1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Müfit Aydın: Yerelde herkesi dinleyip çıkacak sonuca göre şehri yöneteceğiz
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Müfit Aydın: Yerelde herkesi dinleyip çıkacak sonuca göre şehri yöneteceğiz

A+A-

Orman Bakanlığı'na bağlıyken Bursa'da uzun süre İl Çevre Müdürü olarak görev yaptı. Çevre daha sonra Şehircilik Bakanlığı bünyesine alınınca Müfit Aydın da yeni oluşan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne geçti. Daha sonra da aynı pozisyonda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde çevre konularında sorumluluk üstlendi.

2007 seçiminde AK Parti Bursa listesinde 13. sıra adayıydı. O seçim kısmet olmadı, ama 1 Kasım 2015 seçimiyle birlikte AK Parti Bursa Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Birikimiyle...

Bursa'yı ve sorunlarını yakından bilip, çözüme ilişkin projeleri olduğu gibi, siyasetin içindeki milletvekili olarak geneli de yaşıyor. 1.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-mufit-aydin-002.jpg

AK Parti'nin başlattığı Şehrim 2023 projesini "Bana göre dünyada ilk" sözleriyle tanımladıktan sonra projenin hedefini şöyle açıkladı:

"Katılımcılık demokrasinin vazgeçilmezi değil mi? İşte biz onu yapıyoruz. İnsanlarımızın tümünü dinleyelim, ne diyorlarsa ona göre hareketimizi ya da yönetimimizi oluşturalım. Bunu hedefliyoruz."

Ardından...

"Türkiye'nin devlet olarak dünyada itibarı var. Bundan sonra şehirlerin de itibarı olacak" dedi ve şuna özel vurgu yaptı:

"İstanbul dünyada bilinen bir şehir. Bursa özellikle Ortadoğu'da çok iyi bilinen bir şehir. Biz bütün şehirlerimize bunu nasıl yayabilme peşindeyiz."

Adını da koydu:

"Bunun adı ortak akıl oluşturmak. Şehrim 2023 projesiyle onu yapıyoruz."

Sonrasında...

İlk olarak Bursa'ya gelip vatandaşı dinleyen Şehrim 2023 otobüsü ve perşembe günü Merinos'ta yapılan 2023 kent vizyonu çalıştayını şöyle özetledi:

"Yereldeki bütün STK'larımızı dinleyelim, vatandaşımızı dinleyelim, çıkacak neticeye göre de bu şehri yönetelim. Yapılanların özeti bu."

Geçmişte...

Siyasilerin seçim dönemi vaatler sıraladığını anımsatıp devam etti:

"Yerel seçime daha 1 yıl var. Şimdiden kendimizi sorgulamaya, hatalarımızı görmeye, ya da başarı elde edebileceğimiz ne varsa onu yapmaya gayret ediyoruz."
 

Bursa'daki performans Ankara'ya umut verdi

 

Şehrim 2023 otobüsü ilk Bursa'ya geldi ve Kent Meydanı'nda vatandaşla buluştu. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantıda da AK Parti Bursa milletvekilleri görüşlerini bildirdi.

Perşembe günü Merinos'taki çalıştay sonrası Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan'la görüşmesini AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın şöyle aktardı:

"Ankara'ya döndüğünde Bursa'yı nasıl bulduğunu sorduğumda 'İyi ki  Bursa'dan başlamışız, sonuçlar çok güzel' dedi."
 

AK Parti yol haritasını 'Nasıl bir Bursa?' sonucuna göre çizecek

 

Olay Televizyonu'ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın'a yerel bürokrasi deneyimi ışığında "Bursa'nın kimliği ne olmalı?" sorusunu yönelttik.

Söze...

"Yalnızca kültüründen ya da tarihinden bahsetmek olmaz. Yine yalnızca turizminden ya da tarımından bahsetmek de olmaz" diye başlayıp devam etti:

" Bursa'nın çok önemli değeri olarak Uludağ ortaya çıkıyor. Uludağ'da ne yapmamız gerektiğini senelerdir konuşuyoruz. Sıkıntılar var ve mutlaka çözmemiz lazım."

Şunun altını çizdi:

"Uludağ'ı dört mevsim yaşanabilir hale getirmemiz için ne yapmamız lazım soru da var. Bunların hepsi çıkacak ortaya.     

Uyarısı önemli:

"Turizm ve tarihimiz yanında ciddi bir sanayimiz var. Fakat, kirlilik yapan sanayiden tamamen vazgeçip yüksek teknoloji üretmeliyiz."

Düşüncesi şu:

"Bunu başarırsak ki başarmaya doğru gidiyoruz, Bursa çok daha iyi bir şehir olacak."

Beklentisi şu:

"Raporlarla ortaya bir harita çıkacak. Şu an Bursa ne durumda, nasıl olması lazım, sıkıntılar nasıl giderilecek o haritayla göreceğiz. Sonra da oturup karar vereceğiz."
 

Bu organizasyonla tekstil kenti Bursa modanın da merkezi olacak 4.-yazi-icin-yasariye-dogan-001.jpg

 

Bursa tekstilin başkenti. Dünyanın markalarına üretim yapan, konfeksiyonda kalitesi tartışılmayan bir kent. Ancak tasarım ve kendi markası sıkıntısı var.

Son dönem...

Bursa'nın moda dünyasındaki en önemli temsilcilerinden Yaşariye Doğan'la sohbet ederken, Bursa'yı modanın da başkenti yapacak etkinlikten söz etti.

Önce...

"Bursa Fashion Week 2017 yılında Beyaz Büyü Tasarım Yarışması ile ülke çapından genç tasarımcı adaylarının dikkatini çekti" anımsatmasını yaptı ve şunu söyledi:

"Genç nesil modacılarla yarınlara köprü oluşturma çabasındayız. Bu yolla Türkiye'nin dünyadaki moda oluşumlarında üst sıralarda kendini ifade edebilmesinin temellerine katkı koyuyoruz."

Sonra da...

9-11 Nisan tarihleri arasında yapılacak Bursa Moda Günleri'ne dikkat çekti:

"3 günlük moda günlerini geleneksel hale getirerek bir çok ulusal firma ve markanın gövde gösterisine tanık olacağız."

Bu noktada...

Endülüs Park sponsorluğundaki Moda Günleri'nin duayen erkek markası Muzaffer Çaha defilesi ile başlayacağını günde 4 defile olmak üzere 3 günde 12 defile olacağını söyledi.

Etkinlikte...

Mehmet Köymen, İpekyol, Süleyman Tezcan, Lou DesingStudio, Emelya, Eser Elgür Takı Tasarım, Emine Elmas Ebruli Defilesi, Kayhan Koleksiyon, Şahmaran Giyim, Balkan Otantik defileleriyle Yansımalar Tasarım Yarışması olacak.

Defilelerde Türkiye'nin tanınmış mankenleri podyuma çıkacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.