1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Otoyolla yabancı yatırımcı Orhangazi’yi keşfetti, ama…
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Otoyolla yabancı yatırımcı Orhangazi’yi keşfetti, ama…

A+A-

Şunu biliyor ve bekliyorduk… Körfez Köprüsü ile birlikte otoyol tamamlanıp Bursa-İstanbul arasındaki ulaşım kolaylaştığında Orhangazi’de oturan biri İzmit Körfezi’ndeki sanayi tesislerinde çalışabilecek.

Dahası…

Körfez bölgesindeki sanayi tesislerinde her pozisyonda çalışanlar, ulaşım rahatlığı nedeniyle Yalova’nın en büyük alternatifi olan Orhangazi’ye yerleşmeyi ve burada oturmayı tercih edebilecekler.

Bunlar…

Sakin yaşamı ve yanı başındaki göl kültürü nedeniyle zaten cazip olan Orhangazi’nin otoyolun getireceği ulaşım kolaylığı ile birlikte cazibesinin artması anlamında son derece doğal.

Fakat…

Son dönemde bu beklentilere ek olarak başka gelişmeler olduğu da görülüyor.

Örneğin…

İstanbul merkezli bazı gayrimenkul firmaları, özellikle yabancı yatırımcı konumundaki müşterileri için Orhangazi bölgesinde konut yatırımı planlıyorlar.

Hatta…

Arsayı alıp projesine başlamak üzere olan firmalar konuşuluyor.

Geçenlerde…

İstanbul merkezli bir firmanın Orhangazi Belediyesi’nden 9 milyon liraya satın aldığı 32 dönümlük araziye yabancılar için hazırlanan standart üstü lüks 900 konutluk projeye başlamak üzere olduğunu duyduk.

Anladığımız kadarıyla…

Yabancı müşteri ifadesiyle de Arap müşteri kast ediliyor.

İlginç olan da bu zaten…

Bugüne kadar Orhangazi’de en büyük konut projesini TOKİ gerçekleştirdi. Şimdi bir firma 900 lüks konutluk proje hazırlıyorsa ve bu konutlar 1+1 ya da 2+1 daireler şeklinde planlanıyorsa ortada ciddi bir cazibe var demektir.

Nitekim…

Değişik kaynaklarla yaptığımız sohbetlerde, İzmit Körfezi bölgesinde sanayileşme yoğunluğundan arazilerin çok değerlendiği, otoyolun getireceği ulaşım kolaylığı nedeniyle de konut yatırımlarının doğal güzellikler içindeki Orhangazi’ye yöneldiğini öğrendik.

Orhangazi’nin cazibe merkezi olması, değerinin artması elbette çok güzel. Fakat bu noktada yerel yönetimin çok dikkatli olması gerekiyor.

Üstelik…

Yalnızca Orhangazi Belediyesi’nin değil, geçen yıl yerel seçimle birlikte devreye giren Bütünşehir uygulaması nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de çok hızlı hareket ederek imar disiplini sağlayacak adımları devreye sokması gerekiyor.

Yabancıların, daha açık söylemek gerekirse Arapların gelip Orhangazi’de gayrimenkul yatırımı yapmaları çok güzel, ama bugünden planlama önlemi alınmazsa yarınlarda karşımıza elden gitmiş bir Orhangazi çıkabilir.

Onun için…

İlgili herkese aman dikkat uyarısı yapmakta yarar görüyoruz.

 

Bursa’ya âşina bürokrat: Abdullah Damar

 

Atama daha yeni… İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevinden alınan Ahmet Gedik’in yerine, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tasavvuf Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Abdullah Damar’ın atandığını 4 Haziran günü bu sütunlarda duyurduk.

Abdullah Hoca’nın Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu da aynı yazıda vurguladık.

Dün ise…

Yar. Doç. Dr. Damar telefonla aradı. Meğer cuma günü göreve başlamış. Görevdeki ikinci gününde sohbet ederken, Bursa’ya âşina ve Bursa için bir şeyler yapmak isteyen bir müdür gördük.

Bu da bizi rahatlattı.

 

Bahçeli’den MHP teşkilatlarına “Başarılısınız” övgüsü!

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçmiş yıllardan bildiğimiz ve artık izleyen herkesin alıştığı bir yöntemi var:

Değerlendirme toplantılarında kendi değerlendirmelerini paylaşıp yorumlarını yapıyor. Mesajlarının dışında tartışmalardan pek hoşlanmıyor.

Nitekim…

Hafta sonunda Ankara’da 3 gün süren üç aşamalı değerlendirme toplantılarında da böyle oldu. Önce partinin Başkanlık Divanı’nda görüşlerini paylaştı, sonra Merkez Yönetim Kurulu ve milletvekilleriyle bir araya geldi, pazar günü il başkanları ve MHP’li belediye başkanlarıyla yapılan toplantıda da düşüncelerini tekrarladı.

Dün…

Toplantıya katılan MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz’a kamuoyuna yansıyan hükümet ve koalisyon görüşleri dışındaki Bahçeli mesajlarını sorduk.

Söze…

İl bazında özel bir değerlendirme olmadı” diyerek başladı ve şunu paylaştı:

Genel Başkanımız seçimlerde hükümetten çok devletle mücadele ettiğimizi vurgulayıp devletin tüm kurum ve olanaklarının fütursuzca kullanıldığını söyledi.”

Yapılan değerlendirme şu:

Oyunu arttıran parti olduğumuzu söyledi. Elbette daha fazlası olabilirdi, ama karşılaştığımız tüm olumsuzluklara karşın oyumuzu arttırdığımız için MHP olarak başarılı parti olduğumuzu söyledi.”

Şunu da ekledi:

Sayın Bahçeli, seçimin kaybedenlerinin AKP ve CHP olduğunu ifade etti.”

Teşkilatlara yönelik mesajı da aktardı:

Sayın Genel Başkanımız, oylarımızın artması nedeniyle teşkilatlarımızın başarılı olduğunu söyledi ve çalışmaları övdü. Bu da bizler için yeni bir heyecan ve motivasyon oldu.”

 

AK Parti vekilleri çağırdı

 

Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak AK Parti’nin kendi içindeki teşkilat değerlendirme görüşmeleri ve toplantıları sürüyor.

Hafta sonunda ilçe ve AK Parti’li belediye başkanlarıyla yapılan toplantının ardından AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun bugün de 9 milletvekilini değerlendirme toplantısı için çağırdı.

 

Karadeniz’de “kalite” fırtınası estirdiler!

 

Kuruluşunu dün gibi anımsıyoruz… TSE Bölge Müdürü Mustafa Karaman önderliğinde Kalite Birliği Derneği kurulduğunda, Türkiye genelinde de ilgi gördü. Karaman’dan sonra başkanlık görevini Prof. Dr. Erkan Işığıçok devraldı.

Şimdiyse…

Kalbir kent sınırlarının ötesine çıkıp Karadeniz’e kadar uzandı. Hafta sonunda Ordu Kent Konseyi ile Ünye ve Çaybaşı belediyeleri işbirliğiyle 3. Göz Yaklaşımı ve Kaliteyi Arayah İnsan kton9ulu seminer vardı.

Seminer için Bursa’dan Ordu’ya giden Prof. Dr. Işığıçok ve Karaman sunumdaki başarılarıyla Karadeniz’de kalite fırtınası estirdiler

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.