O baraj kuraklığa teslim! Tarla gibi oldu

İstanbul’un barajlarında doluluk oranı her geçen gün azalıyor. Alibeyköy Barajında daha önceden suyla dolu olan pek çok alan tamamen kurudu. Şimdi, balıkların yürüdüğü alanda ziyaretçiler yürüyor.

O baraj kuraklığa teslim! Tarla gibi oldu

İSKİ verilerine göre İstanbul`un barajlarındaki doluluk oranı yüzde 46.41 olarak ölçüldü. Geçtiğimiz Nisan ayı içinde barajlardaki doluluk oranı yüzde 80`in üzerine kadar yükselmişti.

Ancak daha sonra yağışların azlığı nedeniyle düşüş başlamıştı. Yapılan ölçümlere göre İstanbul barajlarında son bir hafta içinde su kaybı yaklaşık 10 milyon metre küp olarak ölçüldü.

Kuraklıktan en çok etkilenen Alibeyköy barajı

İstanbul`da yaşanan kuraklıktan en fazla etkilenen barajlardan biri de Alibeyköy barajı oldu. Geçtiğimiz Nisan ayı sonunda doluluk oranı yüzde 65.42 olarak ölçülen barajda bugün doluluk oranı yüzde 16.31`e kadar geriledi.

Toplam kapasitesi 34.14 milyon metreküp olan barajda bugün sadece 5.57 milyon metreküp su kaldı. Barajdaki su azlığı nedeniyle daha önceden suyla dolu olan pek çok alan ise tamamen kurudu.

Daha önceden balıkların yüzdüğü alanlarda artık ziyaretçiler yürüyüş yapabiliyor.

Ömerli en dolu baraj

İstanbul`un doluluk oranı en düşük barajı yüzde 3.38`li Papuçdere barajı oldu. Bu barajın yakanında bulunan Kazandere Barajında da doluluk oranı yüzde 11 olarak kayıtlara geçti.

Alibeyköy barajıda yüzde 16.31 doluluk oranıyla en fazla boş olan üçüncü baraj. İstanbul`un en dolu barajı ise doluluk oranı yüzde 73.31 olarak ölçülen Ömerli Barajı oldu.

DHA

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X