1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Neler oluyor bize? Türkiye kocaman bir cenaze evi gibi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Neler oluyor bize? Türkiye kocaman bir cenaze evi gibi

A+A-

Bu sütunlarda… Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Gürsel Dönmez’in seçim sonrası başlayan teröre farklı pencere açan değerlendirmesini 23 Ağustos 2015 Pazar günü paylaştık:

PKK’nın beyin takımını Kandil’de aramak doğru değil. Avrupa’nın belli başlı şehirlerindeler. Kandil her yerde. Onun için Selahattin Demirtaş’a ‘Kandil’e git’ dediler, kalkıp Brüksel’e gitti. Çünkü doğru adres orası.”

Şu cümle çarpıcıydı:

Kandil yedi düvelin bugünkü yeni şekli. Çünkü, Ermeni meselesini kaşıyan ülkeler şimdi Kandil’in arkasında. Çanakkale’yi geçemeyenler şu anda Kandil’de. Ermeni meselesinde geldiler, Balkanlar’da geldiler, Çanakkale’de geldiler. Şimdi Kandil’de geliyorlar.”

Dün de…

AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su’nun yaptığı farklı yoruma yer verdik:

100 yıl önce Ermenilerin kurduğu, ama yarım kalan hayalleri şimdi bir başka kimlikle tamamlamak istiyorlar. Bu yaşananların özeti budur. O hayali 100 yıl sonra tamamlamak isteyenler harekete geçtiler.”

Tablo ortada…

7 Haziran seçimi sonrası başlayan ve giderek artan terör saldırılarıyla şehit cenazeleri artık Türkiye’nin tamamına yayıldı.

Bir anlamda…

Türkiye kocaman bir cenaze evi haline geldi.

Terör örgütü artık şehirlerde kurtarılmış bölgeler ilan ediyor. Hendekler kazıyor, siperler hazırlıyor, bombalı-mayınlı tuzaklar kuruyor. Suikastlar yapıyor.

Hadi roketatarı kuzey Irak ya da Suriye’de yönetim boşluğuna düşen bölgelerden ele geçiriyor, peki tonlarca patlayıcı nereden ve nasıl geliyor, nerede, kimler tarafından ve nasıl hazırlanıyor da yollara döşeniyor?

Pazar akşamı Dağlıca’da askerlerimize kurulan tuzakta 16 canımızı şehit verdik. Dün de Iğdır’da bombalı-mayınlı tuzakla 13 polisimiz şehit oldu.

Dikkat çeken şu:

Tüm dikkatler Güneydoğu’ya çevrilmişken, dünkü saldırı Kuzeydoğu’da geldi. PKK ne kadar deneyim kazanıp güçlenmiş olursa olsun, böyle organizasyonlar yapabilir mi?

Öyleyse kim?

Seçimden sonra kim bastı düğmeye? Bombaları kim sağlıyor, kim taşıyor, kim toprağı kazıp yollara döşüyor?

Yapanları bilmiyoruz, ama yitirdiklerimiz bizim canlar ve milletçe içimiz yanıyor, canımız acıyor.

Ağıtlar yakıyor, gösteriler yapıyoruz. Sosyal medya bedduadan geçilmiyor. Ama terör artıyor, şehit cenazeleri çoğalıyor.

Kimin hatası, kimin zaafı, kimin kusuru noktasını çoktan geçtik. Bu ülke ne badireler atlattı, bunu da atlatır. Fakat bu kez ciddi bir sorunumuz da var:

Galiba…

Eskisi gibi bütün bir millet özelliğimizi kaybettik. Şehit cenazelerinde, protesto gösterilerinde herkes siyasi karşı tarafı aradan çıkarma derdinde.

Sahi?..

Ne oldu bize, neler oluyor Türkiye’de?

 

Kadınları da alın cepheye”

 

Şehit askerlerimiz ve polislerimizin sayısı her geçen gün artarken sosyal medya da tepkinin en fazla gösterildiği yer olarak öne çıktı.

Tepkisini sosyal medyadan gösteren siyasiler arasında dün DP İl Başkan Yardımcısı Sibel Kurdoğlu’nun paylaşımı dikkatimizi çekti:

Kansa kan, cansa can… Ortada bir savaş varsa bizi de alın cepheye…”

 

Bursalı Keşanlıların İpsala yürüyüşü

 

 

Terör Türkiye’nin canını yakıyor, şehit cenazeleri hepimizi ağlatıyor. Toplum da teröre tepki göstermek için değişik eylemler yapıyor.

Bunlardan biri Trakya’da, Edirne’nin İpsala ilçesinde gerçekleşti.

İpsala’daki teröre lanet yürüyüşüne Bursa’dan giden 100 kadar Bursalı Keşanlı da ellerinde bayraklarla yürüyerek katıldı.

Bursa Keşanlılar Derneği Onursal Başkanı Selahattin Vardar, organizasyonda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yardımını gördüklerini söyledi.

 

Mehmetçik Vakfı 7 temsilcilikten birini Bursa’da açtı

 

Mehmetçik Vakfı’nı herkes biliyor, tanıyor… Türk Silahlı Kuvvetleri’nde şehit ve gaziler dışında kalan, ancak görevdeyken sakat kalanlara ya da vefat eden askerlerin ailelerine yardım yapıyor. Askerlerin çocuklarına burs veriyor.

Yapı olarak…

Şube yerine temsilcilik sistemini tercih eden Mehmetçik Vakfı’nda Bursa bugüne kadar Kocaeli Temsilciliği içindeydi. Son düzenlemeyle 7 ilde temsilcilik oluşturuldu. Yeni temsilcilikler arasında Bursa da var.

Dahası…

Mehmetçik Vakfı Bursa Temsilcisi olarak Emekli Albay İbrahim Güven atandı. Yıllarca Işıklar Askeri Lisesi ve Askerlik Şubesi’nde görev yapan Emekli Albay Güven de zaten tanıdığı Bursa’da vakfı canlandırmak için harekete geçti.

Bir yandan da…

Mehmetçik Vakfı’nın kuruluş amacı olan görevdeyken sakat kalmış askerlerle vefat edenlerin ailelerine yardımları organize ediyor.

Bu yardımlar için de Vakfın iki kaynağı var.

Birincisi doğrudan nakdi bağışlar olarak yardım yapılabiliyor. Zekat ve fitre de kabul ediliyor.

İkincisi…

Bağışlanan gayrimenkullerin kira gelirleri yanında Kurban Bayramı’nda yapılan kurbanlık bağışları var. Geçen yıl Bursa’da kurban bağışları için kesim yeri hazırlanmış, fakat bazı sorunlar yaşandığı için bu yıl Bursa’da kesim yapılmayacak.

Onun yerine, dileyenler kurbanlıklarını Mehmetçik Vakfı’na bağışlayabilecekler ve adlarına kurban kesilecek.

Bir de…

Yardım yapmak isteyenler tüm GSM operatörleri için geçerli olan cep telefonlarından 2582’ye boş mesaj attıklarında 10 lira bağış yapmış olacaklar.

 

AK Parti’de Bursa adayları için kararı Soylu verecek

 

Bir yandan 12 Eylül’deki kurultaya hazırlanan AK Parti, bir yandan da aday listeleri için çalışmalara başladı. Bu amaçla Genel Merkez’de oluşturulan 4 komisyon, il ve ilçe başkanlarıyla belediye başkanlarının görüşlerini alıyor.

Bu kapsamda…

Bursa il ve ilçe başkanlarıyla belediye başkanlarının pazar günü Genel Merkez’e davet edildikleri bilgisini pazartesi günü bu sütunlarda aktardık.

Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu başkanlığında Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül ve Mehmet Muş’tan oluşan komisyonun hazırlayacağı raporuna göre Üst Komisyon listeyi belirleyecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.