1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. `Önceliğimiz insan vergi artışı yok`
`Önceliğimiz insan vergi artışı yok`

`Önceliğimiz insan vergi artışı yok`

2015 yılı bütçesinin bir seçim bütçesi olmayacağının altını çizen Bakan Şimşek, ``Önceliğimiz insan. Çalışanları, emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz. Vergi artışı öngörmüyoruz`` dedi.

A+A-
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün 2015 yılının merkezi yönetim bütçe kanun tasarısını bağlayarak Meclis'e gönderdi.
 
Para ve maliye politikasında sıkı duruşu devam ettireceklerini belirten Şimşek, bunu gümrük politikaları ile destekleyeceklerini ve yapısal reformlara hız vereceklerini kaydetti.
 
Şimşek, kamu kesimi borçlanma gereğini azaltıp faiz dışı harcamaları kontrol altında tutacaklarını da anlatarak, ''Mali disiplini devam ettireceğiz. Az borçlanacağız. İnşallah bunun sayesinde de küresel çalkantılara rağmen Türkiye'deki faiz, makul bir düzeyde kalmaya devam edecek'' dedi.
 
Açık 21 milyar olur
 
Gelecek yıl, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüklüğünü 1 trilyon 945 milyar lira olarak tahmin ettiklerini dile getiren Şimşek, reel GSYH büyüme oranını yüzde 4, deflatörü yüzde 6, yıl sonu TÜFE'yi yüzde 6,3, ihracatı 173 milyar dolar, ithalatı 258 milyar dolar olarak öngördüklerini kaydetti. 2015 yılı bütçesine ilişkin temel büyüklükler hakkında da bilgi veren Şimşek, bütçe giderlerini 472,9 milyar lira, bütçe gelirlerinin 452 milyar lira, vergi gelirleri 389,5 milyar lira, bütçe açığını da 21 milyar lira olarak belirlediklerini vurguladı.
 
Seçim bütçesi değil
 
2015 yılı bütçesinin bir seçim bütçesi olmayacağının altını çizen Bakan Şimşek, önceliklerinin insan olduğunu söyledi.
 
Bu çerçevede en büyük harcamanın eğitime yapılacağını ifade eden Şimşek, ''2002'de eğitim harcamalarının bütçe gelirlerine oranı yüzde 9,4 iken, bu yıl yüzde 18,5'e ulaştı. 2015 yılında bu rakam biraz daha yüksek olabilir'' diye konuştu.
 
Enflasyona ezdirmeyeceğiz
 
Şimşek, çiftçiye 2015'te doğrudan 10 milyar kaynak ayırdıklarını ama KİT'lerin finansmanı, diğer müdahale alımları, kredi sübvansiyonu gibi kalemleri de dikkate alındığında 13,1 milyar lirayı bu kesime aktaracaklarını ifade etti. Çalışanların ve emeklilerin de gözetildiğine işaret eden Şimşek, bu yıl artışların toplu sözleşme çerçevesinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Şimşek gelecek yıl da toplu sözleşmenin gereği olarak yüzde 3+3 öngördüklerini, ancak enflasyonun öngörülenden yüksek çıkması halinde farkı da vereceklerini söyledi. Şimşek, 2015'te çalışanları, emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerinin altını çizdi.
 
Sosyal güvenliğe 80 milyarlık transfer
 
Sosyal güvenlik sistemini güçlü şekilde desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Şimşek, gelecek yıl sosyal güvenlik kurumlarına 80,6 milyar lira transfer yapılacağını bildirdi.
 
Akademisyene zammın maliyeti 1,1 milyar lira
 
Maliye Bakanı Şimşek, bütçe ile ilgili basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Vergi oranlarında herhangi bir artış öngörmediklerini dile getiren Şimşek, maktu vergileri enflasyon oranında artırmak kadar doğal bir şey olmadığını vurguladı. Şimşek, akademisyenlere yaklaşık olarak 726 lira ile 835 lira arasında zam yapılacağını, bunun maliyetinin yaklaşık 1,1 milyar lira olacağını söyledi. Hakim ve savcıların da mali haklarının yüzde 15 ile yüzde 31 arasında değişen oranlarda olmak üzere net seyyanen bin 146 lira olarak artırılmasının öngörüldüğünü anlatan Şimşek, ''Bunun da maliyeti 220 milyon lira olacak'' dedi.
 
Bütçede yeniden yapılandırma geliri yok
 
-Dış şoklara karşı manevra alanımız var.
 
-Büyüme performansımız oldukça iyi.
 
-lüks mal için daha fazla vergi normal.
 
-Bütçede yeniden yapılandırma geliri yok.
 
-74 bin personelin dağılımına belli değil.
 
-Genel sübvansiyonları doğru bulmuyoruz.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.