Papa, Bağdat’ta: Kardeşçe yaşamak gerçek diyalog ister

Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus’ün tarihte ilk kez düzenlenen Irak ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Irak’ı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerekir. Irakın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor” dedi.

Papa, Bağdat’ta: Kardeşçe yaşamak gerçek diyalog ister

Katoliklerin dini lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus 4 günlük ziyareti kapsamında Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti. Papa Franciscus, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Mustafa El Kazımi, siyasiler ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile bir araya geldi.

Konuşmasına, “Hac için Irak’a geldim. diyerek” başlayan Papa Franciscus, Iraklı Müslümanlar ve Hristiyanları selamladı. Papa, konuşmasında dinler arası barışın tesis edilmesi için uluslararası toplumların daha fazla çalışması gerektiğini kaydetti.

Papa, Yezidilere terör örgütü DEAŞ tarafından yapılan saldırıları da kınadıklarını ifade etti.

Dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı dayanışma çağrısında bulunan Papa, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmalıyız. Kardeşçe yaşamak gerçek diyalog ister. Iraktaki dinlerin çeşitliliği ülkeyi yüz yıllar öncesinden özel konuma yükseltmişti. Ülkeyi yeniden kalkındırmak yetmez. Yeniden kalkındırmayı başarmak önemli. Yıllarca Irak için dualar ettik. Aşırıcılık ve hoşgörüsüzlük yeter. Irakı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerekiyor. Irakın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor.”

SALİH: BARIŞIN EVİNE HOŞGELDİNİZ

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’le, başkanlık sarayında bir araya gelen Papa Francis arasında karşılıklı hediye takdimi gerçekleştirildi.

Papa’nın ziyaretini değerlendiren Irak Cumhurbaşkanı Salih, “Barışın evine hoş geldiniz. Davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Roma’daki görüşmemizden Irak’ın çektiği trajedilerden haberdarsınız” dedi.

Salih, barış içinde bir arada yaşamanın ve Irak’ın yaklaşık 2 bin yıllık Hıristiyan topluluğunun korunmasının önemini vurgulayarak, “Doğu, Hıristiyanlar olmadan düşünülemez” dedi.

Irak, 15 ay sonra Papa Francis’in 33üncü apostolik resmi gezisi oldu. Papa, ilk apostolik resmi ziyaretini 2013 yılında Brezilyaya yapmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X