1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Müezzinoğlu’na sorduk: Yeni bir parti doğar mı?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Müezzinoğlu’na sorduk: Yeni bir parti doğar mı?

A+A-

Siyasette farklı bir hareketlilik var. Kimi iç sorunlarıyla uğraşıyor, kimi değişim isteyenlere karşı radikal önlemlerle gündeme geliyor, kiminde de parti-toplum çizgisindeki kırılmaların yol açtığı tedirginlik hissediliyor.

Meclis’in gündemindeyse yeni anayasa hazırlıkları var. Daha doğrusu, yeni anayasanın merkezinde ne olması gerektiği tartışılıyor.

Bir yanda…

Anayasanın merkezinin başkanlık sistemi olmasını isteyen AK Parti var, diğer yandan parlamenter sistemi savunan CHP var. MHP de süreci “aranızda anlaşın” diyerek karşıdan izliyor.

İşte…

Böyle bir gündem içinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na açık açık sorduk: “Bu Parlamento'dan yeni bir parti doğar mı?”

O da…

Lafı dolandırmadan cevap verdi:

AK Parti’den çıkmaz. Ama CHP’den ve MHP’den çıkar mı bilmem.”

Şunu ekledi:

Rahmetli Süleyman Demirel’in bir sözü var. Siyasette 24 saatin çok uzun süre olduğunu söyler.”

Ardından…

Siyasetin gündemine yönelik şu değerlendirmeyi yaptı:

Ben fiilen olmasa da 1970’ten beri Türkiye’nin siyasi gündemini takip ederim. Partiler ya kendilerini merkeze alıyorlar, ya da güç odaklarının kontrolüne giriyorlar. Oysa milleti merkeze almalılar”

Bu noktada…

AK Parti, milletin vicdanını merkezine alır” dedi ve şunu vurguladı:

Üzülerek söylüyorum, milleti merkeze alan siyaset anlayışının en çok CHP’de olması gerekir. Fakat CHP benim şahit olduğum dönemlerde hiç ‘önce bu ülkenin insanı’ demedi, bunun mücadelesini vermedi.”

Sonra da…

Gündemdeki anayasa tartışmalarına geldi:

CHP bedel ödediğini söylemesine rağmen, millete yakışır bir anayasa yapmanın yanında olmuyor. Biz millete bedel ödetmeyen bir anayasa olsun istedik, ama sudan bahanelerle CHP ‘ben yokum’ dedi.”

Eleştirisini sürdürdü:

Başkanlık sistemini tartışmak istemiyor. Neden? Gel başkanlık sistemini tartış, gerekirse halka götür. Gerekirse bizi ikna edin daha farklı olsun.”

Şunun da altını çizdi:

Yeter ki milleti merkeze alan, millete yakışan anayasanın samimi kavgasını verelim. Niye korkuyorsunuz milletten?”

Bu noktada…

Yerel yönetimde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’den örnek verdi ve “Başkan 5 yıl süreyle seçilmiş, altında meclisi var. Diğer partiler de oy oranlarına göre Meclis’teler” dedi ve şuna işaret etti:

Millet başkanından memnunsa devam eder, değilse biter.”

 

Millet istiyorsa Tayyip Erdoğan…”

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirirken “Tayyip Erdoğan’ın kendisi için istediğini söylüyorlar. Bu kadar komik olabilir mi?” dedi ve şunu söyledi:

Millet istiyorsa Tayyip Erdoğan’ın olmasından niye rahatsızsınız? İşte milli iradeye bu kadar saygısızlar. Millet istiyorsa olacak, istemiyorsa olmayacak. Olabiliyorsa da 2 dönem olacak.”

Sonra da şu çağrıyı yaptı:

Bakın ne güzel Tayyip Erdoğan 15 yıldır yıprandı. Siz de yıpranmamış birini çıkarın. Bu sefer de başka bir Ekmeleddin bulun.”

 

Bursa’dan İzmir’e Celal Müdür'ün beraat mutluluğu

 

Celal Uzunkaya 90’lı yılların ortalarında Bursa’da önce İl Trafik Denetleme Şube Müdürü, sonra da Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Sosyal yaşamın içinde, halkla diyaloğa açık, üretken bir polis müdürü olarak tanındı, çok da sevildi.

Ankara’ya gitti, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı oldu. Halen de İzmir Emniyet Müdürü olarak hizmet ediyor.

Ancak…

Celal Müdür’ün yaşamında, kurgulanmış bir kumpasla görevden açığa alındığı için çalınmış 4 yıl var. Çünkü, Ankara’daki görevi sırasında isimsiz bir ihbar mektubu ile hakkında soruşturma açıldı ve buna dayanarak görevden açığa alındı.

İşte…

O dava geçtiğimiz günlerde sona erdi ve Celal Uzunkaya 7 yıl sonra beraat etti. Yaşadığı mutluluğu sosyal medyadan paylaşırken, çalınan 4 yılı için üzüntüsünü de açık açık sergiledi.

Ailesinin bir bölümü Bursa’da yaşayan, dostu ve seveni çok olan Celal Uzunkaya o nedenle her fırsatta Bursa’ya geliyor.

Bizler de…

Bursa’daki dostları olarak Celal Müdür'ün beraat mutluluğunu paylaşıyoruz.

 

Doğu Perinçek bugün Bursa’da

 

Vatan Partisi Bursa İl Başkanlığı, seçim sonrası partilileri bir araya getirmek ve yeni sürece birlikte hazırlanmak amacıyla bu akşam yemek organize etti.

Üreten Türkiye-Birleşen Türkiye” sloganıyla Almira Otel’de saat 19.30’da başlayacak yemeğe, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de katılacak.

 

5 bin kişilik kadın işçiler, en büyük sivil toplum gücü!

 

​Siyasi partilerin kadın kolları var, başta hemşeri dernekleri bazı sivil toplum örgütleri de kadın kolları örgütlenmesi yapıyor. Sendikalarda kadın kolları yapılanması başladığını bilmiyorduk.

Meğer…

Türk Metal Bursa Şubesi bünyesinde oluşturulan kadın kolları 1 Eylül 2015’te faaliyete başlamış. Ortaya da 5 bin kadın işçiyle en büyük sivil toplum gücü çıkmış.

Türk Metal Kadın Kolları Başkanı olarak da şubede mali sekreter, şube sekreteri, eğitim sekreteri görevleri üstlenen Selda Tekmen atanmış.

Tekmen hem çalışan, hem sendikacı olarak kadın işçilerin zorluklarını çok iyi biliyor. O nedenle hızlı bir başlangıç yapıp, kadın işçilerin eşleriyle birlikte katılacakları eğitim programları hazırlamış.

Gündeminde kadın, aile, eğitim, çocuk, öğrenci kurultayları var. Hedefi de büyük:

Kadın işçilerimizi eğitip içlerinden milletvekili çıkaracağız.”

8 Mart’ta Ankara’da yapılacak Kadın Kurultayı öncesinde 6 Mart Pazar günü Gaziakdemir Mahallesi’nde Basın-Yayın İl Müdürlüğü yanındaki Türk Metal Sosyal Tesisleri’nde etkinlik yapılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.