1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Osman Gazi Köprüsü Yenişehir’i alternatif yolların kavşağı yaptı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Osman Gazi Köprüsü Yenişehir’i alternatif yolların kavşağı yaptı!

A+A-

Yapımına… 2007 yılında başlandığında, Yenişehir-Bilecik arasını duble yol haline getirmek vardı. Öncelikli amaç, Yenişehir Havaalanı’nı sanayi bölgesi olan çevre illere açmaktı.

Bir yandan da…

İnegöl-Bozüyük arasındaki Mezitler’de kış mevsimi yaşanan kar ve buz gibi doğa olaylarına karşı önemli alternatif oluşturulması planlandı.

Bu kapsamda…

Havaalanı için genişletilip yenilenen ve duble yol olarak ulaşım hizmeti veren Bursa-Yenişehir yolunun bağlantısı için Yenişehir Çevre Yolu yapıldı. Geçen yaz da sıcak asfalt kaplanıp ulaşıma açıldı

Fakat…

2007’de başlanan 41 kilometrelik Yenişehir-Bilecik arasındaki yol bitmedi.

Yolu…

Yenişehir ayağında projesinden çalışmalarına, ödenekten müteahhitliğine kadar her şeyiyle AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin izliyor.

Öbür taraftaysa…

Yani Bilecik ayağında AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir takipçisi.

Aslında…

Eldemir de yabancı değil. Gençliği, öğrenciliği Bursa’da geçti, fabrikası Bursa’da, ailesi bile Bursa’da yaşıyor. Uzun yıllar kısa adı BİHMED olan Bursa İmam Hatip Mezunları Derneği’nin başkanlığını yaptı.

Şimdi de memleketi Bilecik’in milletvekili olarak hizmet veriyor.

İşte…

Bu yolla ilgili gelişmeleri, Bursa ve Yenişehir ayağındaki takipçisi AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’den dinledik.

Dedi ki:

“Yenişehir-Bilecik yolu için proje çalışmaları başladığında zaten önemli bir yoldu. Fakat bugün yolun önemi çok daha fazla arttı.”

Nedenini şöyle açıkladı:

“Yol Mezitler için alternatif olması yanında, Osmangazi Köprüsü ile birlikte Akdeniz yolcusu İstanbullular için önemli alternatif haline geldi.”

Şunu anımsattı:

“Akdeniz yolcusu İstanbullular, İzmit-Bilecik-Bozüyük-Kütahya-Afyon güzergahını kullanıyor.  Osmangazi Köprüsü ile körfezi çok kolay geçip İznik üzerinden Yenişehir’e gelecekler, kısa yoldan Bilecik’e çıkacaklar.”

Şunu da ekledi:

“Bu nedenle İznik Yolu çalışmaları da hızlandı.”


 

Anadolu Otoyolu da Yenişehir’den geçecek

 

Gerçi… Uçakların doldurulmasına karşın Yenişehir Havaalanı arzulandığı gibi kullanılamadı, ama havayolu dışındaki yollar için Yenişehir önemli bir kavşak haline geldi.

Yenişehir-Bilecik yolu duble olduğunda iki önemli yolun alternatifi olacak, Yanı sıra 2023 hedefli projeler arasında yer alan Anadolu Otoyolu güzergahı Yenişehir’den geçiyor ve bu yol İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ile kesişecek.

Buna…

Elbet bir gün bitecek olan hızlı tren projesiyle demiryolunu da eklemek gerekiyor.


 

Verem Savaş’tan Şahin’e plaket

 

İzleyenler biliyorlar… 3 kez milletvekili seçildiği için deneyimli siyasetçi olan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, kent yatırımlarının takipçisi olduğu kadar sivil toplum kuruluşlarına da çalışmalarında destek veriyor.

Bu kapsamda…

Kent toplumuna karşılıksız sağlık hizmeti veren Bursa Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Timur Yıldız, derneğin çalışmalarına yaptığı önemli katkılar nedeniyle Şahin’e plaketle teşekkür etti.

Siyasetçinin ödülü de bir teşekkür ve aldığı plaketler oluyor.


 

Osmangazi’nin son başkanından kurucu başkanına ziyaret

 

1984 yerel seçimi Bursa Belediye Başkanlığı için yapılan son seçimdi. 1987’de Bursa Büyükşehir ilan edilip Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer adıyla 3 merkez ilçe kurulmasına karar verildiğinde görevde Ekrem Barışık vardı.

O bakımdan…

1989 özel bir seçim oldu. Seçilmiş ilk Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte 3 merkez ilçenin de kurucu belediye başkanları seçildi.

DYP’nin tulum çıkararak kazandığı o seçimde Osmangazi Belediyesi Kurucu Başkanı olarak Erhan Keleşoğlu göreve geldi. Keleşoğlu, görev yaptığı süreçte sağlık ocakları ve çocuk parklarına özel önem verdi. Mezbelelik haldeki Arapşükrü Sokağı’nı da Bursa’ya kazandırdı.

Görev yaptığı dönem enerji dolu çalışmasıyla tanınan Erhan Keleşoğlu bir süredir rahatsız. Geçtiğimiz hafta da Tıp Fakültesi’nde ameliyat geçirdi.

Evinde dinlenen Keleşoğlu’nun dün sürpriz bir ziyaretçisi vardı.

2 dönemdir Osmangazi Belediye Başkanı seçilen Mustafa Dündar, belediyenin kurucu başkanı Erhan Keleşoğlu’nu Kükürtlü’deki evinde ziyaret ederek hoş bir jest yaptı.


 

İnsan beynini daha verimli kullanmanın yolu bu kitapta!

 

​Her gün çok sayıda insanla yüz yüze ya da telefonla konuşan, sürekli kalabalık ortamlara girip çıkanlar zaman zaman ad ya da yüz tanıma sorunu yaşıyorlar.

Bu noktada örneği kendimizden verebiliriz. Aklımızda ad ya da telefon numarası tutmakta zorlandığımız gibi, dalgın olduğumuzda iyi tanıdıklarımızın adlarını bile karıştırabiliyoruz.

İşte…                       

Bizim durumumuzda olanlar için ilaç gibi bilgiye sahip biriyle Sevgi Uyumaztürk sayesinde tanıştık dün: Aykut Açkalmaz.

Kitabı Beyninizin Pusulası-Zihin Haritaları ile satış rekorları kırıyor, bireysel ve kurumsal eğitimleri çok büyük ilgi görüyor.

Yaptığı şu:

İnsanlara zihin haritalarını çıkararak beynini daha aktif kullanmayı öğretiyor, hafızayı güçlendirmenin yollarını gösteriyor, dikkati arttıracak yöntemleri anlatıyor.

Açıkçası…

Aykut Açkalmaz’la sohbetten büyük keyif aldık. Büyük kentlerin çok yoğun iş ortamlarında ve günlük yaşamın kaosu içinde bunalanlara resmen can simidi atıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.