1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Orhaneli Termik'te kış sıkıntısı: Kömür yok, üretim az, filtre zor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Orhaneli Termik'te kış sıkıntısı: Kömür yok, üretim az, filtre zor

A+A-

Rahmetli Bülent Ecevit’in CHP Genel Başkanı olduğu dönemde, Başbakan sıfatıyla Orhaneli Termik Santrali temelini yağmurlu bir akşam saati attığı töreni izledik.

O akşam…

Bursa’ya dönerken TÜSİAD’ın yayınladığı bildiriyi otobüste öğrenen Ecevit’in başbakanlığa anlarına da tanıklık ettik.

Sonrasında…

Vilayet muhabiri olarak İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında Orhaneli Termik Santrali ile ilgili tüm gelişmeleri, sorunları yakından takip ettik.

O yıllarda…

Dönemin Bursa Valisi olan Zekai Gümüşdiş en çok Orhaneli Termik Santrali tamamlanmasına önem verirdi. Çünkü, 45 milyon liralık proje bedeliyle Türkiye’deki en büyük iki yatırımdan biriydi.

Son dönem…

Baca gazına filtre takılması mücadelesini defalarca kaleme aldık. Filtre maliyeti santral maliyetinden yüksekti, ama halkın istediği oldu. En çok çaba harcayan da dönemin Bursa Milletvekili olarak Turhan Tayan’dı. Fakat, bu kez de, maliyet nedeniyle filtrenin çalıştırılmadığı iddiaları gündeme geldi.

Söyleyeceğimiz şu:

1978’de temelinin atıldığı günden beri izlediğimiz Orhaneli Termik Santralı ile ilgili her gelişme ve iddia ilgimizi yeniden canlandırıyor.

Nitekim…

Son günlerde filtrenin yine çalışmadığı şeklinde bir gözlem ulaşınca hemen araştırdık. Konuştuğumuz teknik yetkili ise bambaşka bir sıkıntı ortaya koydu:

“Orhaneli’nde kış koşulları ağır geçti. Bu nedenle Gümüşpınar ocağından kömür çıkarılamadı. Yeterli kömür olmadığı için üretim de doğal olarak düşürüldü.”

Bu noktada…

“Santralın halen 3 günlük kömürü var, o nedenle idareli kullanılıyor” bilgisinin ardından şunu öğrendik:

“Üretim düşünce elektronik filtre otomatik olarak devre dışı kalıyor. Bu durumda görevliler elle müdahale edip yeniden çalıştırıyorlar.”

Konuştuğumuz teknik yetkili bu kısa süreli boşluklar sırasında dumanın artması nedeniyle dışarıdan filtrenin çalıştırılmadığı izlenimi doğduğunu söyledi ve şunu ekledi:

“Teknik olarak bir sorun yok. Çevre sorunu da yok. Her şey kontrol altında çevrede yaşayanlar rahat olsunlar.”


 

3 ayda 10 kesinti ve bahar temizliği

 

Orhaneli Termik Santrali filtresi herhangi bir nedenle devre dışı kaldığında yakın çevresindeki Karıncalı, Gümüşpınar, Yörücekler, Akçabük köyleri öncelikle etkileniyor.

Konuştuğumuz teknik yetkili, kömür yetersizliği nedeniyle elektronik filtrenin ocak ayında 5, şubat ayında 3, mart ayında 2 kez devre dışı kaldığını söyledi.

Sonra da şu bilgiyi verdi:

“15 Nisan itibariyle santralde büyük bakıma giriyoruz. Bir çeşit bahar temizliği yapacağız.”


 

Bakan Faruk Çelik kandilde Ulucami çıkışı süt dağıttı

 

Kandil gecesi, yatsı namazını kıldıkları Ulucami’den çıkanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın standıyla karşılaştılar.

Üstelik…

Yıllardır Bursa’nın siyasetçisi olarak sorunlarını ilettikleri Bakan Faruk Çelik de standın başındaydı ve camiden çıkanlara Anadolu’da bir kandil geleneği olarak süt dağıtıyordu.

Gerçi…

Yöremizde daha çok lokma dağıtıldığına tanık olanlar ilk anda biraz şaşırdılar, ama kandilde süt geleneği Anadolu için hiç de yabancı değil.

Nitekim…

Sütü üreten ve üretilen sütün de değerlendirilmesi için projeler geliştiren siyasi otorite olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik geçen yıl da hem Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yanında bulunan Millet Camii’nde, hem de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanında bulunan Ahmet Hamdi Aksekili Camii’nde yine kandil gecesi süt dağıtmıştı.

Böylece…

Hem bir kandil geleneği yerine geldi, hem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak vatandaşları süte teşvik ederek sorumluluğunu yerine getirdi, hem de Bursalılar Bakan Çelik’le hasret giderdiler.

Özellikle…

Bakan Çelik’i karşılarında bulunca büyük ilgi ve sevgi gösterdiler.


 

Atatürk Stadyumu Meydanı Cumhurbaşkanı’na hazır

 

​Öneri… Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. 2009 yerel seçiminde AK Parti’nin Bursa’ya vaadi olan yeni stadyumun Atatürk Stadyumu’nun yerinde yapılması gündeme geldiğinde, Erdoğan bugünkü yeri önerip “Eski yeri meydan olarak düzenleyip Kültürpark’la bütünleştirin” demişti.

İşte…

O öneri sonrası gelinen noktada Atatürk Stadyumu Meydanı artık ortaya çıktı.

Üstelik…

Bundan sonra Bursa’nın miting alanı olması planlanan yeni meydanda ilk mitingi yapmak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kısmet oluyor.

Vatandaşların yürüyüş mesafesinde ulaşabilecekleri, en önemlisi trafiği kesmeden miting yapılabilecek bir meydanı Bursa’ya Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kazandırdı.

5 Nisan Çarşamba günü Bursa’ya gelecek olan Erdoğan, hem anayasa değişikliğini halka anlatacak, hem de toplu açılışlar yapacak.

Bu arada…

Cumhurbaşkanı’nın mitinginin saati de 16.00 olarak kesinleşti.


 

Baykal programı yine değişti

 

CHP’nin eski genel başkanı Deniz Baykal’ın referandum çalışması için geleceğini bu sütunlardan ilk duyururken, Kent Meydanı’nda program hazırlandığını aktarmıştık.

Kent Meydanı’nda nokta mitinge Valilik izin vermediği için program Elegans Düğün Salonu’na  alındı. Fakat önceki akşam bir değişiklik daha oldu ve Baykal’ın bugün saat 16.00’da Kent Meydanı’nda vatandaşla buluşacağı duyuruldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.