1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Nitelikli sağlık hizmetleri dönemi: Kopan uzuv ameliyatları başladı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Nitelikli sağlık hizmetleri dönemi: Kopan uzuv ameliyatları başladı!

A+A-

Ne zaman sohbet etsek, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan devam eden hastane yatırımlarını anımsatıp hedefini açık açık söyler:

“Bursa’yı sağlık üssü haline getiriyoruz.”

Gerçekten de…

Son döneme baktığımızda Bursa’da sağlık tesisi yatırımlarının çok arttığını görüyoruz. Hem hastanesi olmayan ilçe kalmadı, hem de yılların hastaneleri binasından tefrişine yenileniyor.

Bunların bazıları tamamlandı, bazılarının inşaatları hızla devam ediyor.

Nitekim…

1.-yazi-icin-il-saglik-muduru-dr.-ozcan-akan-001.jpgKamu hastanelerinde, ya da diğer bir deyişle Devlet Hastaneleri’nde artık özel hastanelerle yarış anlayışı var. Hastane binaları, sağlık kadroları, teknolojilerle modern hale gelirken, sağlık hizmeti hedefi de büyüdü.

Arşivimizi açıp baktık:

1 Nisan 2018 günü bu sütunlarda, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’ın yeni planlama anlayışı ve hedefini “Nitelikli sağlık modeli: Doğuda İhtisas, batıda Şehir Hastanesi” başlığıyla yayınlamışız.

Yazıda…

“Kentin doğusu için Şevket Yılmaz olarak bilinen Yüksek İhtisas Hastanesi belirlendi. Batıda da Şehir Hastanesi nitelikli hizmet merkezi olacak” diyen Dr. Akan şunu açıklamış:

“… uzmanlık alanı kopmuş vücut parçaları olan replantasyon gibi nitelikli sağlık hizmetlerini bu iki hastanede yoğunlaştırıyoruz.”

İşte…

Çok özel operasyonlar olan replantasyon ameliyatları nitelikli sağlık hizmeti kapsamında Bursa’da başladı.

O yazının üzerinden 4 ay geçti.

Çok uzun bir süre değil, ama atılan adım büyük olunca gelinen noktayı İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan anlatırken, “Bursa’nın sağlık üs bölgesi konumunda olması nedeniyle bazı nitelikli hizmetlerin verilmesi gerekiyor” dedi ve şunu açıkladı:

“Sağlık Bakanlığımızın da özellikli planlama gerektiren sağlık hizmetleri alanında acil el yaralanmaları ve replantasyon merkezi olarak belirlediği Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanemizde kopan uzvun yerine implantasyonu ameliyatları yapılmaya başlandı.”

Şuna işaret etti:

“Bu ameliyatların başlamasıyla, herhangi bir uzuv kopması durumunda hastalarımızın başka illere sevk edilmesine gerek kalmayacak.”

 

Yanık ve inme merkezleri yılsonuna yetişecek

 

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nilüfer Ek Binası da özel bir misyon üstleniyor.

İlk etapta…

Bu hastanede vasküler ve nonvasküler girişimsel radyolojiye başlanırken yıl sonuna kadarki hedefi İl Sağlık müdürü Dr. Özcan Akan açıkladı:

“Uluslararası seviyede çocuk ve erişkin yanık merkezi, girişimsel radyoloji merkezi, çocuk kardiyovasküler cerrahisi, inme merkezi gibi nitelikli sağlık hizmetlerini yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz.”

 

Çocuk kalp ameliyatlarına da Bursa hazır

 

3.-yazi-icin-kardiyovaskuler-cerrahi-hastanesi.pngİl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan nitelikli sağlık hizmetinde çok önemli bir gelişmeyi daha açıkladı:

“Bursa’nın kalp merkezinde çocuk kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi hizmetleri için tüm hazırlıklar tamamlandı.”

Şunu da ekledi:

“Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle çocuk kalp ameliyatları, çocuk anjiyografisi hizmetlerini kısa süre içinde vermeye başlayacağız.”

Hedef şu:

“Bunlar tamamlanınca Bursa organ bağışı yanında kanser terapisi, kardiyovasküler cerrahi ve rehabilitasyonda da marka il olacak.”

 

Değişim rüzgarı bitti, şimdi CHP’de imza verenler tartışılıyor

 

4.-yazi-icin-chp-il-baskani-hnuseyin-akkus-ve-nilufer-belediye-baskani-mustafa-bozbey.jpgPazar gecesi… CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı olan Muharrem İnce’yi Halk TV’deki programda izlerken gerginliği fark ediliyordu. Sonrasında konuştuğumuz dostlara “İmza toplama başarıya ulaşsa, rahat olurdu” yorumu yaptık.

Nitekim…

Pazartesi günü imza verme süresi sona erdikten sonra toplanan imzalar CHP Genel Merkezi’ne teslim edilmedi, perşembe verileceği duyuruldu.

Buna karşın

Kulislerde bundan sonrasına ilişkin konuşmalar yapılıyor.

Nitekim…

Ankara’dan gelen haberlerde, “toplanan imza sayısı 495 oldu” denirken, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’a, imza veren delegeleri sorduk.

İçtenlikle şunu söyledi:

“İmza verenler de bizim arkadaşlarımız. Demokratik haklarını kullandılar, onları yok sayamayız. Kim ne beklerse beklesin, işlem yapmayacağız.”

Ardından…

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de imza verdiğini anımsatınca şu cevabı verdi:

“Mustafa Bozbey her zaman ve her koşulda bizim markamız. İmza vermiş olması ona bakışımızı değiştirmez.”

 

Milletvekili Danışmanı olan Cengiz Erdem’i pastayla uğurladılar

 

5.-yazi-icin-cengiz-erdem-pastali-ugurlama.jpgSosyal medyada karşımıza çıkan fotoğraflar çok hoşumuza gitti. Hatta, ilk kez böyle bir uğurlama gördük diyebiliriz.

AK Parti İl Gençlik Kolları’ndan yetişen Büyükşehir Belediyesi’nde Recep Altepe döneminde Özel Kalem Müdürlüğü yapan, İçişleri Bakanı olduğu dönem Efkan Ala’nın Bursa’daki kadrosu olarak çalışan, BUSKİ’de İnsan Kaynakları Şefi ve  Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü görevleri üstlenen Cengiz Erdem son olarak Büyükşehir Belediyesi’ne Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak dönmüştü.

Gençlik Kolları’nda birlikte siyaset yaptığı, hiç ayrılmadıkları Ahmet Kılıç 24 Haziran’da AK Parti Bursa Milletvekili seçilince danışman olarak Erdem’i seçti.

O fotoğraflar da…

Büyükşehir ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan, Basın Koordinatörü Ahmet Akhan, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Fehim Ferik ve tüm ekibin katıldığı pastalı uğurlamayı gösteriyor. Başkan Alinur Aktaş da bir tablo armağan etmiş.

Sevilmek güzel şey.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.