1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Partiler karar veremedi: Seçim mitingsiz olabilir!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Partiler karar veremedi: Seçim mitingsiz olabilir!

A+A-

Bu seçim her şeyiyle farklı… Üstelik bu farklılık seçimin nedeninden başlıyor. Çünkü, alışılmış seçimlerden biri değil.

Yani…

Anayasa’nın belirlediği zamanda ya da erken yapılan bir seçim değil bu. 7 Haziran’da zamanında yapılan seçimden sonra hükümet kurulamadığı için zorunlu olarak yenilenen bir seçim.

Başlangıç noktası farklı olunca, sonrası da farklı devam ediyor. Sürenin kısalığı, partilerin hareket alanlarının daralması bu seçimin belirgin farklılıkları arasında.

Hatta…

Siyasi partilerden bazılarının aday listesini aynen koruma kararı bile ilk kez yaşanan bir durum.

Bunlar…

Seçimi farklı kılan siyasi etkenler ama daha kritik bir başka durum var:

Terör, özellikle Güneydoğu ile bazı Doğu illerinde görev yapan asker ve polislerimizin can güvenliğini, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, toplumun huzurunu tehdit ediyor.

Her gün değişik kentlerden şehit cenazeleri kalkıyor. Milli duygular öne çıktığı için teröre lanet yürüyüşleri yapılıyor, tepkiler ortaya konuyor.

Dahası…

Yer yer tepki gösterileri yapanların kontrolü kaybettiği anlar ortaya çıkıyor. Parti binalarına zarar veriliyor, kişilere saldırıya dönüşen tepkiler nedeniyle hiç olmaması gerekenler yaşanabiliyor.

Bursa’da bile teröre tepki sokak çatışmaları görüntüleri yansımaya başladı.

Gerçi…

Bu hafta başına kadar sandık güvenliği nedeniyle seçimin yapılıp yapılamayacağı tartışmalarına rastlanıyordu, ama hep birlikte başka bir noktaya geldik. O nokta da artık sandık güvenliği değil.

O bakımdan…

Siyasi partilerin genel merkezleri, seçim hazırlıkları kapsamında planlama yaparlarken seçimlerin olmazsa olmazı kabul edilen meydan mitingleri için bir türlü karar veremiyorlar.

Yaptığımız görüşmelerden…

Hem zaman olmaması ve hem de toplumsal ortam nedeniyle siyasi parti genel merkezlerinin 1 Kasım seçimi için meydan mitingi düşünmedikleri izlenimi edindik.

Görünen o ki…

İlk kez mitingsiz bir seçim yapılacak.

 

Büyükataman’dan Ülkücü gençliğe uyarı

 

Şehit cenazelerinden başlayıp teröre lanet yürüyüşleriyle tepki dalgası kentlere yayıldı. Tepkilerde, yaşanmaması gereken bazı görüntüler de ne yazık ki ortaya çıkıyor.

İşte…

Bu tür olaylara karşı MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’dan Ülkücü gençliğe önemli bir uyarı geldi:

Taşkınlık ve ölçüyü kaçıran heyecan selinden uzak durmak, sağduyulu ve soğukkanlı hareket etmek herkesin en temel tarzı olmalı. Önemle dikkat etmek lazım ki, bir kıvılcım Türkiye’nin yanmasına, iç kargaşa çıkmasına yetecektir.”

 

MHP aday listesini merak ediyor

 

1 Kasım’da yapılacak olan seçimlerine, 7 Haziran seçiminde seçilenleri koruma eğilimiyle hazırlanan ve listeyi koruma kararı alan MHP’de yine de bir beklenti var.

Beklenti…

Milletvekili seçilen ilk 3 sıradan sonra listenin değişip değişmeyeceği. Bazı aday adayları, 3’ten sonraki sıralarda listeye girebilmek için revizyon umudu taşırken, bazıları umutsuz yaklaşıyorlar.

Ancak, yeniden başvuru yapmayanlar nedeniyle listeye yeni isimler gireceği şimdiden belli.

 

Kılıçdaroğlu programı CHP örgütünü ayağa kaldırdı!

 

Açıkça söylemek gerekirse… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Eylül Pazartesi günü 3 saatlik program için Bursa’ya geleceğini, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda işadamlarıyla yapacağı toplantıdan sonra döneceğini duyunca biz de şaşırdık.

Çünkü…

Bir yandan ülkedeki terör dalgası ve bunun toplumsal yansımaları, diğer yandan sürenin çok kısıtlı olduğu farklı bir seçim hazırlığının olduğu dönemde CHP Genel Başkanı’nın işadamlarıyla 3 saatlik toplantı için gelecek olması şaşırtıcı.

Nitekim…

Gelişmeyi “Kılıçdaroğlu’nun sürprizi: 3 saatlik ziyaret programı” başlığıyla dün bu sütunlardan duyurduk.

Sabah saatlerinden itibaren de CHP örgütünden ses gelmeye başladı.

Gördük ki…

Herkes şaşkın. Şaşkınlık da CHP Genel Başkanı’nın Bursa’ya gelecek olmasına değil, çok kritik bir süreçte yapacağı bu ziyarette parti örgütünü gündemine almamasına yönelik.

Nitekim…

Dün konuştuğumuz partililer parti örgütünün yer almadığı programı eleştirirken, tepkilerini çok ilginç ifadelerle ortaya koydular.

Partinin geçmişte üst yönetiminde bulunmuş isimlerden biri ise daha farklı bir yorum yaptı:

Genel Başkan keşke metal işçilerinin destan yazdıkları o direniş sırasında gelip işçi çalıştayı toplasaydı. Bu programı anlamak mümkün değil.”

İlginç olan…

Belki de ilk kez rastlanan durum şu: CHP örgütü, Kılıçdaroğlu’nun Bursa’da yalnızca işadamlarıyla buluşacağı programın iptalini istiyor.

Bu arada…

Programın daha önce 2 kez ertelendiği söyleyenlerse, yine ertelenebileceğine dikkat çekiyorlar.

 

AK Parti MKYK’da 2 isim

 

AK Parti’nin bugün yapılacak kurultayında genel başkan seçiminin ardından 50 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu da seçilecek.

Kurultaya sunulacak 50 kişilik yeni MKYK listesinde Bursa Milletvekili olarak Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Bursa’nın siyasetçisi olan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de var.

MKYK’da daha önce eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yer alıyordu.

 

CHP’de delegeydi, AK Parti üyesi olduğunu öğrendi!

 

Tanıyanlar bilir… Mustafa Gürmeriç farklı özellikleri olan bir isim. 10 yıl önce DSP İl Sekreteri’yken, istifa edip CHP’ye geçti. 10 yıldır da CHP delegesi olmayı önemsiyor.

Ne var ki…

Geçen hafta ikamet ettiği Osmangazi İlçesi Aktarhüssam Mahallesi’nde CHP delege seçimi için oy kullanmaya gittiğinde adının listede olmadığını gördü. Tepki gösterince de “iki partiye birden üye olduğu için CHP üyeliğinin düşürüldüğünü” öğrendi.

Biraz daha araştırınca AK Parti Osmangazi’de üye göründüğü ortaya çıktı. Tepkisi büyük. “Ben sosyal demokrat biriyim, oy vermediğim AKP’ye üye olmam mümkün mü?” diye soruyor.

Kendisini haberi olmadan AK Parti’ye kaydedenleri ortaya çıkarmak için yargıya başvuracağını söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.