Nilüfer’de toplu sözleşme sevinci

Nilüfer Belediyesi’nde bin 710 çalışanın yevmiyesi ve yol-yemek giderine günlük 8 lira ile 31,16 lira arasında iyileştirme yapıldı. En düşük maaşın 3 bin 53 liraya çıktığı Nilüfer’de işçiler, imzalanan toplu iş sözleşmesini davul zurna eşliğinde oynayarak kutladı.

Nilüfer’de toplu sözleşme sevinci
HABERİ PAYLAŞ

DERYA DEMİR PINAR

NİLBEL A.Ş. çalışanı bin 710 kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile Nilüfer Belediyesi arasında imzalandı. Nilüfer Halk Evi’nde dün düzenlenen törenle imzalanan sözleşme sonucunda, çalışanların yevmiyesine ve yol-yemek giderine 8 lira ile 31,36 lira arasında iyileştirme yapıldı.

Buna göre, en düşük maaş 3 bin 53 lira olarak belirlendi. Düşük ücret grubunda olan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ndeki 289 çalışana günlük 12 lira yevmiye ve günlük 19,36 lira yol-yemek artışıyla birlikte toplam yüzde 30,75 zam uygulanmış oldu.

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde de 390 işçiye yapılan günlük 12 lira yevmiye ve günlük 10,70 lira yol-yemek iyileştirmesi de maaşlara yüzde 22,25 artış olarak yansıdı.

Böylece, sözleşme kapsamındaki diğer bin 31 personelle birlikte toplam bin 710 NİLBEL AŞ. çalışanının ücretlerinde günlük 8 lira ile 31,36 lira arasında iyileştirmeye gidildi. Maaşlarda yapılan bu artışlar, 1 Temmuz 20207’den itibaren geçerli olacak.

ERDEM: NİLÜFER’E SAHİP ÇIKIN…

İmza töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, şunları söyledi:

‘‘Ülkemizin bulunduğu ekonomik kriz koşullarında, olabildiğince kurum içindeki dengeleri koruyarak, çalışanlarımızın yaşama koşullarını iyileştirmeye çabalıyoruz. Sözleşme görüşmeleri sürecinde, iş barışı ve ücret dengesinin sağlanabilmesi adına, düşük ücretli çalışanlarımızın yol, yemek ücretleri ve yevmiyelerinin iyileştirilmesi bizim önceliğimiz oldu. Bu doğrultuda bütçemiz ve olanaklarımız el verdiği ölçüde en yüksek limite kadar zam ve iyileştirme yapmaya gayret ettik. Bu zamlarımız çok yeterli değil ama krizin verdiği olumsuz şartlar da var. Ama biz hiç bir arkadaşımızla yolumuzu ayırmak istemiyoruz. Çalışanlarımızdan tek istediği Nilüfer Belediyesi’ne sahip çıkmaları.”

DAVUL ZURNAYLA KUTLAMA…

DİSK Genel- İş Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak ise, şu ifadeleri kullandı:

‘‘Bin 710 çalışanımızı ilgilendiren sözleşmeye Nilüfer Belediyesi’nin gösterdiği ilgi emek ve emekçiye verdiği değerin göstergesidir. İş sözleşmesinin tüm emekçilere hayırlı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile DİSK Genel-İş Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak tarafından sözleşme imzalandı. Aldığı zam ve iyileştirmelerden memnun olduğunu ifade eden işçiler ise törenin ardından davul zurna eşliğinde oynayarak zamlarını kutladı. Turgay Erdem de işçilere oynayarak eşlik etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X