1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Muhalefet vaatlerine, iktidar cephesinden en çarpıcı bakış!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Muhalefet vaatlerine, iktidar cephesinden en çarpıcı bakış!

A+A-

Ekonomi eğitimi var. Mesleği mali müşavirlik. Sanayici. Başta İnegöl Ticaretve Sanayi Odası olmak üzere, sivil toplum örgütlerinde sorumluluk üstlendi. İnegölspor ve Bursaspor’da yöneticilik yaptı. AK Parti Bursa Milletvekili olarak 2011’de TBMM’ye girdi ve Plan Bütçe Komisyonu’nda görev aldı.

Yani…

4 yıldır Türkiye’nin bütçesini hazırlayan ve yasaları önce ele alan komisyonda çalışıyor.

Kısacası…

Hüseyin Şahin, bugün seçim gündemini oluşturan muhalefetin ekonomik vaatleri konusunda söz söyleyebilecek ve değerlendirme yapabilecek durumda.

Nitekim…

Bizde cuma akşamı Olay Televizyonu’na konuk ettiğimiz Her Açıdan programında hem ekonomi bilgisi, hem de yasama organındaki deneyimleri doğrultusunda sokaktaki ekonomiye dokunan muhalefet vaatlerini sorduk.

Özellikle…

Emeklilere iki maaş ikramiyeyle başlayan, sonrasında kira yardımı ve sosyal destek yardımlarına kadar uzanan vaat paketini nasıl gördüğünü öğrenmek istedik.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi, aynı zamanda AK Parti Bursa Milletvekili Adalı solarak Hüseyin Şahin çok özel ve çarpıcı bir yaklaşım gösterdi.

Önce şunu anımsattı:

Şöyle bir anımsayın… Anamuhalefet partisi genel başkanı daha yakın zaman öncesine kadar biz iktidarı eleştirirken ‘Sosyal yardımları sürekli arttırarak sadaka kültürü oluşturuyorsunuz, toplumu sadaka kültürüyle kendinize bağlayarak oy alıyorsunuz’ diyordu.”

Sonra şunu söyledi:

Biz de kendisine ‘Toplumumuzun bazı hassasiyetleri var, AK Parti bu sosyal yardımları o nedenle yapmak zorunda’ diyorduk.”

Şu değerlendirmeyi yaptı:

Anamuhalefet partisi genel başkanının bizi eleştirdiği noktadan, ekonomik gerçekleri görme noktasına, sosyal politikaları yaygınlaştırma vaadine gelmesi şunu gösteriyor: Yine bizi takip ettiler ve yine bizim noktamıza geldiler.”

Yani…

Yani, bugün vaatleri konuşuluyor olabilir, ama şu bir gerçek ki gündemi belirleyen parti yine AK Parti. Çünkü bizim noktamıza geldiler.”

Şunu da ekledi:

Vatandaşımız her şeyi izliyor ve biliyor. AK Parti olarak 2001’de ne söylüyorsak bugün de onu söylüyoruz ve yapıyoruz. Önce insan deyip insanı önemsiyor ve yaşama kalitesini arttıracak siyaset yapıyoruz.”

 

Hüseyin Şahin: Bütçe gerçekleri muhalefet vaatlerine yetmez

 

AK Parti Bursa Milletvekili ve 7 Haziran seçimlerinde de Milletvekili Adayı Hüseyin Şahin, görev yaptığı TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda son 4 yılın Türkiye bütçesini hazırlayan kadroda yer aldı.

Bütçenin mantığını şöyle özetledi:

AK Parti iktidarı 2002’den beri iktidar ve 13 bütçe yaptı. Başladığımız günden bu tarafa bütçenin önceliği faize giden payı azaltmak ve olabildiğince açık vermemek olarak kurgulandı.”

Şu örneği verdi:

2002’de Türkiye’nin 88 milyar lira bütçesi vardı. Koalisyon süreçleri ve 3 ekonomik krizin etkisiyle bütçenin yüzde 46’sı faize gidiyordu, yüzde 11.5’e düşürdük. Biz Türkiye’yi oradan aldık.”

Şunu özellikle vurguladı:

Bütçenin karşılığının olması gerekir. Bizim yaptığımız orta vadeli programda vergi gelirleri önemli. Çünkü gelirin büyük bölümü vergiden.”

Ardından…

Oluşturduğunuz bütçenin içinde hareket etmeniz lazım” dedi ve ekledi:

AK Parti olarak 20 Aralık 2014’te Meclis’te kabul ettiğimiz 2015 bütçesinin gerçekleriyle hareket ediyoruz.”

Bu noktada…

Önce CHP’nin, sonra da HDP’nin ekonomik vaatlerini anımsattık ve bütçe içinde karşılanıp karşılanamayacağını sorduk. Net cevap verdi:

Tamamen bütçe gerçekleri dışında, hayalci politikalar.”

Sözünü şöyle açtı:

Vatandaşın iyi niyet algısı, gelir beklentisi, daha iyi yaşama beklentisi üzerinden seçim vaatleri sunuyorlar. Oysa bunların altyapısı ve tabanı yok, bütçe gerçekleriyle de örtüşmüyor.”

Yani…

Yani, Türkiye’nin bütçe gerçekleri muhalefet partilerinin seçim vaatlerine yetmez. Çünkü, geliri belli.”

Ekonominin altın kuralını da şu sözlerle anımsattı:

Bütçe içinde hareket ederseniz açık vermezsiniz. Açık vermediğiniz zaman ekonomik büyüme ve enflasyonla mücadele sürer. Yoksa çalışanın bir cebine maaş koyarken, diğer cebinden de enflasyonla geri almış olursunuz.”

 

Şahin: Liste, Genel Başkan ve Üst Kurul’un

 

AK Parti Bursa’da bir yandan seçime hazırlanırken, aday listesini kimin yaptığını tartışmayı sürdürüyor. Kendisinin de aday olarak yer aldığı listeyi kimin yaptığını AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’e sorduk.

Söze…

AK Parti’de belirlenen kriterler var. Partideki, sivil toplumdaki,. kamuda hizmetler göz önüne alınıyor” diyerek başladı ve şunu söyledi:

Bu listeler Sayın Genel Başkan’ın ve Üst Kurul’un listeleridir. Bursa’ya çok büyük hizmetlerde bulunacağına eminim.”

Şunu da ekledi:

Listenin parti büyüklerine atfedilmesini doğru bulmam.”

 

HDP mitingine Demirtaş değil, Yüksekdağ geliyor

 

AK Parti, CHP ve MHP’den sonra, seçimde barajı aşma iddiası olan HDP’nin de Bursa Mitingi tarihi belli oldu. HDP, 29 Mayıs Cuma günü Gökdere’de miting yapacak.

Ancak…

HDP Bursa mitingine iki eş genel başkandan Selahattin Demirtaş katılmayacak. Onun yerine, eş genel başkanlardan Figen Yüksekdağ miting için 29 Mayıs’ta Bursa’ya gelecek.

 

Olay’dan belgesel kalitesinde bir ek daha: Bursa’yı Büyütenler

 

Kent belleği haline gelen Bursa’da Yaşam dergisiyle çığır açan Olay şimdi gazete eki alanında çıtayı yükseltiyor.

Yarın Olay’la birlikte dağıtılacak Bursa’yı Büyütenler alışılmış yalnızca reklam içerikli gazete eklerinin çok dışında. Bu ekte bilgi var, emek var.

Haberi, röportajları, sayfa düzeni, reklamlarıyla örnek olacak Bursa’yı Büyütenler ekini hazırlayan arkadaşlarımızı yürekten kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.