1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Özel sektör yatırımları bir süre daha artmaz'
'Özel sektör yatırımları bir süre daha artmaz'

'Özel sektör yatırımları bir süre daha artmaz'

BUSİAD Başkanı Baylan, içerideki siyasi gündem, Rusya krizi, jeopolitik riskler ve ABD'deki faiz artışı beklentisine dikkat çekti.

A+A-

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Günal Baylan, özel sektör yatırımlarında bir süre daha artış beklemediklerini söyledi.

Baylan, dün başta 2014 yıl sonu enflasyonu olmak üzere ekonomi gündeminde öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Aralık ayında enflasyonun yüzde 0,44 düşmesinde enerji fiyatlarının mevcut düşük seyri ile giyim ve ayakkabı grubu fiyatlarındaki mevsimsel azalışların etkili olduğunu belirten Baylan, “Son aydaki düşüşe rağmen, enflasyon yıllık bazda hedefin oldukça uzağında kaldı. Bunda, yılın ilk yarısında etkisini hissettiren döviz kurundaki değer kaybı ve kuraklığa bağlı olarak gıda fiyatlarındaki artışlar rol oynadı'' dedi.

İKİLEMİN YAŞANDIĞI YIL

Baylan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), aralık ayı toplantısında politika faizini yüzde 8,25'te sabit tuttuğunu, faiz koridorunun alt ve üst bandında da bir değişiklik yapmadığını ifade ederek, ''Dolayısıyla 2014, Türkiye ekonomisi için büyüme ve enflasyon arasında ikilemin yaşandığı bir yıl oldu” diye konuştu. 

Özellikle 2012 yılından bu yana son derece zayıf seyreden özel sektör yatırımlarının artması ve büyümeye katkı vermesi açısından enflasyondaki düşüş sürecine paralel olarak TCMB'nin, faiz indirimi için sınırlı da olsa belirli bir manevra imkanına sahip olduğunu vurgulayan Baylan, buna rağmen ülke içinde yaşanan siyasi gündemler, Rusya krizi, jeopolitik riskler ve FED'in 2015 yılı ortasında başlayacağı düşünülen faiz artırımları dikkate alındığında, özel sektör yatırımlarının belli bir süre daha artmasını beklemediklerini söyledi.

KOLAY BİR YIL OLMAYACAK

2014 yılı için öngörülen 166 milyar dolarlık ihracat hedefinin, ciddi bir sapmayla 157,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğine de değinen BUSİAD Başkanı Günal Baylan, “Dış satım 2023 yılı hedeflerinden uzak olsa da, bu konjonktürde başarıya imza atan ihracatçılarımızı kutluyoruz” dedi. 2015 yılının kolay bir yıl olmayacağının altını çizen Baylan, büyüme performansımız için kısa vadeli uygulamalarının değil, uzun vadeli politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.