‘Öğrenciler uzaktan eğitime erişemedi’

Eğitim İş Şubesi, Bursa’nın 17 ilçesindeki kamu okullarında görev yapan bin 426 öğretmen ile ‘uzaktan eğitimi’ değerlendirdiği anket çalışması yaptı.

‘Öğrenciler uzaktan eğitime erişemedi’
HABERİ PAYLAŞ

DERYA DEMİR PINAR

Anketle, uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar tespit edildi. Buna göre EBA üzerinden ödev, test, alıştırma, sınav gibi çalışmalara düzenli olarak öğrencilerin yüzde 24’ünün eriştiği görüldü. Yine çalışmayla, evinde internet bağlantısı olmayan öğrenci oranı yüzde 19 olarak tespit edildi. Yapılan canlı yayın derslerine ise düzenli olarak yalnızca öğrencilerin yüzde 21’i katılım gösterebildi. Yani öğrencilerin yüzde 78’i canlı derslerden faydalanamadı. Öğrencilerin derse katılmama nedenlerinin ilk sırasında bilgisayar ya da tabletinin olmaması gelirken bunu internet bağlantısı olmaması, sisteme bağlanma sorunları, canlı ders saatlerinin yetersiz olması gibi nedenler takip etti.

“YENİ DÖNEME HAZIRLIKLI OLUNMALI”

Uygulamaya geçirilen sistemle öğrencilerin uzaktan eğitime erişemediğini ifade eden Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, altyapıdaki aksaklıkların henüz giderilemediğini dile getirdi. İlk, Orta ve lise öğrencilerinin bu dönemde aynı portaldan faydalandığını ifade eden Rona, “Öğrenciler aynı portaldan canlı eğitime erişmeye çalıştı. Bu nedenle öğrencilerin yüzde 78’i canlı derslere katılamadı. Bu ciddi bir sorun oluşturdu. Bununla birlikte öğrencilerin pek çoğunda bilgisayar, tablet gibi donanımlar eksik. Bu durum normalde olan fırsat eşitsizliğinin salgın sürecinde daha da derinleştiğinin göstergesidir. Salgının devam ettiğini göz önünde bulundurursak yeni dönemde uzaktan eğitimin sürmesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir an önce altyapı ve malzeme temini gibi sorunları gidererek yeni döneme hazır olması gerekmektedir” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X