yoğun bir çalışma var. Mudanya Yolu’ndan gelenlerse yine Orhaneli Kavşağı’ndan dönecekler.

Ancak…

Hafta sonu yağış olursa, bu kez hedeflendiği gibi 1 Eylül’e kalacak.

 

Bahçeli mesajı verdi, Bursa ihraçlar için ilk kararı aldı

 

Salı günü… MHP Genel Merkezi’nde il başkanları toplantısı vardı. Toplantıda konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli güncel konulardaki gelişmeleri değerlendirdi, gündeme dair yorumlar yaptı.

Ardından…

Parti içi konularda sözü atlatılan kurultay ile ilgili gelişmelere getirdi. Meral Akşener ve 19 Haziran kurultayı Çağrı Heyeti’nin “ihraç istemiyle tedbirli olarak disipline sevkleri” yaklaşımını net şekilde ortaya koydu.

Sonra da…

Kendisini dinleyen MHP il başkanlarına mesajını şu sözlerle verdi:

Değişim sürecinde öne çıkan, partiyi ele geçirmek isteyen, dışarıdakilerin içerideki uzantılarına fırsat vermeyin.”

Şunu özellikle vurguladı:

Hiç kimsenin partiye operasyon yapmasına izin vermeyin.”

Aslında…

MHP İl Yönetim Kurulu haftalık olağan toplantılarını salı akşamları yapıyordu. Fakat İl Başkanı Tevfik Topçu il başkanları toplantısı için Ankara’ya gidince çarşamba akşamına ertelenmişti.

Bu değişikliğe…

Bahçeli’nin mesajı ve uyarıları eklenince, çarşamba akşamı İl Yönetim Kurulu gündemine eski il başkanları Hasan Toktaş ve Yüksel Yılmaz geldi.

Değişim sürecinde Meral Akşener ile birlikte hareket eden, hatta Akşener’in kurmay kadrosu içinde yar alan Toktaş ve Yılmaz’la ilgili sosyal medya paylaşımlarıyla yerel gazetelerde yayınlanan haber ve yazılardan oluşan dosya masaya kondu.

Sonra da…

İki eski il başkanı “ihraç istemiyle tedbirli olarak disipline” sevk edildi.

Ancak…

Açıklamalarında “seçilmiş son il başkanı” unvanını kullanan Yüksel Yılmaz’ı görevden almak için “yönetimin feshi” yoluna gidilmişti. Topçu yönetimi atanmış yönetim statüsünde olduğundan İl Disiplin Kurulu yok.

O nedenle…

Çarşamba akşamı MHP İl Yönetim Kurulu toplantısında oybirliğiyle alınan karar MHP Genel Merkezi’ne gönderildi. Şimdi dosya ya Merkez Disiplin Kurulu’na havale edilecek, ya da “en yakın ildeki seçilmiş İl Disiplin Kurulu” karar için yetkili kılınacak.

Kulislerde, dosyanın Yalova’ya verilmesi bekleniyor.

 

Topçu: Meseleyi yaymak istemiyorum

 

Eski il başkanları Hasan Toktaş ve Yüksel Yılmaz’ın oybirliğiyle tedbirli olarak disipline sevk edilmeleri kararı sonrası MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ile konuştuk.

Gerekçe olarak, “1 Kasım sonrası sürecinde ilçe başkanlarının istifa ettirilmeleri ve yapılan açıklamaları” gösterdi. Benzer bir kararın eski ya da yeni ilçe başkanları için de alınıp alınmayacağını sorduğumuzda şu cevabı verdi:

Meseleyi yaygınlaştırma yanlısı değilim, başka kişilere yaymak da istemiyorum. Ama ağır şeyler olursa, mekanizmayı işletiriz elbette.”

 

Yılmaz: Yeni kırılganlıklar olur

 

MHP İl Yönetim Kurulu’nun oybirliğiyle aldığı karar gereği ihraç istemiyle tedbirli olarak disipline sevk edilen Yüksel Yılmaz’la konuşurken “Bu sürecin sonu nereye varır?” diye sorduk.

Açıklamalarında “Seçilmiş son il başkanı” unvanı kullanan Yılmaz şunu söyledi:

Bunlar MHP’nin hayrına olacak işler değil. Çünkü parti içinde yeni kırılganlıklar, küskünlükler oluşur.”

Şunu da sorguladı:

Eğer maksat kongrelerse, böyle sonuç alınamayacağını herkesin bilmesi gerekir.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.