1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Orhaneli Maden OSB'yi istiyor
Orhaneli Maden OSB'yi istiyor

Orhaneli Maden OSB'yi istiyor

İrfan Tatlıoğlu, Mermer OSB'nin Orhaneli'ne gerekli olduğunu belirtirken; BTSO Başkanı Burkay, ''Yatırım çevreye duyarlı bir şekilde hayata geçirilirse bütün Türkiye destekler'' dedi.

A+A-

Orhaneli'de kurulması planlanan Maden Organize Sanayi Bölgesi (OSB) konusu, madencilerin de katılımıyla Bursa'da masaya yatırıldı. Toplantıya Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Maden Mermer Üretici ve Sanayici İşadamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu ile madenci işadamları katıldı. İbrahim Burkay burada yaptığı konuşmada, madenlerin yok sayılamayacağını ve görmezden gelinemeyeceğini belirterek, “Neticede Türkiye, petrolü, doğalgazı olan bir ülke değil. Bizim de çok değerli madenlerimiz var'' dedi.

TÜRKİYE ARKANIZDA OLUR

Orhaneli bölgesinin Cenabı Allah'ın bir lütfü olduğunu dile getiren Burkay, ''Bunu vahşice kullanmaya kalkarsak herkesi korkuturuz ve karşımıza alırız. Bilimsel çalışmalarla dünyanın birçok yerinde modern madencilik nasıl yapılıyorsa ki, sizler buna hazırsınız. Olması gerektiği bir şekilde, çevreye duyarlı bir şekilde bu yatırımları hayata geçirdiğimiz takdirde bütün Türkiye arkamızda, yanımızda yer alır. Ben sizlerde bu potansiyeli çok net olarak görüyorum” diye konuştu.

MADENLER OLMAZSA OLMAZIMIZ

Bursa'nın San Francisco havzasıyla eşdeğer bir havza olduğuna işaret eden Burkay, “Türkiye'nin zenginliğinin üretildiği bir şehir. Türkiye'nin toplam ihracat kilogram fiyatı 1.68 dolar, 2023 hedefi 4 dolar. Almanya'nın ihracat kilogram fiyatı 4 dolar, Bursa'nın ihracat kilogram fiyatı 4 dolar. Bursa böyle bir yer. Bursa'nın 4 dolar ihracat kilogram fiyatına karşılık Türkiye'nin ihracat kilogram fiyatı 1.68 dolar ise, demek ki bizim 8 dolara çıkmamız lazım. Bununla ilgili uzay havacılığı, raylı sistemleri, savunma sanayisini Bursa'ya getirdik. Madenler olmazsa olmazımız” diye konuştu.

ORHANELİ HALKI MADEN OSB'Yİ İSTİYOR

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Orhaneli'ye yapılacak maden OSB'nin ilçeyi ekonomik açıdan kalkındıracağını ve işsizliği önleyeceğini savundu. Maden şirketlerinin yetkililerine, “Sizler bu organize sanayi bölgesini yaparken, sadece işletmelerinize para kazandırma amaçlı değil, aynı zamanda dünya literatüründe Türkiye'nin 3 adım ileri gitmesine sebep olacaksınız'' diye seslenen Tatlıoğlu, ''Orhaneli'de yapacağınız bu yatırımda çevresel olarak hiçbir sorun çıkmayacağını garanti ederim. Çünkü bizler diyoruz ki, bu OSB bize gerekli, burası bizim ekmek kapımız, kimse sesini çıkarmasın dediğimiz zaman Orhaneli'nin kendi halkından çıt çıkmaz. Birkaç dışarıdan gelip de bir şeyler söylemeye çalışanlar olur ama onlarında karşısına çıkarız ve ‘hadi bakalım siz kendi çöplüğünüze gidin oturun' deriz” şeklinde konuştu.

TERSİNE GÖÇÜ BAŞLATACAK

Maden Mermer Üretici ve Sanayici İşadamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu da, kurmayı düşündükleri maden OSB'nin Orhaneli'nin ekonomik açıdan kalkınması için ilçeye çok büyük katkı sağlayacağına işaret ederek, “Şuan Orhaneli'de yeteri kadar iş sahası yok. Kuracak olduğumuz maden OSB, Orhaneli'nin istihdamına çok büyük katkı sağlayacaktır. Yeteri kadar işyeri de açılırsa, Bursa'dan Orhaneli'ye tersine göç başlar. Orhaneli için bunlar çok olumlu şeyler” dedi.

ORHANELİ'DE SADECE MERMER REZERVİ 105 MİLYAR DOLAR

Orhaneli'nin maden rezervi açısından Türkiye'de birinci sırada yer alan bir ilçe olduğunun altını çizen Efendioğlu, şunları kaydetti: “Biliyorsunuz MADSİAD olarak, İstanbul Teknik Üniversitesi'yle yaptığımız bir rezerv çalışmasında Dağakça, Erenler, Başköy havzasında 105 milyar dolarlık sadece mermer rezervi tespiti yaptık. Orhaneli'de ayrıca kalsit, krom, kömür gibi çok çeşitli madenler var.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.