1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Partilerdeki öncelikli hedef: Seçim üstü sorunsuz kongre
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Partilerdeki öncelikli hedef: Seçim üstü sorunsuz kongre

A+A-
 İlginç bir dönemdeyiz… Önümüzdeki yıl, yani 2015 içinde 3 partinin de kongrelerini tamamlamaları gerekiyor.

Oysa…
2014’teki yerel seçim ve hemen arkasından gelen cumhurbaşkanlığı seçimiyorgunluğunu atlatamayan, ayrıca bu iki seçimin yıpranmışlığını da yaşayan siyasetin önünde 2015 yılında bir de milletvekili genel seçimi var.
O nedenle…
3 siyasi parti de haziran ayında yapılacak genel seçim öncesi il ve ilçe kongreleri, seçim sonrası da kurultay için hazırlıklarını başlattılar.
Ne var ki…
AK Parti, haziran ayında yapılacak seçimin turizm ve tarım kesimini olumsuz etkileyeceği, ayrıca orta öğrenim öğrencilerinin katıldığı TEOG sınavlarının da nisan ayı sonunda başlayıp haziran sonuna kadar devam edeceği gerekçeleriyle seçimi erkene alma çalışması başlattı.
Ankara’da artık yüksek sesle 19 ya da 26 Nisan’da erken genel seçim konuşuluyor, tartışılıyor.
Yeni durum, doğal olarak siyasetin tüm stratejilerini değiştirdi.
Örneğin…
AK Parti başlattığı kongre sürecini biraz hızlandırarak sürdürüyor. Fakat CHP kongrelerini seçim sonrasına bıraktı.MHP ise henüz karar almadı.
Partilerin kongre kararlarını gözden geçirmelerinin nedeni belli:
Kongreler, nasıl bir havada geçerse geçsin parti içi yarış nedeniyle kırgınlıklara, ayrışmalara yol açar. Bununsiyaseten telafisi zaman alır.
Partiler seçim üstü kongrelerde sorun yaşayıp yara almak istemiyor.
İşte…
Örgüt yapısı ayrışmaya elverişli olan CHP’nin kongreleri seçim sonrasına bırakmasının nedeni bu. MHP’nin durumu biraz daha farklı. Parti içinde çekişme ve mücadele yaşansa da, kırgınlık oluşsa da dışarı pek yansımaz.
Buna rağmen, MHP Genel Merkezi erkene alınacak bir seçim sürecinde kongrelerle teşkilatın ilgisini dağıtmak istemiyor.
AK Parti’nin ise diğerlerinden daha özel bir durumu var.
Partinin kurucusu RecepTayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olunca yerine Ahmet Davutoğlu genel başkan seçildi.
Yeni lider genel seçimde yeni kadroları oluşturacak. Bunun için de önce kongreler tam bir fırsat olarak görülüyor.
Görünen kadarıyla…
AK Parti Genel Merkezi kongrelerde ayrışmaya yol açacak yarışmaya karşı sert önlemler almış. Teşkilatlara, tek adaylı kongreler telkin ediliyor. Yarışa izin verilmeyeceği açık açık söyleniyor.
Yani…
AK Parti hem kongrelerle partinin yeni kadrolarını oluşturmak için süreci işletiyor, hem de sorun çıkmaması için teşkilatlar üstünde ağırlık oluşturuyor.

 

***

 

AK Parti`de kongre tarihi 10 Ocak, ama...

 

 

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu, cuma akşamı Olay Televizyonu`ndaki programımıza konuk olduğunda, il kongrelerinin şubat ayında tamamlanması planlandığını söyledi. Buna karşınAnkara`nın kongrelerin ocak ayı başında tamamlanması eğiliminde olduğu izlenimi edindik.
Nitekim...
Bursa İl kongresi için Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun programına uygun olarak AK Parti Genel Merkezi tarafından 10 Ocak 2015 Cumartesi tarihi belirlendi.
Fakat Bursa İl Başkanlığı kongrenin ocak sonuna ertelenmesi isteğini Genel Merkez`e bildirdi. AK Parti Bursa İlkongresi tarihi bugün kesinleşecek.

 

***

 

Saadet’ten “dışarıda kalmış siyasetçilere” davet var

 

Saadet Partisi son süreçte dikkat çekici kararlar alıyor. Yeni bir siyasi strateji getiren bu adımların ilki, AK Parti’ye yönelik muhalefetin kavgacı üsluptan kurtarılması ile atıldı. SP Genel Merkezi teşkilatlara, “kavga etmek yerine kendilerinin daha iyi yapacağının anlatılması” mesajını verdi.
Ardından…
Siyasette ılımlı süreci başlatan Saadet Partisi, ikinci adımı da hafta sonunda attı.
Nitekim…
Bursa’ya gelen SP Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Başkanı Hasan Bitmez, yapılan teşkilat toplantısında dışa dönük ılımlı siyaset stratejisini bir davetle açıkladı:
Konuşmasında…
“Avukat, eczacı, mali müşavir gibi mesleklerde olup başka partilerde siyaset yapmış, ama şu an siyasetin dışında kalmış, aktif olmayan isimler var. Bu arkadaşlarımızı Saadet Partisi çatısı altında siyaset yapmaya çağırıyoruz” diyen Bitmez, parti teşkilatlarına da bu durumda olanların SP’ye kazandırılmaları görevi verdi.
Dahası…
Geçmişte başka partilerde siyaset yapıp da bugün siyaset dışında kalmış olanlara Saadet Partisi’nin anlatılacağıkonferanslar düzenlenmesini istedi.

 

***

 

Yıldırım’da gündem kentsel dönüşüm ve uyuşturucu

 

 

Genel değerlendirmeler içinde pek fazla hissedilmiyor, fakat Bursa’dan medya gündemine son dönemde girensentetik uyuşturucu ile ilgili olaylarda Yıldırım İlçesi adı daha çok geçiyor.
Zaten…
Yapılan araştırmalar da, sentetik uyuşturucu bağımlısı olarak gündeme gelenlerin yüzde 60’ının Yıldırım’da yaşadığı bilgilerini veriyor.
İşte…
Bu konu yerel siyasetin gündeminde.
Örneğin…
Dün ziyaretimize gelen MHP Yıldırım İlçe Başkanı Ahmet Koç ve belediye meclisi üyeleri İhsan Bilgili, Özgür Demir, Erdal Işık, Mustafa Alkan toplumsal yara haline gelen soruna dikkat çekerken, belediyenin de elini taşın altına sokması çağrısı yapıp çocuk bağımlılar için rehabilitasyon merkezi kurulmasını önerdiler.
Yanı sıra…
Gündemlerindeki kentsel dönüşüm için şunu söylediler:
“Kentsel dönüşüm çok önemli bir konu. Ama her şey bundan ibaret değil. Kentsel dönüşümle yatılıyor, kentsel dönüşümle kalkılıyor. Üstelik geçen dönem de aynı parti belediye yönetiminde olmasına karşın, iki yönetim aynı projelerde anlaşamıyor.”
Bir de istekleri var:
“Şeffaflığın gerçekleşebilmesi için, Yıldırım Belediyesi’ndeki Denetim Komisyonu’nda yer almak istiyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.