1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müteahhitlik sektöründe Libya korkusu
Müteahhitlik sektöründe Libya korkusu

Müteahhitlik sektöründe Libya korkusu

Türk müteahhitlik sektörünün 2011 yılından önce 15 milyar dolarlık iş hacmi yakaladığı Libya'da sular bir türlü durulmuyor. Tobruk hükümeti, Türk şirketlerini ülkeden uzaklaştırma kararı aldığını duyurdu.

A+A-

Libya'daki Tobruk hükümetinin ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı aldığı bildirildi. 

Çift başlı yönetimin ülkedeki gerginliği artırdığı Libya'da, doğuda Abdullah es-Seni'nin başbakanlık ettiği Tobruk hükümeti, batıda ise Türkiye'nin desteklediği Trablus hükümeti bulunuyor. 

Abdullah es-Seni'nin başbakanlık ettiği Tobruk hükümetinin resmi internet sayfasında yer alan habere göre, Beyda kentinde olağanüstü toplanan geçici hükümetin bakanlarının Türk şirketlerini Libya'dan çıkarma kararı aldığı belirtildi. Haberde ayrıca 'Toplantı kapsamında yabancı şirketlerle yapılan tüm proje sözleşmelerinin gözden geçirilmesine karar verildiği' dile getirildi.

ŞANTİYELER YAĞMALANMIŞTI

2011'den önce Libya'da 15 milyar dolarlık iş yapan Türk şirketleri iç savaşın ardından şantiyelerindeki çalışmaları durdurmuştu. O tarihte ülkede 3 bin Türk çalışan bulunuyordu. Bölgede uzun süre Türk şirketlerinin şantiyeleri yağmalanmıştı. 

BİZE ULAŞAN TEBLİGAT YOK

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Libya'da Tobruk Hükümeti'nin yaptığı son açıklamalar konusunda şu ana kadar Türk müteahhitlik firmalarına ulaşmış herhangi bir tebligatın bulunmadığını bildirdi. Libya'nın Türk müteahhitlerin dünyaya açıldığı ilk pazar olarak her zaman önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Yenigün, ''Coğrafi yakınlık ve süregelen yakın ilişkiler çerçevesinde 1970'lerden günümüze dek Türk müteahhitler tarafından Libya'da 565'den fazla proje gerçekleştirilmiştir. Bu projelerin bedeli 29 milyar doları aşmıştır'' dedi.

YAKIN TAKİP SÜRÜYOR

Türk firmalarının bölgede küçülme yoluna girdiğini hatırlatan Yenigün, açıklamasını şöyle sürdürdü: ''Tüm firmalarımız Libya pazarını yakından takip etmekte, ancak ülkede son döneme kadar faal olan kısıtlı sayıdaki Türk müteahhitlik firması da operasyonlarını küçültmek yoluna gitmiş bulunmaktadır.''

BUGÜNLERE NASIL GELİNDİ?

Kaddafi rejiminin 2011'de devrilmesinin ardından Libya'da tesis edilen geçiş hükümetine karşı geçen yılın başında başlayan darbe girişimleri, ülkeyi iç savaşa sürüklemişti. 

Ülkedeki iç savaş, Trablus'taki Milli Genel Kongre'nin (MGK) desteklediği 'Libya Şafağı' Koalisyonu ile Mısır'daki Sisi yönetiminin desteklediği Tobruk'daki Temsilciler Meclisi'nin ise arka çıktığı emekli General Halife Hafter'e bağlı 'Onur Operasyonu' Koalisyonu arasında, merkezi şehirler ve petrol bölgelerine hakimiyet konusunda yaşanıyor. Trablus hükümetinin kontrol ettiği başkent Trablus, Misrata, Bingazi ve Beni Velid kentlerinde ticari faaliyetlerde herhangi bir yasaklama ve engelleme ile karşılaşılmazken çatışmalar sebebiyle Libya'daki Türk vatandaşları tahliye edilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.