1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Önce seçime, sonra koalisyona daldık ama ekonomi sıkıntıda!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Önce seçime, sonra koalisyona daldık ama ekonomi sıkıntıda!

A+A-

Seçime 10 gün kadar vardı... Gazeteye gelirken bir sabah tekstilde konfeksiyon üreten ve Anadolu kentlerine mal gönderen bir dostumuzun yanına uğramıştık.

Sıkıntılıydı...

Önündeki listelere bakıp bazı işaretler koyuyor ve hesaplar yapıyordu. Ne yaptığını şöyle anlatmıştı:

"Herkesin gözü meydanlarda, kulağı liderlerde. Vaatlerin hepsi güzel, polemikler de siyasete heyecan getirdi. Ama gözden kaçan bir şey var, piyasa durdu."

Sonra da ilginç bir şey söylemişti:

"Yurt içi müşterilerde siparişler durdu. Özellikle Güneydoğu illerinden siparişler kapandı."

Nedenini de şöyle açıklamıştı:

"Herkes HDP'nin barajı geçip geçemeyeceğini tartışıyor. Hele anketlerde gösterilen barajın hemen yanı rakamları tedirgin bir bekleyişe yol açıyor."

Siyasetle, daha doğrusu HDP'nin baraj sorunu ile konfeksiyon siparişleri arasında nasıl bir bağ olabileceğini sorunca da şunu söylemişti:

"HDP'nin kritik bir oranla baraj altında kalması halinde sokakta neler olabileceğini kestiremiyorlar. Onun için de, nakitte kalmak istiyorlar."

Bu konuşma seçimden 10 gün kadar önceydi. O dostumuzu dün aradık ve "HDP barajı geçti, piyasa açıldı mı?" diye sorduk.

"Ne gezer" diye söze başlayıp şunu söyledi:

"Seçimden önce Güneydoğu müşterisi tedirgindi. Şimdi de bölge olayları nedeniyle bekleyiş var. Hükümeti hangi partilerin kuracağı bilinmediği için sıkıntı her yere yayıldı. Piyasa tamamen durdu."

Siyaset ve ekonominin birbirini etkilediğini biliyoruz. Bu kez işin içine belirsizlik de girdi. İnsanlar tüm ilgilerini ve dikkatlerini siyasi gelişmelere verdiler, hükümet senaryoları üzerine tartışmaları izliyorlar.

Böyle bir süreçte ilgiden uzak kalan ekonomide sıkıntı büyüdü.

Hele...

Uluslararası piyasaların da etkisiyle dövizde dalgalanma yaşanınca ekonomideki sıkıntı sipariş ve satış olayının çok ötesine geçti.

Çünkü...

Seçim öncesi "Ali Babacan'ın yerine ekonominin dümenine kim geçer?" tahmini yapmaya çalışan ticaret dünyası şimdi ekonomi yönetimini hangi partinin yönlendireceğini anlamaya çalışıyor.

Siparişlerin durunca yalnızca ticaret değil, üretim de etkileniyor. Sanayideki teklemeyse bulaşıcı etkiyle hızla yayılıyor.

O nedenle...

Siyasete, seçime, koalisyona yoğunlaştığımız bir süreçte gözardı kalan ekonomiye dikkat etmek gerekiyor. Belirsizlik büyük tehlike.

 

Ekonomiye fırsat, genç girişimciler buluşmasıyla geliyor!

 

Bir yanda küresel etkiler, diğer yanda seçim sonrasının belirsizlik ortamıyla sıkıntıya giren ekonominin fırsat ayağına geliyor. Çünkü, sonbahardaki küresel genç girişimciler buluşmasına Türkiye evsahipliği yapıyor.

Nitekim...

Ferahi Arpaç'ın davetini kıramayıp gittiğimiz ve TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Gökhan Onur'un evsahipliğinde yapılan bilgilendirme toplantısında, kısa adı TÜGİAD olan Türkiye Genç İşadamları Derneği Genel Başkanı Rahmi Çuhacı'yı dikkatle dinledik.

Dünya genelinde gelişmekte olan ekonomileri temsil eden ve Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Kore, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği'nden oluşan G20 bünyesinde bir de 2010 yılından beri genç girişimciler küresel buluşması organize ediliyor.

Üstelik...

Altıncısı gerçekleştirilecek olan dev organizasyona bu yıl Türkiye evsahipliği yapacak. Yani Türkiye'deki genç girişimcilerle dünyanın büyük firmalarından girişimciler 7-9 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da buluşacaklar.

Yanı sıra...

Zirvenin B20 adını taşıyan ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığını yaptığı zirve de yine Türkiye evsahibi olduğu için 14 Kasım'da Antalya'da gerçekleştirilecek.

Hemen ardından, Antalya'da bu kez de Ali Babacan koordinasyonunda G20 Liderler Zirvesi toplanacak.

Yani...

Dünyanın gelişmekte olan ülkelerinde dev küresel firmaların temsilciler bu yıl peş peşe Türkiye'de toplanıyorlar. Bu da hem sıkıntıdaki Türk ekonomisi için fırsatı ayağımıza getirecek, hem de Türk genç girişimcileri küresel girişimcilerle buluşturacak.

Zirveler Bursalı genç girişimciler de katılabilecekler.

 

Küresel girişimcilere Bursa turu

 

TÜGİAD Genel Başkanı Rahmi Çuhacı, çok önem verdikleri ve evsahipliğini Türkiye'nin yapacağı 7-9 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirilecek G20 Zirvesi'ni anlatmak için geldiği Bursa'da bir özel bilgi verdi.

Buna göre...

Zirveye katılacak ekonomisi gelişmekte olan 20 ülkeden küresel girişimciler için bir de Bursa turu planlandığını açıkladı.

Böylece...

Dünya ekonomisine yön verenler Bursa ekonomisini de yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

 

Bu ekip CHP'de 1 yılda 2 önseçimden çıktı, 2 seçim yaşadı

 

Bursa kamuoyu Erkan Aydın'ı 2 yıl öncesine kadar Dağ-Der Başkanı olarak tanıdı ve sevdi. Aydın, bu görevi üstlenmeden önce de merkez sağ partilerinden DYP'de yönetim kurulu üyesi olarak siyaset yapmıştı.

Derken...

Merkez sağdan gelmesine karşın CHP'den Osmangazi Belediye Başkanı olmak üzere aday adaylığı başvurusu yaptı ve yabancısı olduğu partide önseçime girdi.

Bu önseçimden başarıyla çıkıp CHP Osmangazi Adayı oldu. Gerçi seçimi kazanamadı, ama resmen rüzgar estirdi ve Osmangazi'de CHP oylarını tarihinin en üst seviyesine çıkardı.

Ardından...

Milletvekili adayı olarak bir kez daha önseçim yaşadı ve bu kez dördüncü sıradan CHP aday listesine girdi. 7 Haziran'da da Bursa Milletvekili seçildi.

Bu süreçte...

Yani 1 yıl içinde CHP'de 2 önseçimden çıkıp 2 seçim yaşarken kurduğu ekibin büyük katkısıyla sonuca ulaştı.

O da...

2 önseçim ve 2 seçimde müthiş bir uyumla birlikte çalıştığı ekibiyle seçim sonrası bir araya geldi. Sonuca ulaşmanın mutluluğunun da yüzlere yansıdığı neşeli buluşmaya Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de katıldı.

Dahası...

Bu neşeli buluşma, bir Bozbey klasiği haline gelen özçekimle ölümsüzleşti.

 

Dağ-Der olağanüstü kongreye gidiyor

 

Erkan Aydın döneminde, temsil ettiği kitle nedeniyle Bursa'nın en etkin sivil toplum örgütü olan Dağ-Der'de sürpriz bir gelişme oldu.

Mustafa Bay'ın AK Parti'den milletvekili aday adayı olmasından sonra yönetim içinden başkanlığı Yüksel Yaşar üstlendi. Bay göreve dönme isteğini ortaya koyunca toplanan Dağ-Der yönetimiyse, Yüksel Yaşar başkanlığında 2 Ağustos'ta olağanüstü kongre kararı aldı.

Böylece, nisan ayında yapılması gereken Dağ-Der kongresi 2 Ağustos'a çekildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.