1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Oy arttıran yeni “üçlü siyasi güç” AK Parti’nin avantajı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Oy arttıran yeni “üçlü siyasi güç” AK Parti’nin avantajı!

A+A-

Seçimlerin kazanılmasında genel rüzgarlar ve konjonktürel gelişmeler elbette önemli, ama yerel unsurları da unutmamak gerekiyor.

Kaldı ki...

Bursa’da oyunu yüzde 44’ten 54’e çıkarıp 5 ay içinde 10 puan arttırıp 2011’de olduğu gibi 11 milletvekili kazanan AK Parti için daha özel bir durum var.

O da şu:

AK Parti ilk kez Bursa listesinde 2 Bakan’la seçime girdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 7 Haziran’dan sonra 1 Kasım seçiminde de adaylığını korurken, 2. Sıra Adayı olarak İçişleri eski Bakanı Efkan Ala geldi.

Üstelik…

Hem Müezzinoğlu, hem de Ala üstlendikleri Bakanlık yanında AK Parti’nin en üst karar kurulu olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’ndalar. Yani, karar verici olarak MKYK’da bulunuyorlar.

Aslında…

2 Bakan’lı liste ile seçime girmek siyasi risk oluşturabilir, ama Müezzinoğlu ve Ala hem kendi aralarında, hem de parti teşkilatı ve Bursa seçmeni ile uyumlu bir çalışma sergilediler.

Öyle ki…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu hazırlanan teşkilat programlarından fırsat buldukça mahalle aralarına dalıp rastgele zillerini çaldığı evlere konuk oldu. Bazen bu ziyaretlere eşi Faize Müezzinoğlu da katıldı.

Hatta…

Oyunu da Demiryolu Altı’ndaki Çirişhane Mahallesi’nde kullandı.

İçişleri eski Bakanı Efkan Ala adı açıklandığında “Erzurum oylarını getirir mi, dindar Kürt oylarını götürür mü?” tartışması vardı. Oy kaybettirmediği gibi, saha performansı ile 40 yıllık Bursa siyasetçisi gibi teşkilatlara ve kente uyum sağladığı görüldü.

Başlangıçtaki izlenimlerin tümünü tersine çevirdi, sempati topladı.

Yanı sıra…

AK Parti’nin Bursa’da 2 Bakan’ı kadar önemli bir siyasi gücü daha bu seçim yine devredeydi: Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe.

5 yıl Osmangazi ve 5 yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ardından Büyükşehir’de 2. döneme başlayıp iki kez seçilme rekoru kıran Altepe, bu seçimde de AK Parti’nin kozu olarak sahanın her yerinde çalışmalara katıldı.

Dikkat çeken şu:

Hem kent merkezinden, hem de kırsaldaki ilçelerden Altepe’ye sürekli davet geldi, gittiği köylerdeki toplantıları birer nokta mitinge dönüştü.

Bir kere daha görüldü ki, Bursalılar Recep Altepe’yi seviyorlar ve hizmetinden çok memnunlar.

Altepe’de de hiç eksilmeyen Bursa’ya hizmet heyecanı bu seçimde bir kez daha kendini gösterdi.

AK Parti başka kentlerde bu kadar şanslı değil.

Bu tabloya…

Teşkilat ilişkilerini iyi organize ederek başarıda pay sahibi olan AK parti İl Başkanı Cemalettin Torun’u da eklemek gerekiyor.

 

Müezzinoğlu’nun ikindi namazı sürprizi

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu parti programları dışında kimseye haber vermeden kendi programını da ani ziyaretlerle uyguluyor.

Özellikle de…

Demiryolu Altı olarak bilinen ve kentin kuzeyindeki alt bölgelerde bulunan mahallelere özel ziyaretler yapıyor.

Nitekim…

Dün Küplüpınar Mahallesi’nden geçerken ikindi namazı için girdiği caminin Cavit Çağlar Camii olduğunu görünce, eski dostu olan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ı telefonla arayıp mutluluğunu dile getirdi ve ve sürprizi paylaştı.

 

Bu sorunun cevabını sosyoloji bulmalı: Yan yana bile gelmeyen 2 parti seçmeni aynı partide nasıl buluştu?

 

Pazar gününe kadar seçmenin sessizliği siyasetçiler için kaygı verici bir durumdu. Pazar sabahıysa, 7 Haziran’dan beri renk vermeyen seçmenin sandığa koşarak gösterdiği katılım yüksekliği demokratik heyecan açısından önemliydi.

Sandıklar açıldığında…

Herkes için sürpriz kabul edilen bir durum ortaya çıktı.

Gerçi…

AK Parti’nin birinci parti olması bekleniyordu ve “Tek başına iktidar olabilir mi, olamaz mı?” tartışmaları yapılıyordu, ama sandıktan seçim zaferi çıktı.

Bursa’da yeniden 11 milletvekiline ulaşan AK Parti’nin kazandığı 317 milletvekilliği tek başına iktidarın ötesinde bir siyasi güç ortaya koyuyor.

Şimdi…

Pazar akşamından beri AK Parti’nin nasıl kazandığı yorumları yapılıyor, bizler de bunları okuyup dinliyoruz. Yine, muhalefet partilerini sorgulayan yorumlar da var.

Ne var ki…

1 Kasım seçiminin sonuçlarını irdelerken dikkat edilmesi gereken çok kritik bir ayrıntı var:

AK Parti bu sonuca ulaşırken hem MHP’den, hem HDP’den önemli oranda oy aldı. Oy aldığı partilere CHP ve Saadet’i de eklemek gerekir.

Hadi…

CHP’yi ayrı bir kategoriye koyalım ve buradaki merkez oyların yöneldiğini düşünelim. Saadet’i de AK Parti’nin içinden çıktığı yuva olarak görüp siyasi yakınlık kabul edelim.

Fakat…

Biri Türk milliyetçisi, diğeriyse Kürt milliyetçisi olan tam ters kutuplardaki iki partiden aynı anda yüklüce oy almak çok özel bir sonuç ortaya çıkarıyor.

O bakımdan…

Birbirine hiç de iyi bakmayan ve bir araya bile gelmeyen iki partinin seçmeninin AK Parti’de buluşuyor olmaları daha özel bir sorgulama ve yorum gerektiriyor.

Onu da…

Siyasetin yapabilmesi mümkün değil. Çünkü bu tablo siyasetle izah edilemez. Oysa toplum bilimciler iki ayrı kutbun bir partide birleşmesi için sosyolojik bir araştırma yapmalılar.

Hem de zaman yitirmeden sıcağı sıcağına bu araştırmayı yapmalılar. Yoksa, bu tablo açıklanamaz.

 

Muhalefet önce kendini sorgulamalı

 

1 Kasım gecesi ortaya çıkan siyasi tablo için yorum yaparken şunu da göz ardı etmemek gerekiyor: Muhalefet partileri suçu ya da kusuru önce kendilerinde aramalı ve siyasi değerlendirmeleri kendilerinden başlayarak yapmalı.

Oysa…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ilk gece seçmeni eleştiren bir yaklaşımla sonuçları yorumladı. Dün de başka siyasi partilerin sözcüleri seçmene kendilerini anlatamadıklarını eleştirel bir dille söylediler.

O zaman da akla şu soru geliyor: Anlatan bu işi nasıl başarmış?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.