1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Otoyol için Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan tarih bekleniyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Otoyol için Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan tarih bekleniyor

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse... Telefonumuz çaldığında karşımızdaki ses "Ben İsmail Kartal" dediğinde şaşırdık.

Çünkü...

Bursa'da Karayolları Bölge Müdürü ve sonrasında İstanbul'dan başlayıp Bursa'dan geçerek İzmir'e ulaşacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nu idare adına denetleyen Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü olduğu dönemlerde ulaşmak çok da kolay değildi.

Üstelik...

Görev anlayışında ketum davrandığını bildiğimiz Kartal bu kez Karayolları Genel Müdürü olarak "otoyolla ilgili bilgilendirme" amacıyla arıyordu.

O nedenle...

Başladığı günden itibaren her aşamasını çok iyi bildiği otoyolla ilgili biraz sohbet ettik. Öncelikle şu bilgiyi verdi:

"Otoyolun Yalova Altınova'dan Gemlik'e kadar olan ilk bölümü tamamlandı ve şu anda açılışa hazır durumda."

Devam etti:

"Bu bölümle ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı, Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nu ve Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ı bilgilendirdik."

Şunu da ekledi:

"Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan'dan açılışla ilgili tarih bekliyoruz. Amacımız bu ay içinde otoyolun tamamlanan Yalova-Gemlik arasını ulaşıma açmak."

Sonra da...

"Otoyol inşaatımız 3 aşamalı olarak planlandı ve sürüyor" deyip şu bilgileri verdi:

Bir...

"İlk bölüm olarak Yalova 13. kilometredeki Altınova ile İznik Kavşağı arası 9 kilometre tamamlandı ve açılışa hazır hale geldi."

İki...

"Planlamadaki ikinci aşamayı 3 kilometre uzunluğundaki Körfez Köprüsü'nün ulaşıma açılması oluşturuyor. Onu da nisan sonu ya da mayıs başında açmayı hedefliyoruz."

Üç...

"Bu iki aşamanın ardından, otoyolun Bursa'ya kadar olan 63 kilometrelik bölümünü de yılsonuna kadar bitirmiş olacağız."

 

Deneyimli Bursa kadrosuna yeni görevler

 

Bu sütunlarda 09 Ocak günü İsmail Kartal'ın Karayolları Genel Müdürü olmasından sonra, Bursa'da çalıştığı deneyimli kadroyu dağıttığını yazmıştık.

Sohbetimiz sırasında bu konuya değinirken, dağıtma yorumuna itiraz etti ve "En sorunsuz çalıştığım kadroydu" deyip şunları söyledi:

"Başbakanımızın ili Konya'da sorunlarımız vardı, Bekir Koç Beyi bu nedenle oraya verdik. Aynı şekilde 3 Bakanlı Kayseri'deki sıkıntımızı da İlyas Bulu Bey'le çözmeyi düşündük."

Şunu da ekledi;

"Arkadaşlarımızı yakında daha farklı görevlere yükselmiş göreceksiniz."

 

Tünele Orhangazi, viyadüklere Türk büyükleri adları!

 

Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal başından beri içinde yer aldığı için en iyi bildiği proje durumunda olan otoyolla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verirken ayrıntıya da girdi.

Örneğin...

Bursa-Gebze arasındaki bölümde yer alan köprü ve viyadüklerle ilgili Karayolları'nın düşüncesini şöyle açıkladı:

"Otoyol güzergahımızda bulunan köprü ve viyadüklere bölgemizde yaşamış Türk büyüklerinin adlarını vermeyi planlıyoruz. Böylece yapılar daha anlamlı hale gelecek."

Bu noktada...

2 ay önce Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde başlatılan, "Orhangazi'deki en uzun otoyol tüneline Samanlı adı bölgeyi çağrıştırmıyor. O nedenle tünelin adı Orhangazi Tüneli olmalı" kampanyasını anımsattık.

Kartal bunun üzerine şunu söyledi;

"Orhangazi'nin isteğini inceliyoruz. Henüz kesin bir karar vermedik, değerlendirme kapsamında konuyu ele alıyoruz. Değerlendireceğiz."

 

Fatih Acar kararını verdi: Emekli olup Bursa'ya dönüyor

 

Fatih Acar'ın bürokratlık yaşamında Bursa'nın çok özel bir yeri var. 1995-1997 yıllarında Defterdar Yardımcısı olarak görev yaptığı Bursa'da 2003-2004 yıllarında Defterdar olarak hizmet verdi ve kentle bütünleşip farklı bürokrat olarak kendini sevdirdi.

Sonra onu bürokrasinin üst basamaklarında gördük. Sosyal Güvenlik Kurumu kuruluşunda önce Başkan Yardımcısı, sonra da SGK Başkanı olarak görev aldı.

Ardından...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Müsteşarı olup bürokratın yükselebileceği en üst göreve geldi. Daha sonra da Başbakanlık Müşavirliği'ne alındı.

Bu süreçte...

Bursa'da 2 kez AK Parti'den milletvekili aday adaylığı başvurusu yapıp siyaset şansını denedi, ama olmadı.

Şimdiyse...

32 yıllık devlet hizmetini sonlandırıp emekli olmaya karar verdiğini ve çok sevdiği Bursa'ya geri dönmeyi planladığını duyuyoruz.

 

Çocuk Kütüphanesi'nde geleceğin okurlarıyla söyleşi keyfi

 

​Selma Gülsuvar telefonla arayıp da "Büyükşehir Belediyesi'nin Lalaşahinpaşa Çocuk Kütüphanesi'nde öğrencilerimizle söyleşide buluşturmak istiyoruz" dediğinde hiç düşünmeden kabul ettik.

Hatta...

Öğrencilik yıllarında Tophane'deki Saltanat Kapısı girişinde bulunan Çocuk Kütüphanesi'nden yolu geçmiş biri olarak koşarak gittik.

Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Arzu Kuzgun ve Lalaşahinpaşa Çocuk Kütüphanesi Sorumlusu Sonay Budak harika bir programla bizi ağırladılar.

Dahası...

Merkezdeki Setbaşı ve Yenişehir Yolu üzerindeki eski köy, yeni mahalle Erdoğan ortaokullarının birinci sınıf öğrencileriyle söyleşi çok keyifli geçti. Geleceğin okurlarıyla buluşmak bizim için de farklı bir deneyim oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.