1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Mülakatın şifreleri ve AK Parti’de ilk kritik eleme!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Mülakatın şifreleri ve AK Parti’de ilk kritik eleme!

A+A-

AK Parti Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu başkanlığında, Abdurrahim Boynukalın, Hamza Dağ, Zeyid Aslan, Çiğdem Karaaslan’dan oluşan Alt Komisyon çalışmalarına 9 Mart Pazartesi sabahı başladı.

Bursa’dan mevcut milletvekilleri ve eski milletvekilleri dışında kalan, temayüle girmiş 213 aday adayı alfabetik sıraya göre 71’er kişilik gruplar halinde Ankara’ya davet edildi.

Komisyon…

3 gün boyunca 213 aday adayıyla yüz yüze konuştu. Neler konuşulduğu elbette Soylu ve komisyon üyeleriyle aday adayı arasında.

Ancak…

Çıkanların birbirlerine anlattıklarından mülakatın şifreleri konusunda bir fikir elde etmek mümkün.

Örneğin…

Ortalama 7-10 dakika süren görüşmelerde aday adaylarına öncelikle “Neden sen milletvekili olmalısın?” sorusu yöneltildi.

Sonrasında…

Mülakat, komisyonun aday adayının davranış ve cevaplarından aldığı izlenime göre farklı seyirler izledi. Kimi aday adaylarına çalışmaları anlattırılırken, kimi aday adaylarına teknik sorular yöneltildi.

Hatta…

Bürokrat kökenli bir aday adayına mahalle, seçmen ve sandık sayılarının sorulduğu koridorda duyulunca, bekleyenlerin bazıları tedirgin oldu.

Şimdi…

213 kişinin mülakatını Soylu başkanlığındaki Alt Komisyon hafta sonuna kadar değerlendirecek ve Bursa’nın çıkaracağı milletvekili sayısının 3 katına indirecek. Yani, 54 kişilik bir liste yapacak.

Buna…

AK Parti Bursa milletvekilleri Hüseyin Şahin, İsmet Su, Tülin Kara, Canan Candemir Çelik, Önder Matlı, İsmail Aydın, Mustafa Öztürk, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Bedrettin Yıldırım, Hakan Çavuşoğlu eklenecek.

Yine…

Temayüle katılmayan eski Bursa milletvekillerinden Hayrettin Çakmak, Mehmet Tunçak, Sedat Kızılcıklı, Mehmet Ocakden ile eski Balıkesir Milletvekili olan Ali Osman Sali ve eski Muş Milletvekili olan Şerafettin Karayağız da listede yer alacaklar.

Böylece…

Alt Komisyon’un 54’e indirdiği liste, mevcut ve eski milletvekillerinin eklenmesiyle 70’e çıkacak.

16 Mart Pazartesi sabahıysa, kimlerden oluşacağı henüz belli olmayan Ara Komisyon çalışmaya başlayacak. Onlar da, kamuoyu araştırmaları ve genel değerlendirmeler kapsamında 22 Mart Pazar gününe kadar listeyi 36 kişiye indirecekler.

Son aşamada…

23 Mart Pazartesi sabahından itibaren 18 kişilik aday listesini hazırlamak üzere Üst Kurul çalışmaları başlıyor. Kurul, 36 kişilik listeden 18 milletvekili çıkarabileceği gibi, hiç başvuru yapmamışları da listeye ekleyebilecek.

Liste 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na verildiğinde öğrenilebilecek.

 

Esnaf başkanlarının Ankara’ya Faruk Çelik çıkarması

 

Başta… Bursa Esnaf Odaları Birliği Başkanı Arif Tak ve Esnaf Kefalet Kooperatifleri Marmara Bölge Başkanı Bahri Şarlı olmak üzere, BESOB’a bağlı esnaf odalarının başkanları dün sabah Ankara yolundaydı.

Amaçları…

Kestel’in Çataltepe mevkiinde yapılacak esnaf sitesi ile ilgili sorunların çözülmesinde, son aşamada da TOKİ’nin site inşaatını yeniden gündeme almasında emeği ve katkısı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret edip teşekkür etmekti.

Bakanlıkta…

Esnaf odası başkanlarını ağırlayan Çelik ise, karşılaştığı tablodan mutluydu. AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ile Bursa eski Milletvekili Mehmet Tunçak’ın da hazır bulundukları ziyarette hem mutlu, hem de duygusal anlar yaşandı.

Özellikle…

Tüm engellere karşın projenin olumlu sonuçlanması nedeniyle yüzler gülüyordu.

Görüşme sonunda…

BESOB Başkanı Arif Tak önderliğindeki esnaf odalarının başkanları İznik’te özel olarak hazırlanmış el yapımı büyük boy çini panoyu coşkulu bir şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e takdim ettiler.

Aynı şekilde…

Esnaf Kefalet Başkanı Bahri Şarlı da yine el yapımı hazırlanmış özel kavuk figürlü bir pano armağan etti.

 

Bursa için 18 kişinin başvurduğu HDP’den önyoklama!

 

HDP’nin geleneğinde, milletvekili genel seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu illerinde bağımsız seçilen milletvekillerinin katılımıyla Meclis’te Grup kurmak var.

Fakat…

İlk kez 7 Haziran seçimine bağımsız adaylarla değil, doğrudan parti olarak girme kararı alındığından beri gözler HDP’nin üzerinde.

Adaylık başvuruları dün sona eren HDP’de, Bursa için 18 kişi başvurdu. Başvuranların yarısı parti örgütünden. Diğer yarıyı da bugüne kadar HDP ile hiç ilişkisi olmamış, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmış kişiler oluşturuyor.

Bir yandan Genel Merkez’in toplumun tanıyacağı bir ismi Bursa’ya liste başı gönderme olasılığı üzerinde duran HDP’de, bugünden itibaren önyoklama adıyla farklı bir sistem başlıyor.

Sisteme göre…

HDP’nin il ve ilçe yönetimleriyle, kısa adı HDK olan Halkların Demokratik Kongresi’nin il ve ilçe yönetimleri, yanı sıra da HDP’nin bileşenleri olarak bilinen partilerin il ve ilçe yönetimlerinin görüşleri alınacak.

Sistem…

Oylama yerine görüş alma yöntemini getiriyor ki biraz anket, biraz da temayül karışımı olarak algılamak mümkün. Çünkü bu yolla yaklaşık 400 kişinin görüşleri toplanacak.

Bir hafta içinde tamamlanacak olan önyoklama ardından HDP Genel Merkezi aday listelerini merkez yoklaması yöntemiyle belirleyip Yüksek Seçim Kurulu’na verecek.

 

MHP’de farklı aday: Sosyal katılımcı, atıcı, tekvandocu!

 

Adı Gül Çiçek Zengin Bintaş… Daha önce İzmir’de Mazhar Zorlu Holding’in Ege Bölge Müdürü olarak görev yaparken 2012 yılında evlenip Bursa’ya gelmiş.

İlk iş…

MHP Nilüfer İlçe Kadın Kolu’na kaydolup çalışmaya başlamış. Kalıp tasarımı ve makine sektöründe danışmanlık yapan firması var.

Sosyal katılımcı yanı ağır basıyor. TOSYÖV ve Kalite Birliği Derneği’nde yönetim kurulu üyelikleri, Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi’nde danışma kurulu üyeliği var.

Ayrıca…

Global Tekvando Federasyonu Genel Sekreterliği yanında Aikido’da kahverengi kuşak sahibi ve silah atıcısı olarak da lisanslı.

10 gün önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştüğünde, “Kadınlar MHP’de daha çok yer almalı, gurur duydum, kadınları destekleyeceğiz” cevabı almış.

Aday adayı olarak yola çıkarken “Gün kurtuluş günü. Ben de sorumluluk üstlenmek istiyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.