1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Öfkeliyiz... Terör ve destekçisi çok amaçlı katliama yöneldi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Öfkeliyiz... Terör ve destekçisi çok amaçlı katliama yöneldi!

A+A-

Cumartesi gecesi... Beşiktaş-Bursaspor maçı arzu ettiğimiz bir sonuçla olmasa bile bitmiş, 7 yıl aradan sonra İstanbul'da Beşiktaş maçı izleyen Bursaspor taraftarı herhangi bir sorun yaşamadan stadyumdan ayrıldığı için rahatlamıştık.

Ne var ki...

Dehşete düşüren haber, Bursaspor taraftarının ayrılmasından dakikalar sonra geldi. Lig TV'de maç sonrası değerlendirmeleri yapılırken Şansal Büyüka ilk haberi verdi ve patlayan bombalar, yanan araçlar olduğunu duyurdu.

Hem de...

Bursaspor taraftarının çıktığı kapının hemen önünde bomba yüklü araç patlatılmıştı. Hemen ardından Maçka Parkı'ndan da canlı bombanın kendini patlattığı haberi geldi.

Hain patlamada polislerimiz ve yoldan geçen vatandaşlarımız can verdiler. Bir futbol maçı bitiminde yaşanan terör katliamı hem yüreğimizi bir kez daha dağladı, hem öfkelendirdi.

Yüreğimizi yakanlar arasında Bursalı Polis Memuru Hüseyin Akyüz de var.

Çünkü...

Bursaspor taraftar topluluğu Teksas'ın da cumartesi gecesi sosyal medyadan paylaştığı gibi, Bursaspor taraftarlarının ayrılmasından 5 dakika sonra hain bomba patlamıştı.

Teksas'ın paylaştığı 2 fotoğraftan ilkinde yeşil polarlarıyla kapıdan çıkan Bursaspor taraftarı vardı. 5 dakika sonrasını gösteren ikinci fotoğraftaysa yerdeki cesetler ve savaş alanı görüntüsü yer alıyordu.

Mesaj da etkileyiciydi:

"5 dakikayla kurtulduk, sevinmeye utanıyoruz."

Dileyen komplo teorisi diyebilir, ama o an aklımıza şu geldi:

Bu bombanın patlatılması için seçilen yer kesinlikle tesadüf olamaz.

Birincisi...

Bursaspor taraftarının çıktığı kapı hedef alınarak çok büyük bir katliam planlandığı izlenimi edindik.

İkincisi...

Aralarında futbol husumeti olduğunu herkesin bildiği Bursaspor ve Beşiktaş taraftarlarını karşı karşıya getirerek çok büyük bir kargaşa yaşanması için provokasyon planlanmış olabileceğini düşündük.

Doğrusu istenirse...

Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı terör eylemlerinin hiçbiri sıradan değildi, ama İstanbul'daki saldırı çok amaçlı planlamasıyla gerçek amaçları da ortaya koyuyor.

Onun için...

Toplum olarak çok öfkeliyiz.

Üstelik...

Ordumuzun Suriye'deki harekatta ulaştığı mevzilere bakarak terörü ve destekçisini bu kez çok daha net gördük.

Yine çok can kaybettik, yine şehit cenazeleriyle ağladık, ama bu işi toplum olarak elbirliğiyle çözmemiz gerektiğini de anladık.

Biz bu terörün üstesinden geliriz. Öfkeli ve üzgünüz, ama umutsuz da değiliz.

 

Bu kadar tesadüf biraz fazla

 

Şu belli... Bombanın patladığı yer kesinlikle tesadüf değil. Bununla birlikte, kafamızda çok soru var:

Saldırının Dünya İnsan Hakları Günü'nde olması, AK Parti ile MHP'nin yeni sistem için anlaştıklarını açıkladıkları ve teklifin AK Parti'nin 316 milletvekilinin imzasıyla verildiği günü akşamında olması tesadüf mü?

Yanı sıra...

Bombanın patlamasından birkaç dakika sonra, yerli haber kanalları henüz yayına geçmemişken uluslararası haber kanallarının yayına başlamaları, biz "20 yaralı" haberleriyle oyalanırken "en az 13 ölü" haberleri vermeleri de tesadüf olabilir mi?

 

Meclis'in kararı, Avrupa'nın tavrı

 

İstanbul'da cumartesi akşamı patlayan kalleş bomba sonrası TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında tüm partiler olarak AK Parti, CHP, MHP, HDP kınama mesajları yayınladılar.

Toplumun bütünleştiği konularda siyasetin de birlik sağlaması, terörle mücadele için gerçekten çok önemli.

Yanı sıra...

Başta Amerika olmak üzere Avrupalı ülkelerin ve kurumların temsilcilerinden de "Türkiye'nin yanındayız" mesajları geldi. Yaşadığımız bunca olayda yanımızda olmayanların İstanbul saldırısına tepki vermeleri önemli, ama yetmez.

Çünkü...

Yanımızda olduklarını göstermeleri de gerekiyor.

 

Başkanlık sistemi ve Berat Albayrak'ın performansı

 

Gerçi... Adı Cumhurbaşkanlığı Sistemi olarak anayasa değişikliği teklifinde yer alıyor, ama fiilen uygulanmakta olan Başkanlık sistemi için artık her şey hazır.

İşte...

Böyle bir süreçte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın son günlerdeki siyasi performansı dikkat çekiyor.

Geçen yıl...

AK Parti kurultaya giderken Genel Başkan adayları arasında adı geçen Albayrak, bugüne kadarki Enerji Bakanları'nın çok ilerisinde performans gösteriyor.

Bir bakıyorsunuz enerji konferanslarında konuşuyor, bir bakıyorsunuz siyasi programlarda söz alıyor, bir bakıyorsunuz inovasyon konferansı veriyor.

Hatta...

AK Parti Siyaset Akademisi'nde ders vermek için geçen hafta Bursa'ya bile geldi.

Bütün bunların yeni dönem için bir anlamı olabilir mi bilemiyoruz, ama Berat Albayrak'ın giderek artan temposu ve siyasi performansı dikkat çekmeyecek gibi değil.

 

Bursa'nın ilk kadın milletvekili Şekibe İnsel unutulmadı

 

1935 seçiminde 17 kadın milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi. Aralarından yalnızca Satı Kadın'ın ismi yaşatılırken, diğerleri gündeme gelmedi.

Fakat...

Hayme Ana Bacıbey Ödülleri'ni geçen yıl Satı Kadın anısına düzenleyen Kent Kültürü Derneği, diğer kadın milletvekillerini unutmadı.

Nitekim...

Bacıbey Ödülleri'nin ikincisini İnegöl Belediyesi ile birlikte Bursa'nın ilk kadın milletvekili olan Şekibe İnsel adına düzenledi. Anma töreni ve hazırlıklar için İnegöl Belediyesi ile çalışmalara başlandı.

Üstelik...

İnegöllü ve tarım kökenli olan Şekibe İnsel'in anılmasına önem veren İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş 13 bin metrekare alan üstüne bir de Şekibe İnsel Tabiat Çiftliği kuruyor.

Anma töreniyse...

1935 seçiminin yıldönümü olan 8 Şubat 2017 günü İnegöl'de yapılırken Hayme Ana Bacıbey Ödülleri de sahiplerini bulacak.

Bu arada...

Türkiye'nin ve Bursa'nın bağımsız ilk kadın belediye başkanı olarak 9 Aralık 1973'te seçilen Şükran Yemişçioğlu da mezarı başında anıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.