1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Ocaklarda önlem alınmalı
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Ocaklarda önlem alınmalı

A+A-
Osmangazi İlçemizde özellikle Dağakça ve Demirtaş bölgesinde faaliyet gösteren taş ve mermer ocaklarındaki idari ve fiziki sıkıntılar devam etmektedir. 
Dinamit kullanılarak elde edilen taş ve mıcırların üretiminde, dinamit patlatma, ağır tonajlı malzemenin yükleme ve taşınması sırasında eksikliklerin bulunup bulunmadığı hususunda Osmangazi Belediye Başkanlığı acilen denetim ve tedbirlerini sıklaştırmalıdır. 
Konuyla ilgili olarak Milliyetçi Hareket Partisi Osmangazi Grubu adına geçen dönem vermiş olduğumuz önergenin önemi ve hassasiyeti gündemdeki yerini korumaya devam etmekte olup, gecikmeden önlemler alınmalıdır.
Taş, Mermer ve Kum Ocakları ile ilgili olarak 2010 yılından itibaren her yıl vermiş olduğumuz ve en son 05 Kasım 2014 tarihli Osmangazi Belediye Meclis toplantısında tekrar gündeme getidiğimiz  önergelerimizin içeriği şöyle: 
Gayri Sıhhi Müesseseler İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatına tabi kaç adet kalker ocağı ve kırma eleme tesisi, mermer ocağı ve kum ocağı faaliyet göstermektedir. Mevcut firmalardan ruhsatsız veya geçici ruhsatla faaliyetine devam eden işletme var mıdır? Ruhsat bekleyen taş, mermer ve kum ocağı işletme talebi mevcut mudur? 
Mecliste görüşülmesi sonucunda; söz konusu önerge ile ilgili gerekli işlemin yapılması için evrakın başkanlık makamına havalesinin uygun olduğuna, Belediye Meclisinin olağan toplantısında mevcudun oy birliği ile karar verildi. Sorularımızın yazılı olarak cevaplandırılmasını bekliyoruz.
Cemil AYDIN 
Osmangazi Belediye Meclis Üyesi
 
Hayvana işkence bitmeli
 
Köşenizde geçen pazar günü yayınlanan ve bir yavru köpeğe yapılan işkenceyi yorumlayan yazınızı ilgi ve üzüntü içinde okudum.  Gönüllü sokak hayvanları bakıcısıyım ve resmi makamlardan verilen mühürlü, imzalı görevli belgem var,  Konuyla yakından ilgilendiğim için maalesef bu tür vakalara pek sık rastlıyoruz. Sokaklarımızda sahipsiz hayvanlara yapılan kötü muameleyi şiddetle kınıyorum. Bir yavru köpeğin kulaklarını keserek yok eden kişilerin topluma başka zararlar vereceğinden endişe ediyorum. Kanunlarımızda hayvanların bir mal gibi değil de bir can gibi tanımlanması şart oldu. Bu işi yapanlar yakalansa dahi mala zarar vermekten para cezasıyla kurtuluyorlar. Hayvanlara işkencenin önlenmesi açısından ilgili yasa yeniden ele alınmalıdır. 
Başeren KEMAL
 
Büyükşehir` den `B-43` cevabı
 
 
31/10/2014 tarihli Olay Gazetesi’nde “B-43 sürekli gecikiyor“ başlıklı yazınız ilgili birimler tarafından incelenmiştir.
Toplu taşıma araçları trafiğin bir parçası olup, güzergahına uygun seyretmesi ve duraklarda asılı geçiş saatlerine uyması ancak normal şartlarda geçerlidir. Yoldaki bakım çalışmalar, trafik veya yolcu yoğunluğu ile aşırı ve hatalı parklanma vb. olumsuzluklar araçların durak geçiş saatlerine ve güzergahlarına uygun çalışmalarını zaman zaman engelleyebilmektedir.  
Bütünleşik bilet sisteminde hizmet veren toplu taşıma araçları düzenli olarak araç takip sisteminden kontrol edilmekte ve nedensiz olarak güzergah dışına çıkan araç tespit edildiği takdirde sürücülerine gerekli uyarılar yapılmaktadır. 
Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dileriz.
Büyükşehir Belediyesi 
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü  
 
ŞİKAYET KUTUSU
 
İvazpaşa ve Kuştepe` ye çıkış yolunun neden yapılmadığını anlamış değiliz. Arabalarımızla evimize zorunlu olmadıkça çıkıp inmiyoruz. Bu yüzyılda olacak iş değil. Çukurlardan yol gözükmüyor.  Biran önce bu çileden kurtulmayı bekliyoruz, yolların yapılmasını istiyoruz
Nail KURT
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.