Muhalefetten Yunuseli için flaş hamle!

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Bursa’nın önemli gündem başlıklarından olan Yunuseli Havaalanı arazisiyle ilgili muhalefet partilerinin attığı flaş hamleyi bugünkü köşesine taşıdı…

Muhalefetten Yunuseli için flaş hamle!

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Bursa’nın önemli gündem başlıklarından olan Yunuseli Havaalanı arazisiyle ilgili muhalefet partilerinin attığı flaş hamleyi bugünkü köşesine taşıdı…

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Düşünce… CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi il başkanları toplantısında gündeme geldi:

“Her partiden bir temsilciyle komisyon kuralım,  Yunuseli Havaalanı arazisi için rapor hazırlayalım.”

DSP’nin katılımıyla 7’ye çıkacak il başkanları ittifakı kararıyla ilk harekete geçen DP İl Başkanı Çağrı Kaplan oldu.

2014 yerel seçiminde CHP Büyükşehir Adayı olan Necati Şahin’in ekibinde yer alan Şehir Plancısı Gizem Elmas Eğe’ye öneri götürdü. Geçen dönem

CHP’den Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi seçilen Eğe de çalışmaya başladı.

Dün de…

DP Merkez Karar Kurulu Üyesi Kamil Goral, DP İl Başkanı Çağrı Kaplan, DP Osmangazi İlçe Başkanı Ersin Aktaş ve Nedim Yoldaş’la birlikte, Yunuseli sohbeti yaptık.

Kaplan şunu söyledi:

“AK Parti’den önce şehri yöneten parti bizdik, ama bugün Bursa’nın majör sorunları var. AVM’ler bir ilçede, göç bir ilçede toplandı, en büyük ilçe arada kaldı.”

Ardından…

Eğe’ye ilk çalışmasından ilk yansımaları sorduk.

Söze…

“Havaalanı arazisine ne yapılacağından önce durum tespiti yapılmalı. Orası halen askeri alan ve TSK görüşünü henüz bilmiyoruz” diye başlayıp sordu:

“Şu sıralar 2040 Çevre Düzeni Planı hazırlanıyor. Kentin anayasası olacak planda bu arazi ne gözüküyor? Diyelim TSK taşındı, maliyeti ne olacak?”

Bakışı şu:

“Kent haritasında birkaç boşluk alan var. En büyük ve en değerli olanı bu. Çevresindeki kamu arazileriyle birlikte önemi daha büyük.”

Üzerinde durduğu şu:

“Yunuseli Havaalanı arazisi kaybedilirse kentin ekolojisi ne olacak? Yağış ve rüzgar dengeleri ne olacak? Bilinsin ki, ekolojik koridor tıkanır”

Önerisi şu:

“Nadir kalmış boş alanlardan biri, hatta son boş alanımız ne olursa olsun boş kalmalı. Başka açık alan yok.”

Kaygısı şu:

“Ankara’dan gelen projelerin kente zararını daha önce gördük. Yine böyle yapılırsa Bursa’ya yazık olur.”

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X