1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ön proje hazır, Bursaray hızlı trenden önce Balat’a gidecek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ön proje hazır, Bursaray hızlı trenden önce Balat’a gidecek!

A+A-
Aslında… Hızlı trenin Bursa İstasyonu olarak Büyükşehir Belediyesi’nin kent planlamasında Terminal ile Yunuseli arası öngörülüyordu.

Fakat…
TCDD, siyasi otoritenin de tercihiyle Mudanya Yolu üstünde Balat’ı uygun buldu ve 12 Aralık 2012’de temelini de attı.
O törenin üstünden neredeyse 2 yıl geçti. Hızlı trenin Bursa-Yenişehir arasındaki birinci etabı inşaatı ilerleyemiyor.  Çünkü, ihalesi yapılan bütçe tünellerde bitti.
Onun  için de, bu sütunlarda sık sık dile getirdiğimiz gibi, uzunca bir süredir hızlı tren hattındaki inşaat çalışmaları durdu.
Dahası…
Yenişehir-Bilecik etabının daha projesi yapılamadı. Güzergahta ortaya çıkan heyelan bölgeleri sürekli yeni arayışları gündeme getiriyor.
Yani…
Hızlı trenin Yenişehir-Bilecik arası güzergahı belli değil.
Buna karşın…
Hızlı tren Balat’a ulaştığında kent içine raylı sistem bağlantısının hazır olmasını isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin startı vermesiyle kolları sıvayan Burulaş teknik ekibi de avan proje adı verilen ön projeçalışmasını tamamladı.
Hat üzerindeki sorunlu noktalar belirlenip geçiş çözümleri de üretildi.
Buna göre…
Bursaray’ı bugünkü Emek İstasyonu’ndan ileriye götürecek çalışmada, hattın tam ortasına rastlayan otoyol ayaklarıçevrelerinden dolaşılarak geçilecek.
Sonrasında...
Bursalılar tarafından Teknik Malzeme Kavşağı olarak bilinen ve Özdilek ile Özhan alışveriş merkezlerinin önünde bulunan Geçit girişindeki kavşak yerin altına inilerek geçecek.
Yani…
Bursaray bu kavşağı Esentepe, Orhaneli Yolu, Acemler, Merinos, Gökdere, Yüksek İhtisas Hastanesi, Otosansit, Kestel kavşaklarında olduğu gibi bat-çık yöntemiyle geçecek.
Son durak için iki nokta üzerinde duruldu.
Birinde son durağın Mudanya Yolu ortasında kalması, diğerinde Balat’a doğru dönüp kalması düşünüldü. FakatBurulaş yönetimi, Balat’a doğru dönüp kalan istasyonu benimsedi.
Bu arada…
Hızlı trenle raylı sistemi buluşturacak hat uzatmasının Burulaş tarafından yapılması da kararlaştırıldı.
Gerçi…
Proje hedefi, hızlı trenle eşzamanlı olarak Balat’a ulaşmak şeklinde kondu, ama hızlı tren inşaatı için en az 4-5 yıllık bir süre tahmin ediliyor. Onun için de, Bursaray bu gidişle Balat’taki son istasyona hızlı trenden çok önce ulaşacak.

 

***

 

AK Parti vefa listelerinde iki eski il başkanını unuttu!

 

AK Parti’de geçen hafta tamamlanan delege seçimleri sonucunda ortaya çıkan ve ilçe kongrelerinde oy kullanacak delege listeleri vefa listeleri kabul edildi.
Çünkü…
AK Parti’ye emeği geçmiş, yönetimlerde bulunmuş, meclis üyelikleri yapmış kim varsa delege yapılarak vefa gösterildiği açıklandı.
Ne var ki…
Delege listeleri oluşturulurken iki eski il başkanının unutulduğu ortaya çıktı.
Unutulanlardan biri, Yıldırım’da Ali Mollasalih oldu.
Numan Kurtulmuş’un liderliğini yaptığı HAS Parti’nin AK Parti ile birleşme kararı aldığı süreçteki son il başkanı olanMollasalih, o günden beri AK Parti’nin her etkinliğine katılıyor. Son İl Divanı toplantısında vardı, parti üst yöneticileri ve bakanlar geldiğinde de davet ediliyor.
Üstelik…
Son dönem Bursa’nın en üretken ve en aktif siyasetçisi biliniyor. Ne var ki, vefa listeleri olarak adlandırılan delege listeleri hazırlanırken adı unutulmuş.
Unutulan bir başkası ise Nilüfer’de Diş hekimi Gürkan Kaya oldu.
Yurt Partisi İl Başkanı olduğu dönemde partiyi tek başına kamuoyuna tanıtan Kaya, aynı zamanda Bursa Felsefe Kulübü ve Bursa Golf Kulübü başkanı.
Görevden alınan Alparslan Yıldız’ın çağrısıyla Nilüfer İlçe’ye üye olarak AK Parti’ye katılan Kaya son birkaç yıldır AK Parti’nin Nilüfer’deki tüm siyasi çalışmalarında yer alıyor.  Nilüfer kamuoyunun benimsediği biri olarak seçim kazanmaya yönelik proje üretiyor.
Ama…
Unutulduğu için delege olamadı ve vefa listelerinde yerini alamadı.

 

***

 

MHP’de kongrelerin yol haritası hazır

 

MHP’de Merkez Yönetim Kurulu kongre takvimini belirlerken, 17 Kasım’dan itibaren ilçe, 1 Ocak’tan itibaren de il kongrelerinin başlaması kararını aldı.
Bu karar…
Teşkilatlarda da kongre yol haritalarının yapılmasını getirdi.
Buna göre…
MHP’nin Bursa’da kasım ayı sonunda başlayacak ilçe kongrelerini ocak ayı sonunda tamamlaması planlandı. Bursa İl kongresi de şubat ayı olarak takvime işlendi.

 

***

 

İkisi de barış sembolü: Mudanya-KKTC kardeş hattı

 

Mudanya, cumhuriyete giden yolun açıldığı anlaşmanın imzalandığı barış kenti olarak tarihe geçti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise barış harekatı ile özgürlüğüne kavuşup kuruldu.
Tarihteki yerleri barış olan Mudanya ve KKTC arasında bir de kardeşlik bağı var.

  


Daha doğrusu…
Mudanya Belediyesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin iki önemli kenti Girne ve Magosa Beyarmudubelediyeleri kardeş belediye köprüsü kurdular.
Bu kapsamda…
Eğitim semineri için KKTC’de bulunan Mudanya Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri Akın Poroy, Metin Uyanık, Hüseyin Esen, Hayati Samast ile MHP’li üyeler Yaşar Ardıç ve İsmail Hakkı Karaaslan toplantılar arasında fırsat oluşturup iki kardeş belediyeyi ziyaret ettiler.
Ziyaretleri…
Mudanya’ya dönüşlerinde Akın Poroy’la konuştuk.
Önce…
“Mudanya ile Girne ve Magosa belediyeleri arasında kardeşlik kararı alındı, ama henüz protokol imzalanmadı”deyip şu bilgiyi verdi:
“CHP’li ve MHP’li 6 meclis üyesi olarak Girne Belediye Başkanı Sayın Nida Güngördü ve Magosa Beyarmudu Belediye Başkanı Sayın İlker Edip’i ziyaret ettik. Kendilerine kardeşlik protokolünü imzalamak üzere davet ve iyi niyet mektuplarını takdim ettik.”
İki başkanın da çok sıcak ilgileriyle karşılaşan meclis üyeleri adına Poroy mutluydu:
“Ziyaretlerde Mudanya Mütarekesi’nin yıldönümü nedeniyle düzenlediğimiz Barış Şenlikleri’ni yakından izlediklerini öğrendik. Yepyeni heyecanlar ve gururla Mudanya’ya döndük.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.