1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Önce Kılıçdaroğlu’nun, sonra Davutoğlu’nun mitingleri var!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Önce Kılıçdaroğlu’nun, sonra Davutoğlu’nun mitingleri var!

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse… Bayram öncesine kadar siyasi partiler seçim mitingi yapıp yapmamayı kendi içlerinde tartışıyorlardı.

Terör saldırılarının arttığı, şehit cenazelerinin toplum psikolojisini etkilediği bir süreçte hem seçim mitingi için kalabalıkları toplamak ve onlara siyaset söylemi anlatmanın sıkıntıları olacaktı, hem de mitinglerdeki kalabalıklar terör nedeniyle güvenlik riski oluşturacaktı.

Sonunda…

Siyasi partilerin genel merkezleri, zamanın da kısalığını göz önüne alarak sınırlı sayıda meydan mitingi yapma düşüncesini benimsediler.

Bu doğrultuda…

AK Parti ve CHP miting programlarını yaptılar bile.

Buna göre…

1 Kasım seçimi için Bursa’daki ilk mitingi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdraroğlu yapacak. 11 Ekim günü Bursa’ya gelecek olan Kılıçdaroğlu saat 17.00’de Gökdere Meydanı’ndaki mitinge çıkacak.

CHP Genel Başkanı mitingden sonra Mudanya Mütarekesi’nin yıldönümü nedeniyle Mudanya Belediyesi tarafından hazırlanan Barış Şenliği kutlamalarına katılmak üzere Mudanya’ya geçecek.

Kılıçdaroğlu gece de Halk TV’de yayınlanacak olan Uğur Dündar’ın sunacağı Halk Arenası canlı yayına Mütareke Meydanı’ndan katılacak.

İki gün sonra…

Yani 13 Ekim Salı günüyse Gökdere Meydanı’na bu kez AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu çıkacak.

Başbakan için 1 Kasım seçimi kampanyasında 30 ilde miting planlaması yapan AK Parti Genel Merkezi, miting programına seçmen kitlesi ve oy arttırma hedefleri kapsamında Bursa’yı da aldı.

İki liderin 2 gün arayla Gökdere’de meydana çıkacak olmaları Bursa seçmeni açısından elbette karşılaştırma fırsatı verecek.

Ancak…

Seçimin iddialı olan diğer iki partisi bugün için miting programlarını kesinleştirmedi.

Bunlardan…

MHP Genel Merkezi 7 Haziran’da miting yapılmayan illere 1 Kasım seçimi için öncelik tanıma kararında. Karara bir de MHP’nin 7 Haziran seçiminde milletvekili çıkaramadığı iller eklendi.

O nedenle…

Bahçeli’nin 1 Kasım için miting programı henüz netleşmedi, ama bir son dakika değişikliği olmazsa Bursa’nın düşünülmediği biliniyor.

Aynı durum…

7 Haziran seçimi için Bursa’daki mitinglerin en büyüğünü yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için de geçerli.

 

CHP açıkladı, diğerleri hafta sonu

 

1 Kasım seçimi için siyasi partiler vaatlerini açıklamaya başladılar. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ekonomik ağırlıklı vaatlerini dün açıkladı.

Hafta sonunda da AK Parti ve MHP seçim beyannamelerindeki vaatlerini açıklayacaklar.

Programa göre…

3 Ekim Cumartesi günü Ankara Arena’da yapılacak gövde gösterisiyle MHP hem vaatlerini açıklayacak, hem de adaylarını tanıtacak.

AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu da seçim beyannamesini 4 Ekim Pazar günü açıklayacak. Davutoğlu’nun ekonomik vaatler ve yeni yatırım projeleri ağırlıklı bir açıklama yapması bekleniyor.

 

Türkiye’nin hafızasını bir araya getiren farklı tören

 

 

Kısa adıyla Türyak olarak biliniyor… Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği çok farklı bir hedef için çok özel organizasyonlar yapıyor.

Dernek…

8 yılda 51 kişiyi En Kıdemli Örnek Vatandaş ilan etti ve ödül verdi. Ödül alanlar arasında devlet ve bilim adamları, akademisyenler, sanatçılar, toplumun tanıdığı isimler var.

Bu yıl ise…

Türyak ödül kriterinde değişikliğe gidip 21 Büyükşehir Belediyesi ve 2 işadamları derneğiyle işbirliği yaparak Türkiye’nin en kıdemli 51 örnek vatandaşını belirledi. Kriterse 65 yaş üstü ve topluma yararlı olmaktı.

Bursa’dan…

Bilgi ve birikimlerini toplumla paylaştıkları projeleri, topluma yararlı olma özellikleri nedeniyle 3 En Kıdemli Örnek Vatandaş seçildi.

Listede…

1994-1999 dönemi Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, o tarihten sonra da bilgi ve deneyimlerini toplumla paylaşmayı sürdüren Erdem Saker ile Bursa’nın Yetimleri Derneği’ni kurarak sessiz sedasız topluma hizmet eden Mehmet Çepni ve eğitim için yaptığı çalışmalarıyla Emekli Öğretmen Hüseyin Sönmez yer aldı.

Dün…

Saker’in katılamadığı Ankara’daki törende Çepni ve Sönmez’in duygusal anlarına tanıklık ettik.

Yanı sıra…

Türkiye’nin her yanından gelen ve topluma hizmetleriyle ödüle hak kazanan insanları tören sırasında izlemek gerçek bir ayrıcalık oldu.

Çünkü…

Bu mükemmel organizasyonda, Türyak Başkan Yardımcısı Emel Danışoğlu’nun da konuşmasında vurguladığı gibi Türkiye’nin hafızası olan değerlerle bir araya geldiğimiz için kendimizi şanslı kabul ettik.

Ankara’da Rixos Grand Ankara Oteli’nde yapılan tören öncesi gece de onları izledik. Kendi aralarındaki sohbetlerin tamamı ülkeye ve topluma daha fazla katkı için neler yapılabileceğiydi.

Türyak organizasyonuyla kocaman ve çok değerli bir aile ortaya çıktı.

65 yaş üstü olmalarına bakıp onlara yaşlı demek çok yanlış. Aksine, topluma hizmet eden, yararlı olmak için çaba harcayan bu insanların bilgilerinden ve deneyimlerinden daha fazla yararlanmak gerekiyor.

Ne mutlu onlara, ne mutlu Türkiye’nin hafızasını bir araya getirenlere.

 

Bakan’dan yaşlı nüfus uyarısı

 

 

65 yaş üstü değerler birikim ve deneyimleriyle Türkiye’nin hafızası, ama işgücü bakımından da nüfus ve yaş dengesi çok önemli.

Bu noktada…

Türyak’ın Türkiye’nin Örnek Kıdemli Vatandaşları Ödül Töreni’ne katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan çarpıcı rakamlar verdi:

Ülkemizde 65 yaş ve üstü 6 milyon 192 bin 962 kişi yaşıyor. 2023 yılında yaşlı nüfusun 8,6 milyona, 2050’de 19,5 milyona yaklaşması bekleniyor.”

Oran da dikkat çekici:

Bugün yaşlı nüfusun tüm nüfusa oranı yüzde 8 iken 2023’te yüzde 10’a, 2050’de yüzde 20,8’e yükselecek.”

 

İnsan ömrü uzadı, gençlik krizi kapıda

 

İnsan ömrünün uzaması, yaşam için elbette güzel. Fakat ortalama yaş erkeklerde 78.7’ye, kadınlarda 75.4’e geldi. Bu da, 65 yaş üstünün yaşlı kategorisine girmesi nedeniyle nüfus dengesi açısından genç nüfus krizi ortaya çıkarıyor.

Ankara’da dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 çocuk isteğinin bu nedenle önem taşıdığı konuşuluyordu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.