1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ÖTV'de yeni dönem
ÖTV'de yeni dönem

ÖTV'de yeni dönem

ÖTV'de reform niteliğinde değişiklikler yapıldığını belirten Bakan Şimşek, dört aşamada gerçekleşecek olan değişikliklere akaryakıt sektöründen başladıklarını kaydetti.

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, göreve geldiğinden beri Maliye Bakanlığı'nda ciddi bir anlayış değişikliği oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. 

Çözüm odaklı ve hızlı maliye anlayışını her geçen gün yerleştirdiklerini belirten Şimşek, bir süredir üzerinde çalışılan ÖTV mevzuatını sadeleştiren çalışmanın tamamlandığını kaydetti. 

İlk müjdeyi akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleri sektörüne veren Bakan Şimşek, 'ÖTV gelirlerinin yarısı akaryakıt sektöründen elde ediliyor. Bugün Başbakanlığa gönderdiğimiz düzenleme ile ÖTV'deki dağınık yapı toparlanacak, gri alanlar giderilecek. Mevzuat, basit ve anlaşılır olacak' dedi.

Akaryakıttan başlandı

Şimşek, yeni tebliğ ile ÖTV Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 2002'den bu yana yapılan yüzlerce değişikliğin artık tek bir tebliğ altında toplandığına dikkati çekti. 

4 aşamada yapılacak değişikliğe yaklaşık 50 milyar ÖTV gelirinin elde edildiği akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleri sektöründen başladıklarını açıklayan Mehmet Şimşek, bunun ardından ise sırasıyla otomotiv, alkol, sigara ve ÖTV'ye tabi diğer ürünlere el atacaklarını vurguladı.

Gri alanlar giderilecek

Söz konusu değişikliği önemli bir reform olarak niteleyen Şimşek, ''KDV'de yaptığımız gibi ÖTV'de de dağınık yapı toparlanacak. 

Böylece mükellefler de Maliye çalışanları da yeminli mali müşavirler ve serbest muhasebeci mali müşavirler ile diğer ilgililer de hak ve yükümlülüklerini daha iyi kavrayacak'' diye konuştu. 

Şimşek, yoruma açık alanların giderileceğinin de altını çizdi.

Bürokrasiden vazgeçilecek

Yapılacak değişikliğin ayrıntılarına ilişkin de bilgi veren Şimşek, iade konusunda sıkıntı yaşayan mükelleflerin sorunlarının çözüleceğini, gereksiz bürokrasiden vazgeçilerek iade sürelerinin kısalacağını söyledi. 

Bakan Şimşek, KDV'deki düzenlemenin ardından iadelerin daha da hızlandığını ve bir önceki yıla göre 4,5 milyar lira fazla iade yapıldığını hatırlatarak, benzer sonucu ÖTV'de yaptıkları bu düzenlemeden sonra da beklediklerini kaydetti. 

Düzenli ödeyene ödül

Mehmet Şimşek, ülkenin üretimine katkı yapan ve vergisini zamanında ödeyenleri her alanda desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi. 

Bakan Şimşek, ÖTV'si sıfır olarak uygulanan uçak, jet gibi hava araçlarının yakıtlarından kaynaklanan kaçakçılığı engellemek için bazı önlemler aldıklarını ancak vergisini düzgün ödeyen mükellefleri de ödüllendireceklerini söyledi. 

Şimşek, 'Söz konusu işi 3 yıldır lisans sahibi olarak yapan ve vergilerini zamanında ödeyen mükelleflere sertifika verilecek ve sadece bir kereliğine 10 milyon liralık teminat alınacak. Bu sayede söz konusu mükelleflerden, yaptıkları işlemlerde her seferinde teminat istenmeyecek' dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.