1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Müezzinoğlu: Teröre destek veren herkes temizlenecek
Müezzinoğlu: Teröre destek veren herkes temizlenecek

Müezzinoğlu: Teröre destek veren herkes temizlenecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bu süreçte esas mağdur 241 şehit ve 2 bin 100'ü aşkın gaziler ile onların aileleridir. Mağdurum diyen kardeşlerimize kapımız açık ama farklı bir algı yönetiminin zeminini oluşturmasınlar. Kargaşaya, k

A+A-

SEYİT GÜNDOĞAN

AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nın Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndeki Gönül Dostları Bahçesi'nde düzenlediği bayramlaşma programına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala da katıldı. Bayramlaşmada konuşan Bakan Müezzinoğlu, 15 Temmuz'daki karanlık gecenin aydınlık sabahında 80 milyon ülke insanın geleceğe daha güvenle ve umutla bakacak bir yolculuğa başladığını belirterek, “Sıkıntılarımız, sorunlarımız var ama artık bu devlet, bu millet sırtındaki yükü, bağırsaklarındaki parazitleri temizleyecek yolculuğa başladı. İnşallah ne sırtında yük bırakacak ne de bağırsaklarında parazit bırakacak. Bu ister FETÖ paraziti olsun, isterse PKK paraziti olsun millete ve devlete hizmet etmeyen, milleti ve devleti merkeze almayan hiçbir kişi ve yapı inşallah bundan sonra devletin ve milletin kurumlarında barınamayacak. Önümüzdeki süreç kamuda; hem FETÖ, hem de PKK terör örgütüne yataklık yapan, ona destek veren ne kadar kişi varsa hepsi temizlenecek” dedi.

“MAĞDUR EDEBİYATI YAPMAYIN”

Yaşanan darbe gecesinin ardından başlatılan operasyonlar çerçevesinde zaman zaman mağduriyet kelimesini dillendirenlerin olduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu, bu süreçte esas mağdurların 241 şehit ve 2 bin 100'ü aşkın gaziler ile onların aileleri olduğunu söyledi. Onların mağduriyetini merkeze almadan bugün hızla alınmış kararlar içerisinde kısmi mağduriyetler varsa, onu sorun yapmak milli duruşa ve vatanını seven bir vatandaş olma özelliğiyle örtüşmeyeceğini vurgulayan Müezzinoğlu, “Mağdur olan vatandaşlarımızın hak ve hukukunu koruyan bizim merhametimiz, şefkatimiz onları mutlaka yine masaya alacaktır. Ama mağduriyet edebiyatı yapmamalılar. 2-3 ay şayet bu vatan, bu devlet, bu millet için bana da bir mağduriyet düştüyse o mağduriyetin başımın üstünde yeri var. 'Ben kendime inanıyorum ve bunu ispatlamakta da mutlaka başarılı olurum' diyen herkese kapımız açık. Karar vericilerimizin adalet duygusu da bu anlamda merkezdedir. Merkeze aldığımız cümle mutlaka adil olun cümlesidir. Hak ve hukuku merkeze almadan geçici süre mağduriyetleri sorun yaparsak bu ülkenin değerleriyle, vatan sevgisiyle, bayrak sevgisiyle, millet sevgisiyle örtüştürmekte zorlanırız. Bu anlamda mağdurum diyen kardeşlerimize kapımız açık ama ne olur farklı bir algı yönetiminin zeminini oluşturmasınlar, bir kargaşaya, bir kaosa, milletçe geleceğe olan umudumuza zarar verecek sürece fırsat vermemeliyiz. Hızla normalleşen ve hızla o büyük hedeflere ulaşan yolculuğu yapmak zorundayız” diye konuştu.

“DARBEYE TEŞEBBÜS BİLE EDİLEMEYECEK”

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ise, 60'lı yıllardan bu yana Türkiye'nin doğrudan ya da dolaylı yönden bugüne kadar 10 kez darbe girişimine maruz kaldığını hatırlatarak, AK Parti iktidarına kadar yapılan her darbe girişiminin sonuca ulaştığını söyledi. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin başarısızlığa uğramasını millete borçlu olduklarının altını çizen Ala, “Bu hususta sistemi öyle bir değiştirmeliyiz, demokrasimizi kurumsal hale getirmeliyiz ki bu saatten sonra Türkiye'de darbe teşebbüsü dahi olamasın. Neden İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerde darbe teşebbüsü dahi olamıyor da bizim ülkemizde oluyor? İşte biz reformlarla sistemi öyle bir hale getirmeliyiz ki darbenin meselası dahi olmamalı bu ülkede. Çok ağır bedeller ödüyoruz. Kuralları ve kurumları demokratikleştirmeliyiz. Öyle kurumsal hale getirmeliyiz ki, Talat Aydemir bile mezarından çıkıp gelse 'artık bu ülkede darbe yapma imkânı kalmamış' diyebilmeli. Bu hareketin neferlerine bu saatten sonra çok daha sorumluluk düşmektedir. Madem millet o tanklı, tüfekli teröristlere sokakları dar etti. Biz de milletimizin önündeki demokrasi yollarını otoban haline getirmeliyiz. Nasıl ki bölünmüş yolları yapıyoruz, şimdi de siyaseten otobanlar yapmalıyız ki, 2023 ve 2071 vizyonlarına o geniş yollardan yürüyebilsin. Kendi yolunda asla tehdit görmesin” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Müezzinoğlu ve Ala partililerle bayramlaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.