1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Müjde paketinde emekliye ve çalışan anneye jest var!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Müjde paketinde emekliye ve çalışan anneye jest var!

A+A-

Genelde... Seçim dönemi vaatleri için iktidarlar aceleci olmazlar. Hatta, bazı vaatler unutulur ve bazıları da değişen koşullar gerekçesiyle değişikliğe uğrar.

Görünen o ki...

Ahmet Davutoğlu hükümeti meydanlardaki vaatleri yerine getirmek için istekli bir performans sergiliyor.

Gerçi...

İktidarların bu tür istekli hamleleri siyasi spekülasyon konusu olur ve "Acaba yeni bir siyasi proje mi geliyor?" gibisinden siyasi kaygılara da yol açar, ama sonuçta iktidarın sözünü tutmak için harekete geçmesi hiç de kötü değil.

Nitekim...

Seçim sonrası süreçte peş peşe gelen hamleler yeni anayasa ve başkanlık sistemi istekleri için referandum hesapları kapsamında kabul ediliyor.

Yine de...

Hangi nedenle olursa olsun, hükümetin hazırlayıp TBMM'ye gönderdiği yeni torba yasa ile topluma jest anlamında düzenlemeler yapması önemli.

Bu kapsamda...

Yeni torba yasada çalışan anneler ve emekliler için düzenlemeler dikkat çekici. Muhtarların maaşlarının net 940 liradan 1.300 liraya çıkarılması da önemli.

Ayrıntılara gelirsek...

Yasada, "kadın memurlara doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar, mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmaksızın çalışma imkanı tanınması" amaçlanıyor.

Memur annelere 24 aylık ücretsiz izin için de iki, dört, altı aylık yarı zamanlı çalışma süresi yeniden düzenleniyor. Doğumda kullanılan ücretsiz izinlerin kademe ve dereceyi etkilememesi de bir başka dikkat çeken gelişme.

Benzer şekilde...

Kadın işçilere de doğum sonrası yarım çalışma ödeneği uygulaması geliyor. Bu düzenlemeyle, doğum yapan kadın işçinin çalışmadığı günlere ait primler Fon tarafından karşılanacak.

Düzenlemedeki sürpriz maddelerden biri de çalışan emekliler için geliyor.

Buna göre...

Emekli olduktan sonra çalışanlardan yapılan kesintiler sıfırlanıyor ve böylece çalışma yaşamında ortaya çıkan pek çok sorun da ortadan kalkıyor. Yeni torba yasa öncesinde bu kesintiler geçen yıl yüzde 14'ten 10'a indirilmişti.

Düzenlemeyle, artık hiç kesinti olmayacak.

Öğrenimi devam eden gençlerden pasaport harcı alınmaması da kültürel gelişime katkıyı amaçlıyor.

 

Gelir vergisi basit kazanç sınırı 8 bin lira

 

Hükümet tarafından hazırlanan ve TBMM'ye gönderilen yeni torba yasa, gelir vergisi ile ilgili basit usulde kazanç için yeni düzenlemeler de getiriyor.

Buna göre...

Ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin "sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8.000 liralık kısmı üzerinden gelir vergisi alınmaması" sağlanacak.

Yasada, genç girişimciler için de destek anlamında düzenlemeler getiriliyor.

 

Kavşak krizinde sıkışan Korupark için 3 pratik çözüm

 

Mudanya Yolu'na akışkanlık sağlamak amacıyla Geçit Kavşağı kapatılınca, Korupark Kavşağı'nda hesapta olmayan kriz çıktı. Özellikle akşam saatlerinde Korupark Kavşağı'ndan dönüş yapabilmek kâbus haline geldi.

Sıkışma, kent merkezi yönüne gelişi de olumsuz etkiliyor.

Krizi çözme yolunda ilk pratik adım geçtiğimiz günlerde atıldı ve Korupark Kavşağı sinyalizasyonunda kırmızı ışıkta bekleme süreleri yeniden düzenlendi, ama çok ciddi bir rahatlama getirmedi.

Çünkü...

Organize Sanayi Bölgesi'ne girmek ya da çıkmak isteyen ağır tonajlı büyük araçlar kavşağı sıkıştırıyor. Bu tipte 1 araç, küçük 5 aracın döneceği zamanda dönebiliyor.

Bu noktada...

Kısa adı NOSAB olan Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi ve kısa adı NİLSİAD olan Nilüfer Sanayici ve İşadamları Derneği kurucu başkanı Yalçın Aras'tan pratik çözüm önerisi geldi.

Söylediği şu:

"Çevre Yolu'nda yapımına başlanan Kent Hastanesi karşısından Bursa ve Nilüfer OSB'lere giden yol var. Eğer Çevre Yolu'ndan bu yola giriş ve çıkış verilirse TIR'ların Korupark Kavşağı'nı kullanmalarına gerek kalmaz."

Galiba...

Kavşak kriziyle ilgili en pratik çözüm önerisi bu. Fakat yaşama geçirebilmek için Karayolları'nın izni gerekiyor ki siyasi irade isterse bunu rahatlıkla çözer.

Aras'ın bir pratik çözüm önerisi daha var:

"Hasköy ile Balat arasında Geçit Köprüsü'ne alternatif bir köprü var. Fakat bu tarihi köprü kamyon trafiğini taşıyamayacağı için kapatıldı. Eğer küçük araç trafiğine açılırsa, ya da yanına yeni köprü yapılırsa çok sayıda aracın Bursa-Mudanya yoluna çıkmasına ve Korupark'tan dönmesine gerek kalmaz."

İlgililere duyurulur.

 

Konut asansörleri bakımı için MHP'den "önemli" öneri

 

Bu dönem... Belediye meclislerinde an aktif çalışmayı MHP yapıyor. Özellikle Osmangazi ve Yıldırım belediye meclislerinde tüm karar ve çalışmaların içinde MHP grupları kendilerini hissettiriyorlar.

Bazen Meclis kanalıyla yönetime öneri getiriyorlar, bazen eleştiri mekanizmasını çalıştırıp yerel muhalefet örnekleri veriyorlar, kent yararına gördükleri konularda da belediye yönetimine destek verip yapıcı davranıyorlar.

Nitekim...

Böyle bir öneri Yıldırım Belediye Meclisi MHP Grubu'ndan geldi. Grup olarak Yıldırım Belediye Meclisi'ne verilen önergede vatandaşa rahatlık sağlama adına konutlardaki asansörlerin bakımında uygulanan ücretlendirme gündeme getiriliyor.

"Vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması ve yaşanabilecek olumsuz olayların önlenmesi adına güzel bir haber aldık. TSE ile Yıldırım Belediyesi arasında asansör denetimleri anlaşması yapıldığını öğrendik" denilen önergede sorulan şu:

"MHP grubu olarak merak ettiğimiz husus, TSE konutlardan hangi kriterlere göre ne kadar ücret talep ediyor?"

Sorular devam ediyor:

"Yıldırım Belediyesi talep edilen bu ücretten pay alıyor mu? Alıyorsa bu pay konut başına ne kadar ve hangi kriterlere göre belirlendi?"

Sonra da...

Yıldırım Belediyesinin aldığı bir pay varsa bunu almayıp, üstüne katkı koyarak vatandaşın yükünü azaltması gerekir" denilip öneri getiriliyor:

"Alınan bir pay varsa bundan vazgeçilerek halkımızdan alınan ücretin düşürülmesini talep ediyoruz."

 

Eğitim ve Bilim Merkezi'ne Aziz Sancar adı

 

MHP yıldırım Belediye Meclisi Grubu, kimya dalında kazandığı Nobel Ödülü ile göğsümüzü kabartan Prof. Dr. Aziz Sancar'ı da unutmadı.

Yıldırım Belediye Meclisi'ne verilen önergede, bilim adamımız için şu öneri getiriliyor:

"Prof. Dr. Aziz Sancar Bey Türk milletinin gururu oldu. Bu değerli bilim adamının ülkemiz gençlerine örnek teşkil etmesi ve adının yaşatılması adına Yıldırım Belediyesi Eğitim ve Bilim Merkezi isminin Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim ve Bilim Merkezi olarak değiştirilmesini talep ediyoruz."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.