1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Orman Bakanı’ndan umut yok: Uludağ’ın devri mümkün değil!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Orman Bakanı’ndan umut yok: Uludağ’ın devri mümkün değil!

A+A-

Ortada… Gazeteler aracılığıyla başlayan bir polemik var. Fakat, polemiğin gelip dayandığı nokta Bursa’yı çok ilgilendiriyor.

Çünkü…

Bursa uzun yıllardır 7 kocalı Hürmüz gibi olan Uludağ’ın artık Bursa’dan yönetilmesini istiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bunu her fırsatta dile getiriyor:

“Uludağ’da yetki Büyükşehir’e devredilsin.”

Açıkça söylemek gerekirse…

Uludağ çok uzun yıllar tek kayak merkezi olarak tüm Türkiye’nin gözdesiydi. Ne var ki, geçen süre içinde Ankara’dan yönetilen ve 5 ayrı Bakanlığın söz sahibi olduğu Uludağ’da yönetim ve yetki birliği bir türlü yapılamadı.

O süreçte…

Yeni kayak merkezleri ortaya çıktı, Uludağ’a rakipler geldi, En acısı, rakiplerin hepsi Uludağ’ı geçti. Bir zamanlar kayak denildiğinde akla yalnızca Uludağ gelirken Uludağ listeye bile giremez oldu.

İşte…

Fitili ateşleyen Uludağ’daki Ağaoğlu Oteli’nin sahibi Ali Ağaoğlu da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’yla ihtilafında buna dikkat çekip, Uludağ’da yetkinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerektiğini söylüyor.

Bu noktada…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan pek de alışık olmadığımız tonda bir açıklama gördük. Açıklamada Ağaoğlu polemiği bir yana, Bursa’yı ilgilendiren önemli bölümler var.

Örneğin…

Uludağ’ın Erciyes ve Palandöken’le kıyaslanmasına itiraz ediliyor:

"Örnek olarak verilen kayak merkezleri milli park statüsünde olmadıkları için birer kayak merkezi olarak planlanmış ve düzenlenmiştir. Uludağ'da ise hem orman alanı hem de Milli Park vasfı bulunmaktadır.”

Şunun altı çiziliyor:

“Burada yapılacak işlerin Milli Park Gelişim Planlarına uygun olarak yapılması mecburiyeti kanuni vecibedir. Milli Park statüsünün kaldırılması halindeyse Uludağ'da çivi çakmak bile mevcut orman kanununa göre mümkün değildir.”

Sonra da…

“Bir milli park yönetiminin belediyelere devredilmesi örneği dünyada yoktur” denildikten sonra umutları kıran cümleye yer veriliyor:

“Uludağ Milli Parkı'nın 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında Milli Park, 6831 Sayılı Orman Kanunu kapsamında ise Ormanlık Alan statüsünde bulunması hasebiyle Bursa Büyükşehir Belediyesine devredilmesi mümkün değildir.”
 

Orman Bakanı hırs yaptı, yatırımları açıkladı

 

Görünen o ki… Ali Ağaoğlu’nun “Bakan Eroğlu’nun inadı ve Bursa’ya gıcıklığı” gibi ifadeler kullanması Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu hırslandırmış.

Bunu da…

Bursa’ya yaptıkları yatırımları açıklama gereği duymasından anlıyoruz:

“Bursa'ya son 14 yılda içme suyu, sulama, ormancılık, korunan alanlar ve meteoroloji alanlarında 2,6 milyar liradan fazla yatırım yapılmıştır”

Şunu da ekliyor:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı yatırımcı kurumlar arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ardından ikinci sırada gelmektedir.”
 

Altepe “Evet Taksi” ile yol boyu referandumu anlatacak 

 

Haber bültenini görünce, “seçime benzemeyen referandum kampanyasında nihayet özgün bir proje çıktı” diye düşündük.

Çünkü…

Partiler açısından referandum kampanyası seçim çalışmasına hiç benzemiyor. Hele çarşı-pazar ziyaretleri işe yaramıyor. Düşünün, milletvekili ya da parti yöneticisi cadde boyu işyerlerine girip evet ya da hayır oyu istiyorlar, ama nedenini anlatacak zaman yok. Aynı şekilde pazarda el sıkmak da bu kampanya için yeterli değil.

Oturup uzun uzun maddeleri anlatmak gerekiyor.

İşte…

Bunun yapılabileceği bir propaganda projesi olarak Evet Taksi karşımıza çıktı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 16 Nisan’a kadar kısa adı TÜGVA olan Türkiye Gençlik Vakfı’nın organizasyonuyla hazırlanan Evet Taksi’ye binip yol boyunca özellikle genç yolculara referandumda oylanacak anayasa değişikliğini anlatacak.

Bu projeye zaman içinde milletvekilleri ve belediye başkanları ile AK Parti’nin İl ve İlçe başkanları da katılacaklar.

Kısacası…

Bursa için yeni siyaset projesi kabul ettiğimiz bu propaganda yöntemini kim geliştirdiyse kutluyoruz. Başkan Altepe’nin de, böyle farklı projelere destek vermesini çok önemsiyoruz.
 

Gökdere’de OHAL kuralı

 

Her seçim öncesi, Valilik tarafından belirlenen miting alanları için başvuru yapan siyasi partilere bugüne kadar hep izin verildi.

Fakat…

16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu için Demokrat Parti’nin Gökdere’de 1 Nisan günü miting yapma isteğine izin çıkmadı.

Gerekçe olarak da, Olağanüstü Hal gösterildi.

Kulağımıza gelen bilgilere göre, karar alınırken “TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin dışında Gökdere Meydanı’nda yapılacak mitinglere sınırlama getirilmesi” düşüncesiyle hareket edildi.
 

Dans Kralı’na plaket!

 

1980’li yıllarda, Rod Stewart’a benzerliğiyle tanınan Macit Tunalı da Hakan Peker Dans Grubu’nun Baş Dansçısı olarak adım attığı her yerde büyük ilgi görüyordu.

Bursa’nın efsaneleri arasına giren Rod Macit hafta sonu yapılan Türkiye Salsa Şampiyonası’nda yaşadığı sürprizle çok duygulandı.

Çünkü…

Türkiye Dans Sporları Federasyonu Başkanı ve gençlik yıllarında rakibi olan Tolga Han, dansa hizmetleri nedeniyle Macit Tnalı’ya plaket verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.